Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Publikacja: grudzień, 2022
Aktualizacja: październik, 2024

Polski urząd skarbowy ma skuteczne mechanizmy kontroli dochodów z zagranicy dzięki międzynarodowej współpracy oraz obowiązkom nałożonym na podatników. Skarbówka może uzyskać dane o dochodach każdego polskiego obywatela od swojego odpowiednika w innym kraju. Pozwala to w ustaleniu rezydencji podatkowej – sprawdź, jak przekłada się to na konieczność złożenia rozliczenia w Polsce.

Jak urząd skarbowy sprawdza dochody zagraniczne?

Większość Polaków pracujących za granicami naszego kraju w dalszym ciągu ma zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Oznacza to, że zagraniczne dochody rozliczyć będą musiały zarówno w państwie, w którym uzyskiwały wynagrodzenie, jak i w Polsce. Skąd właściwie urząd ma wiedzę o naszych zagranicznych zarobkach?

Źródłem informacji dla urzędu skarbowego jest przede wszystkim nasze konto bankowe. Jeżeli założymy rachunek za granicą, jest to spora wskazówka, że podjęliśmy zatrudnienie w danym kraju i oczekujemy wpływ środków.

W przypadku zagranicznego konta w którymś z państwami Unii Europejskiej częściowo zdjęta zostaje tajemnica bankowa. Zastosowanie ma tu Common Reporting Standard, czyli automatyczny system przekazywania informacji bankowych pomiędzy krajami. Oznacza to, że polski urząd skarbowy może uzyskać wszelkie dane na temat rezydentów podatkowych od swojego odpowiednika w innym kraju – dzięki temu, będzie znany zarówno nasz stan konta, jak i wpływy, jakie na niego przychodzą. Raportowanie zarobków obywateli Unii Europejskiej rozpoczęło się w 2015 roku i jak wynika z wszelkich raportów, Krajowa Administracja Skarbowa bardzo chętnie korzysta z takiej możliwości.

Czy muszę wykazywać dochody z zagranicy w Polsce?

Wykazywanie dochodów z zagranicy w Polsce jest obowiązkowe w przypadku, gdy dana osoba spełnia kryteria polskiej rezydencji podatkowej. Zgodnie z polskim prawem, jeżeli ktoś mieszka w Polsce dłużej niż 183 dni w roku lub posiada w Polsce centrum interesów życiowych (np. rodzinę, majątek, działalność gospodarczą), jest uznawany za polskiego rezydenta podatkowego. Oznacza to, że taka osoba musi rozliczać się w Polsce z całości swoich dochodów, niezależnie od tego, gdzie zostały one osiągnięte – zarówno z pracy w kraju, jak i za granicą.

Konieczność rozliczenia zagranicznych dochodów w Polsce może również wynikać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z wieloma krajami. Umowy te określają, w jakim państwie i w jakiej formie należy rozliczyć zagraniczne dochody. W zależności od kraju dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce według tzw. metody wyłączenia z progresją lub metody odliczenia proporcjonalnego. Ważne jest, aby każdorazowo sprawdzić zasady opodatkowania dochodów w danym kraju oraz w Polsce, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.

Przekonaj się, Ile kosztuje rozliczenie PIT z zagranicy?

Polski urząd skarbowy – rozliczenie z zagranicy do końca kwietnia!

Osoby, które uzyskują dochody za granicą, mają obowiązek złożyć roczną deklarację podatkową w Polsce do końca kwietnia każdego roku. Dotyczy to polskich rezydentów podatkowych, którzy muszą rozliczyć swoje zagraniczne dochody zgodnie z zasadami obowiązującymi w Polsce. W przypadku niedotrzymania tego terminu urząd skarbowy może nałożyć sankcje finansowe, dlatego ważne jest, aby terminowo złożyć odpowiednie dokumenty.

Deklarację podatkową można złożyć na kilka sposobów. Najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z platformy e-Deklaracje, która umożliwia przesłanie dokumentów online. Osoby preferujące tradycyjne formy mogą złożyć deklarację osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłać ją listem poleconym. Bez względu na sposób, ważne jest, aby zachować potwierdzenie złożenia deklaracji, szczególnie w przypadku rozliczeń zagranicznych, gdzie wymagana jest dodatkowa dokumentacja, np. certyfikaty potwierdzające zapłacenie podatku za granicą. Rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli zdecydujesz się na wsparcie biura podatkowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy? Poznaj obowiązujące przepisy

Kary za brak rozliczenia zagranicznych dochodów

Nieujawnienie dochodów z zagranicy przez polskich rezydentów podatkowych wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy? Konieczne będzie zapłacenie należnego podatku, dodatkowej kary oraz odsetek. Te ostatnie naliczone zostaną za każdy dodatkowy dzień zwłoki, tak więc im dłużej czekamy, tym większa będzie to kwota. Urząd skarbowy może zgłosić się po należne pieniądze nawet kilka lat po powrocie do kraju, nie warto więc liczyć na przedawnienie sprawy. Polski urząd skarbowy ma ściśle ustalone terminy składania rozliczeń zagranicznych, dlatego powinniśmy je przestrzegać, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Urząd skarbowy może wysłać zapytanie do swojego zagranicznego odpowiednika, by sprawdził dane podatnika i upewnić się, czy dana osoba rozliczyła się z podatków. Jeżeli chcesz uniknąć płacenia kar, warto dokładnie sprawdzić, czy obowiązuje Cię rozliczenie z polską skarbówką.

Zatajenie dochodów z zagranicy może być więc bardzo kosztowne i nie warto liczyć na to, że urząd nie dowie się o naszych zarobkach w innym kraju.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności