ikona

Odzyskamy dla Ciebie
zwrot podatku z Belgii

Zwrot podatku Belgia

Rozliczenie podatku w Belgii jest obowiązkowe dla wszystkich osób pracujących w tym kraju — nawet jeżeli ich praca trwała kilka miesięcy lub nie były one zameldowane na stałe. W tym celu konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej przed końcem roku podatkowego.

+48 786 001 203

Pobierz niezbędne dokumenty
aby uzyskać zwrot

Ankieta osobowa Belgia
EU-EWR
Proxy – pełnomocnictwo do rozliczenia elektronicznego
Oświadczenie RODO
Zwrot podatku Belgia

To tylko kilka kroków

 1. Pobierz i wypełnij dokumenty.

 2. Odeślij je do nas.

 3. My zajmiemy się formalnościami, a  Ty otrzymasz pieniądze.

Najczęściej zadawane pytania

Jak rozliczyć podatek z Belgii w Polsce?

Co to jest Loonfiche 281.10 i do czego służy?

Brak Loonfiche – co wtedy?

Jakie dokumenty przydadzą się do rozliczenia podatku w Belgii?

Do kiedy należy złożyć deklarację podatkową do urzędu w Belgii?

Jaki charakter mają progi podatkowe w Belgii?

Kto musi rozliczyć się z belgijskiego podatku?

Co grozi za niezłożenie zeznania podatkowego?

Ile czeka się na zwrot podatku z Belgii?

Na jak wysoki zwrot podatku z Belgii można liczyć?

Zwrot podatku Belgia

Uzyskaj również pomoc w:

Opinie naszych klientów

Ostatnie artykuły

Zwrot podatku Belgia

W ofercie naszej kancelarii podatkowej znajdziesz usługę odzyskiwania nadpłaconego podatku za pracę w Belgii. Jeśli więc jesteś osobą, która pracuje lub pracowała legalnie na terenie Belgii i zależy Ci na zwrocie podatku – służymy pomocą. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie miniporadnik dotyczący rozliczeń w tym kraju oraz tego, jak przebiega cała procedura zwrotu.

Rozliczenie podatku z Belgii – skorzystaj z ulg

Coroczne rozliczanie podatku z Belgii pozwala na ubieganie się o wiele atrakcyjnych, z perspektywy podatnika, ulg, zniżkę oraz dodatków. Dzięki współpracy z naszą kancelarią będziesz mógł skorzystać ze wszystkich benefitów, jakie dla pracowników przygotował belgijski rząd. Pomożemy Ci skompletować wszystkie dokumenty, udzielimy niezbędnych informacji oraz szybko doprowadzimy do zwrotu nadpłaconego przez Ciebie podatku.

Zwrot podatku z Belgii – na jakie ulgi możesz liczyć?

Jak już wspominaliśmy, rozliczenie podatku z Belgi wiąże się z możliwością skorzystania z wielu ulg. Belgijski urząd skarbowy potrzebuje jednak Twojej deklaracji rocznej, by móc zdecydować, do czego możesz się ubiegać. Oprócz dokumentów warunkiem jest jeszcze uzyskanie minimum 75% całkowitych dochodów z pracy na terenie Belgii. Jeśli chcesz zdobyć informację o tym, czy spełniasz ten warunek, postaraj się o zaświadczenie EU/EWR. W ramach rozliczenia możesz skorzystać z następujących ulg:

 • ulga na niepracującą lub zarabiającą niewiele żonę,
 • ulga na niepełnoletnie dziecko,
 • ulga na niepełnosprawną żonę,
 • ulga na niepełnosprawne dziecko/dzieci.

Podatek w Belgii – czy można rozliczyć się wspólnie?

Belgijskie prawo przewiduje możliwość rocznego rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Dzięki temu można wnioskować o znacznie wyższy zwrot podatku niż przy rozliczeniu samodzielnym. Jeśli Twój współmałżonek nie pracuje lub zarabia niewiele, wspólne rozliczenie może być dla Was wyjątkowo korzystne i warto z niego skorzystać.

Zwrot podatku Belgia – jakie stawki podatkowe obowiązują?

Stawka podatkowa to procentowy wskaźnik, który pomaga przy obliczaniu całościowej kwoty podatku dochodowego, przypisanego do danego podatnika. Jeśli chodzi o Belgię, to mamy do czynienia z pięcioma stawkami podatkowymi, które są określane w procentach i wynoszą kolejno: 25, 30, 40, 45 i 50%. To, jaka stawka podatkowa będzie Cię obowiązywać, zależy przede wszystkim od Twoich zarobków uzyskanych w ciągu danego roku podatkowego. Pamiętaj przy tym, że dochody takie jak dywidendy podlegają opodatkowaniu na podstawie odrębnych przepisów. Jest to ważne w przypadku, gdy Twoje wynagrodzenie składa się z kilku składników. Jeśli potrzebujesz pomocy, pomożemy w każdej kwestii formalnej, która ma Cię przygotować do rozliczenia.

W jaki sposób nalicza się podatek dochodowy w Belgii?

Jeśli Twoje dochody przekraczają w jakikolwiek sposób kwotę wolną od podatku, do należy zapłacić od osiągniętej nadwyżki stosowny podatek dochodowy. Zasada jest stosunkowo prosta – im więcej zarabiasz, tym więcej płacisz, co oznacza, że mamy do czynienia z podatkiem progresywnym.

Rozliczenie podatku w Belgii – jak uzyskać zwrot?

Odzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku za pracę w Belgii jest ściśle związane z rocznym rozliczeniem, które dotyczy każdego tamtejszego pracownika. Jeśli zależy Ci na odzyskaniu pieniędzy, musisz poprawnie wypełnić wymagane dokumenty oraz oczekiwać na decyzję urzędu skarbowego (zazwyczaj jest pozytywna).

Belgia – rozliczenie podatku w Polsce

Zwrot podatku za pracę w Belgii przysługuje tylko tym osobom, które są lub były legalnie zatrudnionymi pracownikami w tym kraju. Warunkiem możliwości ubiegania się o rozliczenie podatku jest również to, by Twój pracodawca odprowadzał w Twoim imieniu co miesiąc określoną kwotę podatku. W innym przypadku nie będziesz mógł starać się o zwrot nadpłaconych zaliczek.

Podatek z Belgii – kwota wolna

Prawo podatkowe w Belgii jest w wielu aspektach różne do tego, z jakim muszą zmagać się polscy podatnicy, ale można znaleźć również jedną analogię. Otóż oba kraje wprowadziły do swoich przepisów kwotę wolną od podatku. W Belgii jest to element bardzo zmienny, który ma powiązanie z sytuacją życiową danego podatnika. Obecnie podstawowa kwota jest ustalona poziomie ponad 8 000 euro.

Kiedy jest wypłacany zwrot podatku w Belgii?

Najczęstszym przypadkiem jest oczekiwanie na zwrot podatku z Belgii około pół roku. Musisz jednak być przygotowany na to, że cała procedura może się przedłużyć ze względu na swoją złożoność. Belgijski urząd skarbowy musi bowiem sprawdzić wiele czynników takich jak: wysokość zarobków, miejsce pracy, sytuację rodzinną podatnika oraz ewentualne ulgi, które mu przysługują. Jeśli zależy Ci na maksymalnym skróceniu czasu rozliczania podatku, powinieneś skorzystać z naszej kancelarii.

Świadczymy usługi online, co znaczy, że możesz przesłać wszelkie dokumenty w formie elektronicznej. Znacznie przyśpieszy to załatwianie formalności. Zdajemy sobie sprawę, że każdemu zależy na czasie, dlatego staramy się, by nasze działania były szybkie i co najważniejsze skuteczne. Dzięki zdobytej wiedzy oraz doświadczeniach w rozliczeniach podatków z wielu europejskich krajów wiemy, jakich środków użyć, by zapewnić Ci możliwie najwyższy zwrot podatku za pracę w Belgii. 

Ile czasu na rozliczenie podatku w Belgii?

Jako pracownik zatrudniony legalnie na terenie Belgii masz obowiązek rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym. Jest to również warunek późniejszego ubiegania się o ewentualny zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Zgodnie z belgijskim prawem podatnicy mogą rozliczyć się do trzech lat wstecz, co oznacza, że masz szansę na odzyskanie swoich pieniędzy nawet wtedy, gdy już od dłuższego czasu nie przebywasz na terenie Belgii i nie pracujesz u żadnego z tamtejszych pracodawców. Pamiętaj jednak, że im szybciej dokonasz rozliczenia, tym szybciej na Twoim koncie pojawi się zwrot w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki.

Podatek z Belgii – jakie dokumenty są potrzebne?

Podobnie jak w Polsce, rozliczenie podatku z Belgii wymaga dostarczenia do urzędu skarbowego stosownych dokumentów, które będą poświadczać uzyskane przez Ciebie wynagrodzenie oraz wpłacone zaliczki na podatek dochodowy. Belgijski urząd skarbowy potrzebuje od Ciebie przede wszystkim:

 • fiche 281.10,
 • zaświadczenia EU/EWR z danymi o dochodach w innych krajach,
 • ankiety osobowej,
 • kopii dokumentu tożsamości.
 • pełnomocnictwa (w razie potrzeby). Pełnomocnictwo do rozliczenia elektronicznego znajdziesz w wielu miejsca w sieci, dzięki czemu znacznie przyśpieszysz cały proces rozliczenia, a Twoja deklaracja będzie mogła zostać zgłoszona w systemie Tax-on-web.

Czy rozliczenie jest obowiązkowe?

Bez względu na to, czy chcesz skorzystać ze zwrotu podatku, czy też nie, belgijski urząd skarbowy może przesłać Ci druk zwany Aangifte In de Belasting van niet-inwoners. Jest to swoistego rodzaju wezwanie do rozliczenia podatku. Zazwyczaj jest rozsyłane do podatników po okresie wakacyjnym (od września do grudnia). Jeśli otrzymasz wezwanie, to masz obowiązek na nie zareagować, wysyłając stosowny dokument do urzędu skarbowego. Co ważne, możesz przekazać wymagane dokumenty nam, a my wszystko sprawdzimy i poszukamy najlepszego rozwiązania Twoich spraw z belgijskim urzędem skarbowym. Dotrzymanie wskazanych w wezwaniu terminów jest bardzo istotne ze względu na ryzyko nałożenia na Ciebie kary finansowej.

Zwrot podatku z Belgii – co będzie, jeśli tego nie zrobisz

Sam najlepiej wiesz, jak wiele wysiłku kosztuje Cię praca poza granicami Polski. Obca kultura, bariera językowa oraz tęsknota za tym, co zostawiło się w kraju w pewien sposób rekompensowane są większym komfortem życia, ale i tak każde euro jest wynikiem ciężkiej pracy. W przypadku, gdy nie będziesz ubiegać się o zwrot podatku, Twoje pieniądze po prostu przepadną i zostaną do dyspozycji belgijskiego rządu. Pamiętaj, że nie mówimy tutaj o żadnej zapomodze czy jałmużnie. Zwrot podatku jest wynikiem Twojej nadpłaty. To są pieniądze, które już wypracowałeś i należą Ci się. Nie pozwól więc, by tak po prostu zasiliły belgijską gospodarkę. W końcu zapłaciłeś już wymagany podatek dochodowy i nie ma powodu, by z Twojej kieszeni zniknęło jeszcze więcej pieniędzy.

Zwrot podatku z Belgii – skorzystaj z pomocy

Jesteśmy w stanie pomóc Ci zarówno w rozliczeniu z belgijskim urzędem skarbowym, jak i ubieganiu się o zwrot nadpłaconego podatku. Służymy informacjami na każdym etapie współpracy. Objaśnimy Ci całą procedurę oraz przeprowadzimy ją w taki sposób, by szybko odzyskać Twoje pieniądze. Wiemy, jak pracują belgijskie urzędy, znamy specyfikę tamtejszego systemu podatkowego i wiemy, jakie środku zastosować, by zmaksymalizować szanse na sukces. W razie wątpliwości skontaktuj się z nami i uzyskaj niezbędne informacje. Pozostajemy do Twojej pełnej dyspozycji.

Przeczytaj więcej

Inne państwa jakie obsługujemy

  Zadzwoń lub napisz

  +48 786 001 203
  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś
  i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności