Jak wyliczyć dochód z Niemiec?

Jak wyliczyć dochód z Niemiec?

Jak wyliczyć dochód z Niemiec?

Nasz dochód uzyskany w Niemczech możemy wyliczyć dzięki karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung, którą otrzymamy od pracodawcy. To na niej znajdziemy dokładne informacje na temat naszych zarobków oraz składek zapłaconych na podatek dochodowy. Dochód z Niemiec potrzebny będzie nam do rozliczenia podatku na PIT-36/ZG.

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce

Osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce i uzyskujące dochody na terenie Niemiec mają obowiązek rozliczenia ich z polską skarbówką. W formularzu PIT nie będziemy jednak musieli wykazać wszystkich przychodów. 

W przypadku osób czasowo przebywających za granicą, które uzyskują przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy przysługują kwoty zwolnione z opodatkowania. Za każdy dzień pracy można odliczyć 30% diety wynoszącej 49 euro. Zwolnienie to nie obowiązuje w przypadku umowy zlecenia i umowy o dzieło. Nie ma konieczności przeliczania diety na złotówki – odejmujmy ją jeszcze przed przeliczeniem wynagrodzenia na polską walutę. 

Uzyskany dochód będziemy musieli zadeklarować w polskim urzędzie skarbowym, składając formularz PIT-36 uwzględniając dochód z Polski i Niemiec. Do tego potrzebny będzie także załącznik PIT/ZG na którym wykazać należy dochód z Niemiec. 

Kto musi rozliczyć dochód z Niemiec w Polsce?

Obowiązek rozliczenia dochodów z Niemiec w Polsce dotyczy osób, które pozostają polskimi rezydentami podatkowymi. Z takie uważani są podatnicy posiadający w Polsce centrum interesów życiowych (osobistych i gospodarczych) lub przebywające na terytorium Polski dłużej niż 6 miesięcy. 

W Niemczech nie każda osoba uzyskująca wynagrodzenie musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. W porównaniu z innymi krajami europejskimi Finanzamt nie oczekuje złożenia rocznej deklaracji od wszystkich podatników. W dalszym ciągu możemy jednak złożyć dokumenty, jeżeli należy nam się zwrot podatku z Niemiec.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech w 2023 roku?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności