Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy? Poznaj obowiązujące przepisy

Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy? Poznaj obowiązujące przepisy

Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy?

Każdy, kto uzyskał dochody za granicą, a w dalszym ciągu jest polskim rezydentem podatkowym, ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej najpóźniej do 30 każdego roku. Jeżeli nie rozliczmy się w terminie lub ukryjemy wynagrodzenie z zagranicy, musimy liczyć się z konsekwencjami w postaci naliczenia odsetek i grzywny.

Jakie kary za brak rozliczenia PIT?

Podatnik za brak rozliczenia może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1/10 do maksymalnie równowartości 20-krotności wynagrodzenia miesięcznego. Oznacza to, że kara może wynieść od około 225 do 45.000 złotych – stale się to zmienia, ponieważ minimalna pensja rośnie z roku na rok.

Z wykroczeniem mamy do czynienia w momencie, kiedy kwota podatku do zapłaty nie jest wyższa niż wartość minimalnego wynagrodzenia pomnożonego razy 5. W przypadku wyższej sumy będzie to już przestępstwo skarbowe.

Podatnik, który unika płacenia podatku, nie składa rozliczenia podatkowego właściwemu, ukrywa bądź podaje fałszywe informacje na temat podstawy opodatkowania, może zostać ukarany grzywną do 720 stawek dziennych lub w ostateczności karą pozbawienia wolności.

Kto musi rozliczyć dochód z zagranicy w Polsce

Polska skarbówka wymaga złożenia deklaracji podatkowej od wszystkich osób uzyskujących dochód za granicą i pozostających polskimi rezydentami podatkowymi – nawet w przypadku, gdy w naszym kraju nie uzyskały żadnych dochodów.

Za rezydenta podatkowego uznaje się osobę która:

  • posiada w Polsce centrum interesów osobistych i gospodarczych,
  • przebywała w Polsce dłużej niż 183 dni w roku.

Jeżeli spełniasz jeden z powyższych warunków, konieczne będzie rozliczenie z polskim urzędem skarbowym.

Kiedy nie trzeba rozliczać dochodów z zagranicy w Polsce?

Nie zawsze trzeba rozliczać się z dochodów osiągniętych za granicą w Polsce. Urząd skarbowy nie będzie wymagał tego od osób, które zmieniły rezydenturę podatkową.

Tak, więc jeżeli zmienimy miejsca zamieszkania dla celów podatkowych, to nieograniczone rozliczenie (z wszystkich uzyskanych dochodów niezależnie od miejsca) będzie nas obowiązywać w kraju, w którym aktualnie przebywamy.

Czy urząd skarbowy wie, że zarabialiśmy za granicą?

Wiele osób myśli, że może uniknąć rozliczenia, jeżeli nie wykaże swoich dochodów z zagranicy w deklaracji składanej w polskim urzędzie. Wychodzą z założenia, że skarbówka nie wie, o ich pracy w innym kraju. Jest to poważny błąd – na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje automatyczny system wymiany informacji, w związku z czym organy podatkowe doskonale zdają sobie sprawę z uzyskanych przez nas dochodów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Ile kosztuje rozliczenie PIT z zagranicy?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności