Dochody z Niemiec w PIT-36: rozlicz je poprawnie!

Dochody z Niemiec w PIT-36: rozlicz je poprawnie!

Jak rozliczyć dochody z Niemiec w PIT-36?

Dochód uzyskany w Niemczech należy rozliczyć w Polsce, korzystając z formularza PIT-36 z załącznikiem ZG. Deklaracje wypełnia się, stosując metodę zwolnienia z progresją.

Jak uwzględnić dochody niemieckie w PIT-36?

Kto rozlicza podatek z zagranicy? W przypadku, jeżeli polski rezydent podatkowy w danym roku podatkowym uzyska dochody z pracy w Polsce oraz w Niemczech, musi złożyć deklarację w polskim urzędzie skarbowym, wykazując oba na formularzu PIT-36. Dodatkowo potrzebny będzie także załącznik PIT ZG.

Kwot wynagrodzenia nie łączymy z polskimi zarobkami – trzeba wprowadzić je do rubryk PIT/ZG w części C.1. kolumna B. a także w części H deklaracji PIT-36 – w pozycji „Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej”.

Wszystkie kwoty w PIT powinny być podane w jednej walucie, dlatego przed dokonaniem rozliczenia trzeba pamiętać o przeliczeniu dochodu na złotówki. Należy wykorzystać do tego kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego bezpośrednio dzień wypłaty wynagrodzenia.

Do rozliczenia PIT-36/ZG potrzebna jest niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigun, którą otrzymuje się od pracodawcy. Trzeba także pamiętać, że w zeznaniu nie wpisujemy całego przychodu uzyskanego w Niemczech – pomniejsza się go 30% kwoty diety ustalonej dla Niemiec. Wynosi ona 49 euro, a więc przychód można pomniejszyć o 14,7 euro za każdy dzień pobytu w tym kraju.

Metoda wyłączenia z progresją

Od czego zależy zwrot podatku z zagranicy? Dochód z Niemiec będzie rozliczany w Polsce z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją – oznacza to, że nie zapłacimy od niego podatku. Określa to zawarta pomiędzy tymi dwoma krajami umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pomimo to zarobki z Niemiec należy uwzględnić w deklaracji składanej w polskim urzędzie skarbowym – posłużą one do ustalenia stawki podatkowej, która następnie będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych w naszym kraju.
W przypadku braku jakichkolwiek dochodów z Polski należy złożyć tak zwany „pit zerowy”, czyli PIT-O i dołączyć do niego załącznik ZG z dochodami z Niemiec.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Zaświadczenie UE/EOG w Niemczech: ważny druk!

Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy?  Jeżeli nie rozliczmy się w terminie lub ukryjemy wynagrodzenie z zagranicy, musimy liczyć się z konsekwencjami w postaci naliczenia odsetek i grzywny.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności