Ile wynosi podatek bykowy w Niemczech?

Ile wynosi podatek bykowy w Niemczech?

Ile wynosi podatek bykowy w Niemczech?

Pomimo powszechnie panującej w naszym kraju opinii, w Niemczech single nie płacą podatku bykowego. Osoby bezdzietne i nieposiadające partnerów nie są obciążone żadną dodatkową daniną. 

Czy single płacą wyższe podatki w Niemczech?

Bykowe w Polsce kojarzy się z podwyższoną stawką podatku dochodowego dla osób, które nie są w związku małżeńskim. Taka danina obowiązywała singli w czasach PRL, a ostatnimi czasy zrobiło się głośno o możliwym powrocie do takiej formy opodatkowania osób nieśpieszących się z zakładaniem rodziny.

Pomimo że w Niemczech nie funkcjonuje bezpośredni podatek skierowany do singli, to w rzeczywistości płacą oni przeważnie wyższe podatki. Osoby pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim, czerpią bowiem korzyści z rozliczenia wspólnego. Możliwość zsumowania dochodów podczas składania deklaracji podatkowej sprawia, że łączna kwota podatku jest zazwyczaj znacznie niższa, co pozwala uzyskać korzystny zwrot podatku z Niemiec. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku wyraźnej różnicy między dochodami partnerów.

Warto także wspomnieć, że osoby bezdzietne, które ukończyły 23 lata, płacą o 0,25 procent więcej składek na ubezpieczenie społeczne.

Przekonaj się, czy złożenie zeznania podatkowego w Niemczech jest obowiązkowe dla osób żyjących samotnie.

Do jakiej klasy podatkowej należą single w Niemczech?

Niemiecki system podatkowy nie wprowadza więc opłat dla singli, daje jednak małżeństwom i osobom z dziećmi znacznie lepsze warunki rozliczenia. W tym kraju funkcjonuje podział na klasy podatkowe, które wyznaczają możliwość skorzystania z ulg, odliczeń i kwoty wolnej od podatku. Podatnicy mogą zostać przydzieleni do jednej z 6 grup – duży wpływ na to ma właśnie stan cywilny. Wszystkie osoby, które nie są w związku małżeńskim i nie posiadają dzieci, trafiają do I klasy podatkowej.

Do I klasy podatkowej przypisane są również osoby:

  • rozwiedzione,
  • pozostające w separacji,
  • pozostające w związku małżeńskim, które nie posiadają niemieckiej rezydentury podatkowej,
  • będące w związku małżeńskim – małżonek mieszka w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ  Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec za 2023?

W Niemczech single i bezdzietni płacą jedne z najwyższych podatków w Europie – uwzględniając podatek dochodowy, podatek kościelny i solidarnościowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne będzie to średnio 39% (podatek dochodowy stanowi 18,9%, składki na ubezpieczenie społeczne 20,1%).

Sprawdź, jak najlepiej samodzielnie rozliczyć podatek z Niemiec.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności