Jak wyliczyć dochód z Niemiec?

Jak wyliczyć dochód z Niemiec?

Jak wyliczyć dochód z Niemiec?

Nasz dochód uzyskany w Niemczech możemy wyliczyć dzięki karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung, którą otrzymamy od pracodawcy. To na niej znajdziemy dokładne informacje na temat naszych zarobków oraz składek zapłaconych na podatek dochodowy. Dochód z Niemiec potrzebny będzie nam do rozliczenia podatku na PIT-36/ZG.

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce

Osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce i uzyskujące dochody na terenie Niemiec mają obowiązek rozliczenia ich z polską skarbówką. W formularzu PIT nie będziemy jednak musieli wykazać wszystkich przychodów. 

W przypadku osób czasowo przebywających za granicą, które uzyskują przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy przysługują kwoty zwolnione z opodatkowania. Za każdy dzień pracy można odliczyć 30% diety wynoszącej 49 euroNie ma konieczności przeliczania diety na złotówki – odejmujemy ją jeszcze przed przeliczeniem wynagrodzenia na polską walutę. 

Uzyskany dochód będziemy musieli zadeklarować w polskim urzędzie skarbowym, składając formularz PIT-36 uwzględniając dochód z Polski i Niemiec. Do tego potrzebny będzie także załącznik PIT/ZG, na którym wykazać należy dochód z Niemiec. 

Kto musi rozliczyć dochód z Niemiec w Polsce?

Obowiązek rozliczenia dochodów z Niemiec w Polsce dotyczy osób, które pozostają polskimi rezydentami podatkowymi. Z takie uważani są podatnicy posiadający w Polsce centrum interesów życiowych (osobistych i gospodarczych) lub przebywające na terytorium Polski dłużej niż 6 miesięcy. 

W Niemczech nie każda osoba uzyskująca wynagrodzenie musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. W porównaniu z innymi krajami europejskimi Finanzamt nie oczekuje złożenia rocznej deklaracji od wszystkich podatników. W dalszym ciągu możemy jednak złożyć dokumenty, jeżeli należy nam się zwrot podatku z Niemiec.

Dochody z Niemiec – jak rozliczyć w Polsce?

Rozliczenie dochodów z Niemiec składamy w polskim urzędzie na formularzu PIT-36/ZG. Potrzebna będzie nam do tego niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung, którą otrzymuje się od pracodawcy. To na niej znajdziemy wszystkie potrzebne dane dotyczące naszego wynagrodzenia i opłacanych składek.

Dochodu z Niemiec nie łączymy z polskimi zarobkami, tylko wpisujemy w części C.1. w kolumnie B na załączniku PIT/ZG oraz na formularzu PIT-36 w rubryce opisanej „Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej”.

Jak przeliczyć dochód z Niemiec na złotówki?

Jako że wszystkie dane w polskim rozliczeniu muszą być podawane w naszej walucie, należy przed uzupełnieniem zeznania rozliczyć dochody z Niemiec na złotówki. Wykorzystujemy do tego kurs obowiązujący w dniu roboczym poprzedzającym dzień uzyskania przychodu zgodny z aktualnymi danymi Narodowego Banku Polskiego.

Na koniec należy wypełnić pozycję “obliczony podatek”, stosując stopę procentową obliczoną przy użyciu metody zwolnienia z progresją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Dochody z Niemiec w PIT-36: rozlicz je poprawnie!

Metoda rozliczenia dochodów z Niemiec

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podczas rozliczania dochodów z Niemiec w polskim urzędzie skarbowym stosowana jest metoda wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Zarobki z Niemiec trzeba uwzględnić w deklaracji podatkowej, jednak posłużą one jedynie do ustalenia stawki, która będzie miała zastosowanie wyłącznie do polskich dochodów. Tak więc nie zapłacimy w naszym kraju dodatkowego podatku od pieniędzy zarobionych w niemczech.

Tak więc, jeżeli w danym uzyskasz dochody wyłącznie w Niemczech, będą one zwolnione w Polsce od podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takiej sytuacji nie musisz składać zeznania podatkowego w naszym kraju – polska skarbówka nie będzie od Ciebie tego wymagać. 

Natomiast jeżeli poza dochodami zagranicznymi z Niemiec masz także podlegające opodatkowaniu dochody w Polsce lub rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, konieczne będzie zadeklarowanie niemieckiego wynagrodzenia. Urząd skarbowy musi wykorzystać bowiem te dane do ustalenia stawki podatkowej.

Sprawdź również, ile kosztuje prowadzenie Gewerbe w Niemczech.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności