Rozliczenie PIT-36 przy dochodach z Niemiec może wydawać się skomplikowane, ale odpowiednie przygotowanie dokumentów i znajomość przepisów podatkowych pozwala uniknąć błędów oraz niepotrzebnego stresu. W artykule znajdziesz szczegółowe wyjaśnienia, jak przeliczać walutę, jak korzystać z ulg podatkowych, oraz jakie dokumenty są niezbędne do poprawnego rozliczenia. Dowiedz się, jak uniknąć kar finansowych i skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zadbają o Twój spokój i maksymalny zwrot podatku.
Dochody w Niemczech a PIT w Polsce – kto musi rozliczyć?
Każdy, kto jest polskim rezydentem podatkowym, ma obowiązek rozliczyć w Polsce swoje dochody uzyskane zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym również w Niemczech. Rezydencję podatkową określa się na podstawie miejsca zamieszkania lub centrum interesów życiowych i gospodarczych. Jeśli osoba przebywa w Polsce przez co najmniej 183 dni w roku lub jej życie zawodowe i osobiste jest związane z Polską, musi wykazać wszystkie dochody w polskim urzędzie skarbowym. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i tych prowadzących działalność gospodarczą za granicą.
Obowiązek rozliczenia dochodów z Niemiec dotyczy również sytuacji, gdy w danym roku podatkowym uzyskano dochody wyłącznie za granicą. W takim przypadku należy złożyć tzw. „pit zerowy”, czyli deklarację bez dochodów krajowych, w której wykazane są zarobki z Niemiec w celu ustalenia stawki procentowej w Polsce. Warto pamiętać, że zgodnie z metodą unikania podwójnego opodatkowania dochody z Niemiec są zwolnione z opodatkowania w Polsce, jednak muszą być uwzględnione w rozliczeniu podatkowym, by określić właściwą wysokość podatku od dochodów krajowych.
Dochody z Niemiec – jaki PIT będzie potrzebny?
Osoby uzyskujące dochody z Niemiec, które są polskimi rezydentami podatkowymi, powinny wypełnić formularz PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. Formularz ten jest przeznaczony dla podatników, którzy oprócz dochodów krajowych osiągnęli przychody za granicą, natomiast załącznik PIT/ZG umożliwia szczegółowe rozliczenie dochodów zagranicznych.
Dochody z Niemiec a PIT-36 – jak uwzględnić niemieckie zarobki podczas rozliczenia?
W przypadku, jeżeli polski rezydent podatkowy w danym roku podatkowym uzyska dochody z pracy w Polsce oraz w Niemczech, musi złożyć deklarację w polskim urzędzie skarbowym, wykazując oba na formularzu PIT-36.
Kwot wynagrodzenia nie łączymy z polskimi zarobkami – trzeba wprowadzić je do rubryk PIT/ZG w części C.1. kolumna B, a także w części H deklaracji PIT-36 – w pozycji „Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej”.
Wszystkie kwoty w PIT powinny być podane w jednej walucie, dlatego przed dokonaniem rozliczenia trzeba pamiętać o przeliczeniu dochodu na złotówki. Należy wykorzystać do tego kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego bezpośrednio dzień wypłaty wynagrodzenia.
Do rozliczenia PIT-36/ZG potrzebna jest niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigun, którą otrzymuje się od pracodawcy. Trzeba także pamiętać, że w zeznaniu nie wpisujemy całego przychodu uzyskanego w Niemczech – pomniejsza się go 30% kwoty diety ustalonej dla Niemiec. Wynosi ona 49 euro, a więc przychód można pomniejszyć o 14,7 euro za każdy dzień pobytu w tym kraju.
Jak rozliczyć w PIT z dochodami z Niemiec stosując metodę wyłączenia z progresją?
Dochód z Niemiec, rozliczany w Polsce przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, podlega specyficznym zasadom wynikającym z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Niemcami. Zakłada ona, że dochód uzyskany za granicą nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, jednak musi być wykazany w deklaracji podatkowej. Zarobki z Niemiec wpływają na ustalenie stopy procentowej podatku, która zostanie zastosowana do dochodów uzyskanych na terenie Polski. Dzięki temu systemowi, osoby osiągające dochody w dwóch krajach mogą uniknąć sytuacji, w której podatek jest naliczany dwukrotnie od tego samego dochodu.
Aby poprawnie rozliczyć dochody z Niemiec w Polsce, należy wypełnić formularz PIT-36 oraz załącznik PIT/ZG. W załączniku wykazuje się dochody zagraniczne, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej.
W sytuacji, gdy podatnik w danym roku podatkowym nie osiągnął dochodów na terenie Polski, ma obowiązek złożyć tzw. „pit zerowy”. W praktyce oznacza to wypełnienie deklaracji PIT-36, w której w rubrykach dotyczących dochodów krajowych wykazuje się kwoty zerowe, oraz dołączenie załącznika PIT/ZG z dochodami z Niemiec. Nawet jeśli dochody z Niemiec nie są opodatkowane w Polsce, ich uwzględnienie w deklaracji jest konieczne, aby urząd skarbowy mógł ustalić właściwą stawkę podatkową.
Jak wypełnić PIT-36 z dochodami z Niemiec w terminie?
Deklarację PIT-36, w której wykazuje się dochody z Niemiec, należy złożyć w polskim urzędzie skarbowym do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Warto odpowiednio wcześniej zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung, oraz upewnić się, że formularz został poprawnie wypełniony, w tym załącznik PIT/ZG z dochodami zagranicznymi. Rozliczenie w terminie pozwala uniknąć problemów i zapewnia spokój finansowy.
Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy? Jeżeli nie rozliczymy się w terminie lub ukryjemy wynagrodzenie z zagranicy, musimy liczyć się z konsekwencjami w postaci naliczenia odsetek i grzywny.
Jak rozliczyć PIT z dochodami z Niemiec? Unikaj tych błędów!
Rozliczając PIT-36, należy unikać najczęstszych błędów, takich jak nieprawidłowe przeliczenie dochodów na złotówki według kursu NBP, niewypełnienie załącznika PIT/ZG lub pominięcie odliczenia diet za każdy dzień pracy za granicą. Ważne jest również, aby dochody zagraniczne wykazać w odpowiednich rubrykach formularza, zgodnie z zasadami metody wyłączenia z progresją. Te niedopatrzenia mogą prowadzić do konieczności korekty lub nałożenia kar finansowych, dlatego warto dokładnie sprawdzić dokumenty przed złożeniem deklaracji lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego.
Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku?
Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Szwecja czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

„Biuro Borsuk” to jedno z najdłużej działających biur rozliczeń zagranicznych w Polsce. Zaczynaliśmy w 2002 roku oferując usługi dla osób z tzw. czerwonym paszportem, początki były trudne, jadnak dzięki nim zbudowaliśmy solidne fundamenty. Nasze bogate, dwudziestoletnie doświadczenie, pozwala świadczyć nam usługi na najwyższym poziomie.