Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Polski urząd skarbowy może uzyskać dane o dochodach każdego polskiego obywatela od swojego odpowiednika w innym kraju. Pozwala to w ustaleniu rezydencji podatkowej, która wpływa na konieczność złożenia rozliczenia.

Skąd urząd wie o naszych zarobkach za granicą?

Większość Polaków pracujących za granicami naszego kraju w dalszym ciągu ma zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Oznacza to, że zagraniczne dochody rozliczyć będą musiały zarówno w państwie, w którym uzyskiwały wynagrodzenie, jak i w Polsce. Skąd właściwie urząd ma wiedzę o naszych zagranicznych zarobkach?

Źródłem informacji dla urzędu skarbowego jest przede wszystkim nasze konto bankowe. Jeżeli założymy rachunek za granicą, jest to spora wskazówka, że podjęliśmy zatrudnienie w danym kraju i oczekujemy wpływ środków.

W przypadku zagranicznego konta w którymś z państwami Unii Europejskiej częściowo zdjęta zostaje tajemnica bankowa. Zastosowanie ma tu Common Reporting Standard, czyli automatyczny system przekazywania informacji bankowych pomiędzy krajami. Oznacza to, że polski urząd skarbowy może uzyskać wszelkie dane na temat rezydentów podatkowych od swojego odpowiednika w innym kraju – dzięki temu, będzie znany zarówno nasz stan konta, jak i wpływy, jakie na niego przychodzą. Raportowanie zarobków obywateli Unii Europejskiej rozpoczęło się w 2015 roku i jak wynika z wszelkich raportów, Krajowa Administracja Skarbowa bardzo chętnie korzysta z takiej możliwości.

Przekonaj się, Ile kosztuje rozliczenie PIT z zagranicy?

Kary za brak rozliczenia zagranicznych dochodów

Jakie będą konsekwencje nieujawnienia uzyskanych przychodów i brak rozliczenia z polskim urzędem skarbowym? Konieczne będzie zapłacenie należnego podatku, dodatkowej kary oraz odsetek. Te ostatnie naliczone zostaną za każdy dodatkowy dzień zwłoki, tak więc im dłużej czekamy, tym większa będzie to kwota. Urząd skarbowy może zgłosić się po należne pieniądze nawet kilka lat po powrocie do kraju, nie warto więc liczyć na przedawnienie sprawy. Polski urząd skarbowy ma ściśle ustalone terminy dotyczące składania rozliczeń zagranicznych, dlatego powinniśmy je przestrzegać, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  PIT/ZG: dochód brutto czy netto? Co tam wpisać?

Urząd skarbowy może wysłać zapytanie do swojego zagranicznego odpowiednika, by sprawdził dane podatnika i upewnić się, czy dana osoba rozliczyła się z podatków. Jeżeli chcesz uniknąć płacenia kar, warto dokładnie sprawdzić, czy obowiązuje Cię rozliczenie z polską skarbówką. Temat opisaliśmy szerzej w innym wpisie – Kto rozlicza podatek z zagranicy?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności