SOKA-BAU to instytucja zajmująca się rozliczaniem wynagrodzeń i urlopów dla pracowników branży budowlanej w Niemczech. W ramach SOKA-BAU pracownicy, którzy są oddelegowani do pracy w Niemczech, mogą ubiegać się o zwrot wynagrodzenia za urlop, który nie został wykorzystany. System ten jest szczególnie istotny dla pracowników spoza Niemiec, którzy muszą złożyć odpowiednie wnioski, aby otrzymać należne świadczenia.
Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie SOKA-BAU, która obejmuje wsparcie w składaniu wniosków o wynagrodzenie za urlop oraz pomoc w wypełnianiu wszystkich wymaganych dokumentów. Zapraszamy!
SOKA-BAU – co to jest?
SOKA-BAU to Niemiecka Urlopowa Kasa Budownicza. Jest to instytucja, która zajmuje się przyznawaniem dodatkowych funduszy, jeśli w czasie pracy w Niemczech nie został wykorzystany przysługujący każdemu pracownikowi urlop. Wszystkie firmy budowlane, które działają na terenie Niemiec, są zobowiązane bowiem do odprowadzania do kasy urlopowej SOKA-BAU określonej składki z tytułu urlopu. W przypadku, gdy nie wykorzystałeś dnia wolnych, możesz wnioskować o zwrot wpłaconych składek lub odszkodowania.
Ekwiwalent SOKA-BAU – Niemcy. Jak go uzyskać?
Jeśli chcesz odzyskać wpłacone środki, powinieneś dopełnić wymaganych formalności. Podstawowym dokumentem, którego będziesz potrzebować, jest Urlaubsnachwei, czyli wyciąg z konta pracownika. To właśnie na nim znajdują się wszelkie informacje o Twoich dwóch ostatnich latach pracy w Niemczech. Chodzi przede wszystkim o dane takie jak:
- długość zatrudnienia,
- uzyskane wynagrodzenie brutto.
Dodatkowo do zwrotu ekwiwalentu potrzebne jest spełnienie następujących warunków:
- zmiana pracy na branżę niezwiązaną z budownictwem,
- zakończenie pracy w budownictwie z powodów zdrowotnych,
- rezygnacja z pracy w Niemczech,
- rozpoczęcie działalności gospodarczej, wykluczającej zatrudnienie na umowę o pracę,
- zakończenie pracy sezonowej (studenci i praktykanci),
- przejście na emeryturę lub rentę.
SOKA-BAU po polsku – kiedy mówimy o ekwiwalencie, a kiedy o odszkodowaniu?
Firmy budowlane, które działają na terenie Niemiec i odprowadzają do kasy urlopowej składki, mają prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystany urlop w dwóch postaciach: w formie ekwiwalentu oraz odszkodowania. Warto wiedzieć, że SOKA-BAU rozróżnia oba przypadki, stąd też warto poznać je bliżej, aby wiedzieć, w jaki sposób wnioskować o wypłatę pieniędzy.
Zwrot podatku z zagranicy razem z Borsuk Podatki? Zobacz naszą ofertę.
SOKA-BAU PL a ekwiwalent za urlop
Ekwiwalent z SOKA-BAU wypłacany jest za poprzedni rok lub trwający, czyli np. za 2022 oraz 2023 rok. O jego wypłatę można ubiegać jednak dopiero po zakończeniu pracy w branży budowlanej. Prawo do wnioskowania za sam ekwiwalent kończy wraz z końcem 2023 roku. Spóźnienie się z wnioskiem nie oznacza jednak, że pieniądze przepadają – po upływie terminu SOKA-BAU w Niemczech może zostać wypłacone odszkodowanie.
SOKA-BAU w Niemczech a odszkodowanie na urlop
Jeśli chodzi o odszkodowanie, to urlopu tego nie można wybrać już jako dni wolne, a jedynie można postarać się o zwrot pieniędzy. W tym wypadku nie ma znaczenia to, czy pracownik wciąż pracuje w branży budowlanej, czy nie. W 2023 roku wciąż można zgłosić wniosek o odszkodowanie do SOKA-BAU – najpóźniej do 31.12.2023. Po tym czasie pieniądze przepadają.
SOKA-BAU – niezbędne dokumenty do zwrotu pieniędzy za urlop
Aby liczyć na zwrot pieniędzy za niewykorzystany urlop, należy przygotować kilka dokumentów do SOKA-BAU w Niemczech. To, jakie mają być to druki, zależy od tego, czy pracownik wnioskuje o ekwiwalent, czy też o odszkodowanie. Niżej opisane zostały obie sytuacje.
Ekwiwalent od SOKA-BAU a dokumenty
W przypadku ubiegania się o ekwiwalent z Niemieckiej Urlopowej Kasy Budowniczej należy złożyć wniosek, wraz z takimi dokumentami jak:
- Urlaubsnachweis, czyli aktualny wyciąg z konta pracownika (wysyłany jest on przez kasę na podany przez pracownika adres zamieszkania),
- Meldung zur Sozialversicherung – druk będący potwierdzeniem zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego,
- kserokopia Identifikationsnummer (jeśli został nadany),
- potwierdzenie zakończenia pracy w branży budowlanej na terenie Niemiec.
Odszkodowanie od SOKA-BAU – dokumenty
Jeśli chodzi o odszkodowanie to kompletny wniosek powinien zawierać jedynie Urlaubsnachweis oraz kserokopię numeru identyfikacyjnego (Identifikationsnummer).
Urlaubsnachweis od SOKA-BAU – jakie informacje w nim znajdziemy?
Urlaubsnachweis jest wysyłany co roku przez Urlopową Kasę Budowniczą. Jest on niezbędnym dokumentem do tego, by móc wnioskować o zwrot niewykorzystanego urlopu w Niemczech. Zawiera on kilka ważnych informacji jak:
- wynagrodzenie (podane w wartości brutto),
- czas trwania zatrudnienia,
- ilość dni urlopowych,
- przypisaną wysokość wynagrodzenia za urlop,
- stan urlopu na koniec roku poprzedniego.
Wyciąg z konta z reguły przychodzi pod koniec marca, chociaż nie jest tam zawsze.
SOKA-BAU – jak wygląda wypłata środków?
Wszystkie składki urlopowe, które są odprowadzane przez firmę budowlaną, zwracane są bezpośrednio na konto bankowe konkretnego pracownika. Dlatego też przy składaniu wniosku o zwrot niewykorzystanego urlopu należy podać numer rachunku. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na pieniądze, to jest on różny. Pieniądze mogą trafić na konto już po 2 tygodniach lub nawet do 6 miesięcy.
Dlaczego kwota zwrotu na wyciągu jest wyższa niż ta, którą otrzymałem?
Dlatego, że SOKA-BAU potrąca składki na ubezpieczenie. Co więcej, wypłacana kwota jest również opodatkowana. Co ważne: po wypłaceniu należności, pracownik powinien otrzymać od pracodawcy Lohnsteuerbescheinigung, będący odpowiednikiem PIT-11 – jest on niezbędny do rozliczenia podatku z Niemiec.
SOKA-BAU Niemcy – odzyskaj swoje pieniądze
Jeśli potrzebujesz pomocy w odzyskaniu środków z funduszu SOKA-BAU, to znaczy, że możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami i przekaż niezbędne dokumenty. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami i odzyskamy Twoje niewykorzystane środki urlopowe. Serdecznie zapraszamy! Borsuk Podatki – pewny zwrot podatku w Polsce i online.