Kindergeld to zasiłek rodzinny wypłacany w Niemczech, który ma na celu wsparcie finansowe rodzin z dziećmi. W 2025 roku wysokość Kindergeld wynosi 255 euro miesięcznie na każde dziecko, a zasiłek przysługuje na dzieci do 18 roku życia, z możliwością przedłużenia wypłaty do 25 roku życia w przypadku kontynuowania nauki.
Od lat oferujemy wsparcie w ubieganiu się o Kindergeld, zajmując się wszelkimi formalnościami i dokumentami wymaganymi do złożenia wniosku. Dzięki naszym usługom rodziny mogą łatwiej skorzystać z przysługujących im świadczeń. Zapraszamy do współpracy!
Kindergeld – czym jest i jaki jest jego cel?
Kindergeld jest niemieckim zasiłkiem rodzinnym, który wypłacany jest przez Familienkasse (kasę rodzinną). Powstał on po to, aby ułatwić wychowanie dzieci poprzez zagwarantowanie im odpowiedniego poziomu życia. Można więc powiedzieć, że jest to zapomoga ze strony państwa, dzięki której rodzice mogą bez dużego obciążania domowego budżetu zapewnić swoim pociechom wszystko, czego potrzebują, w tym np. nowe ubrania, akcesoria do szkoły czy możliwości rozwoju poprzez np. uczęszczanie na treningi sportowe, czy też na zajęcia muzyczne. Zasiłek rodzinny Kindergeld przeznaczony jest dla osób płacących podatki w Niemczech oraz tych, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, w których obecne są dzieci. Więcej o tym, kto może skorzystać z tego świadczenia w kolejnym akapicie.
Zasiłek rodzinny w Niemczech – dla kogo przeznaczony jest Kindergeld?
Zasiłek rodzinny na terenie Niemiec jest przeznaczony dla rodziców, którzy wychowują dzieci do 18 roku życia. Co ciekawe, możesz uzyskać też zasiłek, gdy Twoja pociecha stanie się już pełnoletnia, pod warunkiem że będzie ona kontynuować naukę. W takiej sytuacji Kindergeld należy się do ukończenia 25 roku życia. Pieniądze z Kindergeld są wypłacane również wtedy, gdy dziecko nie ukończyło jeszcze 21 roku życia, o ile jest bezrobotne lub jego dochód roczny nie przekracza 8 000 euro.
Kindergeld przysługuje dzieciom biologicznym, adoptowanym, przysposobionym i takim, które są na stale włączone do gospodarstwa domowego. Oznacza to, że pociechy formalnego partnera/współmałżonka z innego związku oraz wnuki (o ile dziadkowie sprawują opiekę) są objęte zasiłkiem. Ważne jest, by dzieci miały taki sam meldunek jak ich opiekunowie prawni.
Kindergeld nie zostanie przyznany w przypadku gdy dziecko pochodzi z wcześniejszego związku jednego z partnerów, a związek nie jest oficjalnie zarejestrowany (np. dotyczy pasierbów).
Zwrot podatku z Niemiec razem z Borsuk Podatki? Zobacz naszą ofertę.
Kindergeld – wypłaty świadczeń na dzieci mieszkające w Polsce
Wielu Polaków pracujących w Niemczech zastanawia się nad tym, czy mogą pobierać niemiecki zasiłek rodzinny jeżeli ich pociechy zostały w Polsce. Jak to wygląda w praktyce?
Warto wiedzieć, że aby móc starać się o przyznanie Kindergeld, muszą po pierwsze – podlegać pod nieograniczony obowiązek podatkowy, a także posiadać meldunek z dzieckiem. Jeśli chodzi o drugi aspekt, to nie jest powiedziane, o jakiego rodzica chodzi, tak więc jeżeli dziecko mieszka w Polsce z drugim rodzicem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawnioskować o przyznanie niemieckiego świadczenia na dzieci. Co ważne jednak: każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie przez kasę rodzinną, stąd też z jakiegoś powodu można spotkać się z odmową, choć zdarza się to rzadko.
Kindergeld w Niemczech 2025 – jak udowodnić w Familienkasse, że podlega się pod nieograniczony obowiązek podatkowy?
Mając na uwadze powyższy warunek (nieograniczony obowiązek podatkowy), każda osoba, która stara się o przyznanie zasiłku rodzinnego z Niemiec, musi udowodnić w kasie rodzinnej, że posiada status niemieckiego rezydenta podatkowego, czyli podlega pod wyżej opisane zasady rozliczania. Jak to zrobić? Do tego potrzebne są dokumenty takie jak:
- Lohnsteuerabzug (wystawiany przez pracodawcę),
- potwierdzenie zameldowania na terenie Niemiec,
- umowa najmu mieszkania w Niemczech,
- zaświadczenie podatkowe z Finanzamt; przykładem może być decyzja podatkowa Steuerbescheid.
Do grupy podatników podlegających pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech zaliczają się osoby, które przepracowały w ciągu roku co najmniej 183 dni na terenie Niemiec, a 90% ich ogólnego dochodu pochodzi właśnie z tego kraju.
Zasiłek na dziecko w Niemczech – jak jest wypłacany?
Kindergeld jest przyznawany w zależności od tego, czy rodzice są razem w związku, czy też nie. Decyzja o przyznaniu środków zapada w terminie od 2 do 6 miesięcy od złożenia wniosku.
- Rodzice mieszkają razem – zasiłek jest wypłacany matce (o ile nie ma do tego przeciwwskazań).
- Rodzice są rozwiedzeni lub w separacji – zasiłek jest wypłacany rodzicowi, który sprawuje opiekę nad dzieckiem.
Kindergeld 2025 – ile wynosi?
Od 1 stycznia 2025 roku kwota świadczenia rodzinnego Kindergeld wynosi 255 euro na każde dziecko, co oznacza wzrost kwoty o 5 euro w powórnaniu z rokiem poprzednim.
Podwyżka Kindergeld w 2025 roku!
Wysokość zasiłku rodzinnego z Niemiec w 2022 roku była ściśle powiązana z liczbą dzieci w danej rodzinie. Stawki prezentowały się następująco:
- pierwsze i drugie dziecko – 219 euro,
- trzecie dziecko – 225 euro,
- każde następne dziecko – 250 euro.
Teraz od stycznia 2025 Kindergeld na pierwsze, drugie i trzecie dziecko wynosi 255 euro, co jest znaczącą zmianą w porównaniu do ubiegłych lat – w ostatecznym rozrachunku zyskają wszyscy rodzice.
Kindergeld a 800+ – czy można jednocześnie pobierać dwa świadczenia?
Jeżeli małżonek pracuje na terenie Niemiec, jego małżonka pracuje na terenie Polski, to w takim przypadku podstawowy zasiłek rodzinny powinien zostać wypłacony przez instytucję polską. W tej sytuacji dzieci przebywają wraz z matką w Polsce. Ewentualne wyrównanie tzw. zasiłek dyferencyjny zostanie wypłacony przez Niemcy.
W przypadku gdy małżonek pozostający w Polsce jest osobą niepracującą, to całość zasiłku rodzinnego jest wypłacana przez Familienkasse (instytucję niemiecką).
Zgodnie z tamtejszym prawem istnieje bowiem możliwość korzystania zarówno z Kindergeld, jak i 800+, ale w takiej sytuacji niemiecki zasiłek zostaje pomniejszony o kwotę świadczenia pobieranego w Polsce. Wynika to z faktu, że oba programy mają ten sam cel, a więc uznawane są za tożsame.
Kindergeld 2025 – kiedy składać wniosek?
Wniosek o przyznanie Kindergeld możesz złożyć po 6 miesiącach legalnej pracy na terenie Niemiec. Pamiętaj też, że zasiłek jest wypłacony z datą wsteczną (maksymalnie do pół roku wstecz od otrzymania wniosku). Dokumenty przyjmuje Familienkasse. Można je przekazać pocztą, online lub przez pełnomocnika. W razie jakichkolwiek problemów w naszej kancelarii uzyskasz pomoc w załatwieniu wszystkich formalności.
Jak uzyskać rodzinne w Niemczech – dokumenty
Jeśli chcesz ubiegać się o przyznanie zasiłku Kindergeld, przygotuj:
- wniosek wraz z załącznikami,
- europejski akt małżeństwa,
- europejski akt urodzenia dziecka,
- zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu,
- kopię Lohnsteuerbescheinigung lub Abrechnung,
- kopię dokumentu tożsamości,
- zaświadczenie z MOPS, ROPS lub GOPS o pobieraniu bądź niepobieraniu świadczeń socjalnych w Polsce.
Wypłaty Kindergeld 2025 – terminy dla każdego numeru
Wypłaty Kindergeld w Niemczech uzależnione są od posiadanego Kindergeldnummer, a w zasadzie od jego ostatniej cyfry. Co to znaczy? Jest to specjalny numer nadawany rodzicom uprawnionym do korzystania z tego świadczenia. Składa się on z 11 cyfr, z których ostatnią liczbą mogą być cyfry od 0 do 9. I właśnie od nich zależy, jakie są terminy wypłat Kindergeld w Niemczech. Poniżej rozpiska dla każdego numeru.
Kindergeld 2025– wypłaty dla ostatniej cyfry 0
- 04 stycznia,
- 03 lutego,
- 03 marca,
- 05 kwietnia,
- 04 maja,
- 05 czerwca,
- 05 lipca,
- 03 sierpnia,
- 06 września,
- 05 października,
- 06 listopada,
- 05 grudnia.
Terminy Kindergeld 2025 – wypłaty dla ostatniej cyfry 1
- 05 stycznia,
- 08 lutego,
- 06 marca,
- 06 kwietnia,
- 05 maja,
- 06 czerwca,
- 06 lipca,
- 04 sierpnia,
- 07 września,
- 06 października,
- 07 listopada,
- 06 grudnia.
Kindergeld – terminy wypłat dla ostatniej cyfry 2
- 11 stycznia,
- 09 lutego,
- 07 marca,
- 12 kwietnia,
- 09 maja,
- 07 czerwca,
- 07 lipca,
- 07 sierpnia,
- 08 września,
- 09 października,
- 08 listopada,
- 07 grudnia.
Kiedy Kindergeld 2025? Terminy dla ostatniej cyfry 3
- 12 stycznia,
- 10 lutego,
- 08 marca,
- 13 kwietnia,
- 10 maja,
- 12 czerwca,
- 10 lipca,
- 10 sierpnia,
- 11 września,
- 11 października,
- 09 listopada,
- 08 grudnia.
Kindergeld – terminy dla ostatniej cyfry 4
- 13 stycznia,
- 13 lutego,
- 10 marca,
- 14 kwietnia,
- 11 maja,
- 13 czerwca,
- 11 lipca,
- 11 sierpnia,
- 12 września,
- 12 października,
- 10 listopada,
- 11 grudnia.
Kindergeld – wypłaty dla ostatniej cyfry 5
- 16 stycznia,
- 14 lutego,
- 13 marca,
- 17 kwietnia,
- 12 maja,
- 14 czerwca,
- 12 lipca,
- 14 sierpnia,
- 13 września,
- 13 października,
- 13 listopada,
- 12 grudnia.
Kindergeld – wypłaty 2025 dla ostatniej cyfry 6
- 17 stycznia,
- 15 lutego,
- 14 marca,
- 18 kwietnia,
- 15 maja,
- 15 czerwca,
- 13 lipca,
- 15 sierpnia,
- 14 września,
- 17 października,
- 14 listopada,
- 13 grudnia.
Kalendarz Kindergeld 2025 dla ostatniej cyfry 7
- 18 stycznia,
- 16 lutego,
- 15 marca,
- 20 kwietnia,
- 16 maja,
- 16 czerwca,
- 17 lipca,
- 17 sierpnia,
- 18 września,
- 18 października,
- 16 listopada,
- 14 grudnia.
Tabela Kindergeld 2025 dla ostatniej cyfry 8
- 20 stycznia,
- 17 lutego,
- 17 marca,
- 21 kwietnia,
- 17 maja,
- 20 czerwca,
- 18 lipca,
- 18 sierpień,
- 19 września,
- 19 października,
- 17 listopada,
- 15 grudnia.
Kiedy dostanę Kindergeld 2025? Wypłaty dla ostatniej cyfry 9
- 23 stycznia,
- 21 lutego,
- 20 marca,
- 24 kwietnia,
- 22 maja,
- 22 czerwca,
- 19 lipca,
- 21 sierpnia,
- 21 września,
- 20 października,
- 20 listopada,
- 18 grudnia.
Nakaz zwrotu Kindergeld – to możliwe
“Dlaczego muszę oddać Kindergeld” – pytanie, które zadają sobie nasi rodacy, w momencie, gdy Famillienkasse żąda od nich zwrotu wypłaconego świadczenia. Czy jest się czego obawiać?
Warto wiedzieć, że pobierając zasiłek rodzinny z Niemiec, ma się pewne obowiązki wobec Finanzamt. Przez nieustannie zmieniające się przepisy może okazać się, że jako podatnicy nie kwalifikujemy się dłużej do korzystania z Kindergeld. Podobnie sprawa wygląda ze zmianą wysokości zasiłku. W takich przypadkach kasa rodzinna kontaktuje się z wybranymi osobami z informacją o konieczności zwrotu świadczenia – w części lub całości.
Najczęściej dzieje się tak wskutek wspomnianych zmian w prawie lub niedostarczenia do urzędu odpowiednich dokumentów. Co więcej, Familienkasse może zażądać zwrotu w momencie, gdy podatnik jednocześnie pobierał dwa świadczenia socjalne w pełnej kwocie (w Polsce i w Niemczech) – a jak wiadomo, pobieranie 500+ sprawia, że wysokość Kindergeld automatycznie się zmniejsza.
Umorzenie zwrotu Kindergeld
Może zdarzyć się tak, że kasa rodzinna niesłusznie zażądała zwrotu pieniędzy za pobrane świadczenie. W takim wypadku można postarać się o umorzenie zwrotu. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym.
Zwrot Kindergeld na raty
Czy można zwrócić Kindergeld w ratach? Nie, jeśli podatnik otrzyma pismo o zwrocie świadczenia, musi on natychmiast zwrócić pełną wartość w wyznaczonym przez kasę rodzinną terminie.
Kindergeld po utracie pracy
Utrata pracy jest przykrą sytuacją i niestety nie pozostaje obojętna w kwestii pobierania zasiłku rodzinnego w Niemczech. W momencie, gdy wiążę się ona z powrotem po Polski, wymagane jest poinformowanie o tym fakcie Familienkasse. W takiej sytuacji należy dostarczyć dokument, na którym widnieje data zakończenia pracy w Niemczech. Jeśli taka osoba zrobi to zbyt późno i wciąż będzie pobierać Kindergeld, powinna spodziewać się pisma od kasy rodzinnej o konieczności zwrotu pieniędzy.
Kindergeld po rozwodzie
W przypadku rozwodu rodzinny zasiłek Kindergeld wypłacany jest rodzicowi, który mieszka z dzieckiem.
Kindergeld na dziecko niepełnosprawne
W przypadku dzieci niepełnosprawnych proces ubiegania się o przyznanie Kindergeld jest standardowy. Jedyną różnicą jest tutaj wiek – w takim wypadku ze świadczenia można korzystać do skończenia przez dziecko 25. roku życia.
Kindergeld – do ilu lat?
Niemiecki zasiłek rodzinny wypłacany jest do 18. roku życia lub 25. roku życia, jeśli dziecko wciąż się uczy.
Kindergeld na chorobowym
Pobierając zasiłek dla bezrobotnych, czy też zasiłek chorobowy, wciąż można korzystać ze świadczenia Kindergeld. Co ważne jednak; w takim wypadku decyzja zostaje skrócona do okresu przyznanego świadczenia socjalnego.
Kindergeld a Kinderfreibetrag
W niemieckim systemie podatkowym znajdziemy także kwotę wolną od podatku ze względu na posiadanie dzieci – Kinderfreibetrag. W 2025 roku wynosi ona 9 540 euro na dziecko rocznie dla obojga rodziców. W Niemczech należy jednak dokonać wyboru – jeżeli postawimy na zasiłek Kindergeld, nie będzie można skorzystać już z pełnej ulgi na dziecko (pozostanie tylko możliwość odliczenia od podatku solidarnościowego i kościelnego). Wyliczeń najkorzystniejszej opcji dokona za nas urząd skarbowy.
Kindergeld – pobierz, wypełnij i odeślij do nas!
Chcesz ubiegać się o Kindergeld? Nic prostszego, pobierz, wypełnij i odeślij do nas dokumenty a my zajmiemy się resztą.
Firmy załatwiające Kindergeld – zgłoś się do nas!
Nie wiesz, jak złożyć wniosek o niemieckie Kindergeld? W takim razie skorzystaj z pomocy naszego biura rachunkowego. Borsuk Podatki to firma, która od kilkunastu lat specjalizuje się w rozliczaniu zagranicznych podatków, w tym m.in. z Niemiec. Nie czekaj, pozwól sobie pomóc i ciesz się z otrzymanego świadczenia rodzinnego – zapraszamy do kontaktu!