ikona

Odzyskamy dla Ciebie
zwrot podatku z Austrii!

Zwrot podatku Austria

Rozliczenie podatku w Austrii jest obowiązkowe dla wszystkich osób pracujących w tym kraju — nawet jeżeli ich praca trwała kilka miesięcy lub nie były one zameldowane w Austrii na stałe. W tym celu konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej do 30 kwietnia lub do 30 czerwca za pomocą FinanzOnline (§134 Abs 1BAO).

Rozliczenie w Austrii jest bezpieczne, jeżeli okaże się że bedziesz musiał „dopłacić” do rozliczenia to Finanzamt odstąpi od wydania decyzji

+48 786 001 203

Pobierz  dokumenty
aby uzyskać zwrot podatku z Austrii

Ankieta osobowa Austria
EU-EWR
Oświadczenie RODO
Zwrot podatku Austria

To tylko kilka kroków

 1. Pobierz i wypełnij dokumenty.

 2. Odeślij je do nas.

 3. My zajmiemy się formalnościami, a  Ty otrzymasz pieniądze.

Najczęściej zadawane pytania

Rozliczenie PIT z Austrii — do kogo należy ten obowiązek

Rozliczenie podatku z Austrii — kogo uznaje się za rezydenta

Rozliczanie podatku Austria — czas oczekiwania na decyzję

Lohnzettel – czym jest austriacka karta podatkowa?

Jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia podatku w Austrii?

Czy możliwe jest odzyskanie pełnej kwoty podatku z Austrii?

Brak Lohnzettel od pracodawcy – co zrobić?

Steuernummer – co to jest i gdzie go znaleźć?

Kwota wolna od podatku w Austrii – ile wynosi?

Jak wyglądają podatki w Austrii?

Jakie są ulgi podatkowe w Austrii?

Czy z austriackim urzędem skarbowym można rozliczyć się elektronicznie?

Ile się czeka na zwrot podatku z Austrii?

Do ilu lat wstecz można rozliczyć podatek z Austrii?

Zwrot podatku Austria

Uzyskaj również pomoc w:

Opinie naszych klientów

Ostatnie artykuły

Zwrot podatku Austria

Jeśli pracujesz lub pracowałeś na terenie Austrii i byłeś legalnie zatrudniony to znak, że możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego tam podatku. W naszej kancelarii znajdziesz kompleksową pomoc w załatwieniu wszystkich formalności oraz niezbędne informacji o całej procedurze odzyskiwania pieniędzy. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie miniporadnik, z którego dowiesz się najważniejszych rzeczy o rozliczaniu podatku z Austrii oraz zwrotu nadpłaconych zaliczek.

Pamiętaj, że im więcej wiesz, tym trudniej Cię zaskoczyć. Znajomość austriackich praw podatkowych pozwala też na ubieganie się o to, co Ci się należy. Im bardziej biegły jesteś, tym swobodniej komunikujesz się z urzędem skarbowym, a zachodzące procesy podatkowe nie są dla Ciebie zaskoczeniem. Zawsze też warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii, która wyjaśni Ci wszystkie kwestie i sprawi, że zwrot podatku z Austrii będzie łatwiejszy.

Rozliczenie podatku Austria – kto musi to zrobić?

Prawo podatkowe w Austrii jest o wiele bardziej sprecyzowane niż w Polsce, co oznacza, że tamtejsi podatnicy nie muszą zmagać się z często wykluczającymi się przepisami. Zgodnie z zasadami rozliczenie podatkowe jest obowiązkiem kilku grup osób, które pracują na terenie Austrii. Chodzi mianowicie o:

 • osoby zameldowane w Austrii,
 • osoby z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym,
 • osoby z rocznym dochodem powyżej 12 000 euro,
 • osoby, które w danym roku podatkowym miały więcej niż jednego pracodawcę,
 • osoby wezwane drogą pisemną przez austriacki urząd skarbowy do rozliczenia.

Jeśli spełniasz któryś z wyżej wymienionych warunków i do tego pracowałeś legalnie na terenie Austrii, oznacza to, że musisz bezwzględnie rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym. W innym przypadku mogą spotkać się konsekwencje w postaci kary finansowej.

Rozliczenie podatku z Austrii – kto jest uznawany za rezydenta?

Przepisy obowiązujące na terenie Austrii jasno wskazują, kto może być uznawany za rezydenta podatkowego. Otóż są to osoby, które przepracowały w kraju minimum 6 miesięcy (bez przerwy) i płaciły z tytułu uzyskiwanego wynagrodzenia podatek dochodowy. Rezydentem jest również pracownik, którego całkowity dochód roczny ze wszystkich umów zawartych na terenie Austrii stanowił 90% wszystkich uzyskanych dochodów. Jak więc widzisz, wystarczy jedynie 6 miesięcy ciągłej pracy, byś mógł ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku podczas rocznego rozliczenia. W przypadku, jednak gdy pracowałeś w Austrii krócej niż 183 dni, a np. w Polsce zarobiłeś ponad 10 000 euro, zwrot Ci się nie należy. Jest to bardzo ważne w kontekście odzyskania ewentualnego nadpłaconego podatku.

Rozliczenia podatkowe Austria – to powinieneś wiedzieć

Jeśli rozliczasz się z podatku z Austrii w Polsce, powinieneś pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Chodzi o to, by 90% Twoich dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym pochodził z pracy w Austrii. W przypadku, gdy praca trwała krócej niż pół roku, istnieje szansa na odzyskanie całej kwoty nadpłaconego podatku. Wystarczy tylko, że skontaktujesz się z nami i przedstawisz sprawę. Chętnie pomożemy Ci w uzyskaniu zwrotu.

Zwrot podatku z Austrii – ile się czeka?

Żeby móc mówić o jakiejkolwiek decyzji konieczne jest złożenie stosownych dokumentów. Jeśli jednak dopełnisz wszelkich formalności, musisz liczyć się z procedurą trwającą od 2 do 6 miesięcy. Zazwyczaj w tym przedziale czasowym na konto naszych klientów zostaje wysłany zwrot nadpłaconych przez nich podatków. Co ważne, podatek w Austrii jest rozliczany na formularzu L1. Jeśli nie wiesz, jak wypełnić formularz lub masz problem z kontaktem z austriackim urzędem skarbowym, zgłoś się do nas. Odciążymy Cię i pomożemy w załatwieniu sprawy.

Jak rozliczyć się z podatku w Austrii?

Jak już wspominaliśmy, rozliczenie podatku z Austrii jest obowiązkowe dla każdego pracownika. Możliwość złożenia deklaracji mają osoby, które mają status rezydenta podatkowego, nieograniczony obowiązek podatkowy lub więcej niż jednego pracodawcę w danym roku podatkowym. Obowiązek dotyczy też pracowników, którzy uzyskali w danym roku ponad 12 000 euro dochodu lub dostały wezwanie do rozliczenia z austriackim urzędem skarbowym. Zgodnie z prawem czas graniczny na złożenie deklaracji E1 to 30 kwietnia bieżącego roku podatkowego. Co do zasady nie ma możliwości przedłużenia tego terminu.

Austria – rozliczenie podatku i lohnzettel

Zwrot podatku z Austrii wymaga od podatnika posiadania wydanej przez pracodawcę karty podatkowej lohnzettel (druk L16). Stanowi ona poświadczenie uzyskana określonej wysokości dochodów przez osobę, która jest lub była legalnie zatrudniona na terenie Austrii. Karta podatkowa powinna trafić do Twoich rąk do końca stycznia w formie elektroniczne lub do końca lutego w formie papierowej. Dokument w większości przypadków skalda się z dwóch stron i zawiera wiele informacji, które są niezbędne do złożenia deklaracji podatkowej. To w karcie podatkowej znajdziesz dane o sumie zaliczek pobranych na podatek oraz wszystkie inne kluczowe informacje o Twoim wynagrodzeniu.

Zwrot podatku z Austrii – jaki dokumentów potrzebujesz?

Jak w każdym kraju rozliczenie podatkowe wymaga dostarczenia do urzędu skarbowego szeregu dokumentów. Bez nich nie ma bowiem możliwości ustalenia, ile zarobił konkretny podatnik i czy nalezą mu się jakieś ulgi przewidziane przez system. W przypadku Austrii najważniejsze dokumenty to:

 • ankieta osobowa – pobierz ją i wypełnij pismem drukowanym,
 • dokument tożsamości – chodzi oczywiście o kopię,
 • deklaracja E1 – będziesz jej potrzebować, gdy uzyskujesz dodatkowe dochody z innych źródeł; Warunkiem jest dochód powyżej 730 euro z tytułu umowy najmu, o dzieło, dywidendy itp.,
 • druk EU-EWR – wypełnia go polski urząd skarbowy na podstawie rozliczenia PIT36 ZG.

Rozliczenia podatkowe Austria – co można odliczyć?

Podczas rozliczania podatków w Austrii możesz ubiegać się o różnego rodzaju ulgi, które znacznie zwiększą ostateczną kwotę Twojego zwrotu. Najpopularniejsze z nich to przede wszystkim:

 • ulga z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego (Doppelte Haushaltsführung – Familienheimfahrten)
 • ulga za podróże między Austrią a Polską (Familienfrahrten),
 • ulga z tytułu dojazdu do pracy (Pendlerpauschale),
 • dodatkowe koszty (zakup ubrań roboczych, obuwia ochronnego, materiałów edukacyjnych oraz narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy),
 • ulga dla osób wychowujących dzieci,
 • jednorazowy dodatek na dziecko (Familienbonus Plus).

Dodatek dla rodziców – kto może z niego skorzystać?

Jeśli starasz się o zwrot podatku dochodowego z Austrii, wiedz, że możesz odpisać kwotę wolną od podatku na utrzymanie potomstwa. Dodatek jest przeznaczony dla rodziców, którzy przez co najmniej 6 miesięcy pobierali zasiłek rodzinny (Familienbeihilfe) w Austrii. Ważne jest również to, że dziecko nie może mieć ukończonych dziesięciu lat. Wysokość dodatku sięga nawet 2300 euro rocznie, co sprawia, że zwrot nadpłaconego podatku może być o wiele wyższy, a to w rezultacie oznacza więcej pieniędzy w Twojej kieszeni.

Ulga z tytułu dojazdów – dla kogo?

Możesz podwyższyć swój zwrot podatku również w sytuacji, gdy dojeżdżasz do pracy ponad 20 km. W takim przypadku austriacki urząd skarbowy przewiduje ulgę podatkową, która pozwala na zmniejszenie kosztów pracy na terenie kraju. Oczywiście, podczas rozliczenia, będziesz zobowiązany do okazania określonych dokumentów poświadczających poniesione koszty oraz liczbę przejechanych w danym roku podatkowym kilometrów.

Ulga za podwójne gospodarstwo domowe – kto może skorzystać?

Doppelte Haushaltsführung, czyli po polsku ulga za prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego jest skierowana przede wszystkim do małżeństw i ma zastosowanie, gdy jedno z małżonków mieszka w Polsce, a drugie w Austrii. Jeśli taka sytuacja Cię dotyczy możesz starać się o zwrot poniesionych kosztów za:

 • zakwaterowanie,
 • przejazdy pomiędzy Polską a Austrią.

Jeśli chcesz zwrot za zakwaterowanie, musisz dostarczyć do urzędu skarbowego dokument, który potwierdza Twój adres zamieszkania adres oraz współmałżonka. Co do dojazdów, to konieczny jest dokument poświadczający poniesione koszty. Mogą to być faktury za benzynę lub bilety za przejazd. To, jak dużą ulgę uzyskasz, zależy w dużej mierze od Twoich dochodów oraz innych czynników, które są wynikiem rozłąki z małżonkiem.

Zwrot podatku w Austrii – kwota wolna

Prawo podatkowe Austrii przewiduje kwotę wolną od podatku. Dotyczy ona wszystkich osób, które pracują legalnie na terenie kraju i nie odprowadzają podatku dochodowego od swoich rocznych wynagrodzeń nieprzekraczających 11 000 euro. W przypadku, gdy dany podatnik przekroczy ustaloną kwotę, przechodzi na kolejny próg podatkowy i jest zobowiązany do odprowadzenia stosownych do niego stawek. Kwota wolna od podatku ma ogromne znaczenie w kontekście całego procesu odzyskania nadpłaconego podatku z Austrii i wpływa w bezpośredni sposób na jego wysokość.

Odzyskaj swoje pieniądze

Z naszą kancelarią odzyskasz wypracowane przez siebie pieniądze, a na Twoje konto trafi całkiem pokaźny zastrzyk gotówki. Wystarczy tylko, że przygotujesz niezbędne dokumenty i przekażesz je nam. Załatwimy wszystkie formalności i pomożemy w razie jakichkolwiek problemów. Znamy prawo podatkowe w Austrii i mamy doświadczenie w ubieganiu się o zwrot nadpłaconego podatku z tego kraju. Nie czekaj i już dzisiaj skontaktuj się z nami.

Przeczytaj więcej

Inne państwa jakie obsługujemy

  Zadzwoń lub napisz

  +48 786 001 203
  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś
  i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności