Het Groeipakket

Het Groeipakket

Zasiłek rodzinny w Belgii jest przyznawany już od miesiąca po urodzeniu się dziecka. W przypadku, gdy maluch urodził się np. 10 maja, to pierwszy zasiłek będzie Ci przysługiwać od czerwca. Co ważne zasiłek rodzinny jest wypłacany do 18 roku życia lub w przypadku gdy pociecha będzie się uczyć do 25 rok życia.

  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności

  Zasiłek rodzinny w Belgii Het Groeipakket – kogo dotyczy?

  Zgodnie z reformami wprowadzonymi 1 stycznia 2019 r. prawie każde dziecko zamieszkałe w regionie flamandzkim otrzymuje tzw. Het Groeipakket. W wolnym tłumaczeniu oznacza to pakiet świadczeń rodzinno-wychowawczych. W przypadku dzieci urodzonych przed 01.01.2019 r. zastosowanie będą miały poprzednie przepisy jeśli chodzi o miesięczne świadczenia rodzinne oraz dodatki wiekowe natomiast premia szkolna będzie wypłacana zgodnie z nowym obowiązującym prawem.

  Het Groeipakket – ile wynosi?

  Zgodnie z belgijskim prawem zasiłek na dziecko jest wypłacany co miesiąc zazwyczaj na konto matki. W przypadku, gdy dziecko mieszka już samo, możliwe jest również otrzymanie pieniędzy od rządu Belgii. Od 1 stycznia 2019 roku za wypłatę zasiłku rodzinnego nie odpowiada już rząd federalny, a osobne podmioty federalne. W praktyce oznacza to zatem, że każdy z nich ustala własne kwoty pomocy oraz realizuje płatności na swoich zasadach. 

  Dla przykładu w regionie walońskim obowiązujące stawki to:

  • dziecko od 0 do 17 lat – €161.26 miesięcznie,
  • dziecko od 18 do 24 lat – €171.67 na miesięcznie.

  Zwrot podatku z Belgii razem z Borsuk Podatki? Zobacz naszą ofertę.

  Rodzinne w Belgii – Het Groeipakket w regionie flamandzkim

  Od 2019 roku Flandria wprowadziła nowy system świadczeń socjalnych, który nazwała Groeipakket. Głównym zamysłem było połączenie wszystkich dodatków finansowych oferowanych przez flamandzki rząd dzieciom zamieszkującym ten region. Tak więc możliwe jest skorzystanie z zasiłku na dziecko, opiekę nad dzieckiem, przedszkole, szkołę itp. Liczy się tylko to, by dziecko urodziło się po 1 stycznia 2019 roku. Jeśli Twoja pociecha przyszła na świat wcześniej, nic się nie zmienia i świadczenie jest naliczane na starych zasadach.

  Dla dzieci urodzonych po 31.12.2018 r. składa się on z kilku świadczeń takich jak:

  • zasiłek startowy „startbedrag” – odpowiednik zasiłku porodowego/adopcyjnego,
  • zasiłek podstawowy „basisbedrag” – miesięczne świadczenia rodzinne,
  • premia szkolna „schoolbonus” – wypłacany raz w roku dodatek na edukację.

  Startowy zasiłek na dziecko w Belgii

  Za urodzenie lub adopcję dziecka we Flandrii otrzymasz kwotę startową w wysokości 1190,68 euro. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to pierwsze dziecko, czy każde kolejne. Kwota jest stała i wypłacana jednorazowo. O świadczenie możesz starać się od 6. miesiąca ciąży do 5 lat po urodzeniu dziecka. Jeżeli łożysz wniosek przed porodem to należy przedstawić zaświadczenie lekarskie z przybliżoną datą urodzenia, natomiast w przypadku adoptowanego dziecka kopię wniosku adopcyjnego.

  Podstawowe rodzinne z Belgii

  Podstawowa kwota zasiłku rodzinnego w Belgii wynosi 171,49 euro miesięcznie i ma pomóc pokryć koszty wychowania dziecka. Prawo do pobierania podstawowego zasiłku rodzinnego w Belgii przysługuje na każde dziecko które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Możliwe jest pobieranie Het Groeipakket nawet na pełnoletnie dziecko do 25 lat jeżeli kontynuuje ono edukację na uczelni wyższej.

  Belgia rodzinne – dodatek szkolny

  Dodatek szkolny w ramach Het Groeipakket wypłacany jest każdego roku w sierpniu na każde dziecko. Co ciekawe, należy się on również najmłodszym pociechom, które nie rozpoczęły jeszcze uczęszczać do przedszkola. Ile wynosi rodzinne w Belgii w postaci premii szkolnej? Wysokość dodatku zależy od wieku dziecka i prezentuje się następująco:

  • od 0 do 4 lat – 21,65 € rocznie,
  • od 5 do 11 lat – 37,88 € rocznie,
  • od 12 do 17 lat – 54,12 € rocznie,
  • od 18 do 25 lat – 64,94 € rocznie,

  Het Groeipakket dla samotnych

  W przypadku, gdy jesteś pracownikiem zatrudnionym legalnie na terenie Belgii i samotnie wychowujesz dziecko, możesz otrzymać zasiłek powiększony. Największe znaczenie mają tu jednak Twoje zarobki.

  Het Groeipakket – skorzystaj z pomocy

  Jak widzisz, zasady oraz zakres świadczeń socjalnych mogą różnić się w zależności od konkretnego regionu Belgii. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że w pełni wykorzystasz możliwości, które daje Ci belgijskie prawo, skorzystaj z naszych usług. W BorsukPodatki.pl pomożemy Ci przygotować odpowiednie dokumenty do zasiłku rodzinnego w Belgii oraz w złożeniu wniosku o przyznanie zasiłku.

  Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

   Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności