SOKA Bau

SOKA Bau

Wielu Polaków pracujących w Niemczech zajmuje się szeroko rozumianymi pracami budowlanymi. Legalne zatrudnienie u naszego sąsiada jest opłacalne nie tylko ze względu na wyższe niż w Polsce dochody, ale również z uwagi na przywileje SOKA-BAU. Dowiedz się, co to jest SOKA-BAU w Niemczech i jak uzyskać zwrot wpłaconych środków.

  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności

  SOKA-BAU – co to jest?

  SOKA-BAU to Niemiecka Urlopowa Kasa Budownicza. Jest to instytucja, która zajmuje się przyznawaniem dodatkowych funduszy, jeśli w czasie pracy w Niemczech nie został wykorzystany przysługujący każdemu pracownikowi urlop. Wszystkie firmy budowlane, które działają na terenie Niemiec, są zobowiązane bowiem do odprowadzania do kasy urlopowej SOKA-BAU określonej składki z tytułu urlopu. W przypadku, gdy nie wykorzystałeś dnia wolnych, możesz wnioskować o zwrot wpłaconych składek lub odszkodowania.

  Ekwiwalent SOKA-BAU – Niemcy. Jak go uzyskać?

  Jeśli chcesz odzyskać wpłacone środki, powinieneś dopełnić wymaganych formalności. Podstawowym dokumentem, którego będziesz potrzebować, jest Urlaubsnachwei, czyli wyciąg z konta pracownika. To właśnie na nim znajdują się wszelkie informacje o Twoich dwóch ostatnich latach pracy w Niemczech. Chodzi przede wszystkim o dane takie jak:

  • długość zatrudnienia,
  • uzyskane wynagrodzenie brutto.

  Dodatkowo do zwrotu ekwiwalentu potrzebne jest spełnienie następujących warunków:

  • zmiana pracy na branżę niezwiązaną z budownictwem,
  • zakończenie pracy w budownictwie z powodów zdrowotnych,
  • rezygnacja z pracy w Niemczech,
  • rozpoczęcie działalności gospodarczej, wykluczającej zatrudnienie na umowę o pracę,
  • zakończenie pracy sezonowej (studenci i praktykanci),
  • przejście na emeryturę lub rentę.

  SOKA-BAU po polsku – kiedy mówimy o ekwiwalencie, a kiedy o odszkodowaniu?

  Firmy budowlane, które działają na terenie Niemiec i odprowadzają do kasy urlopowej składki, mają prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystany urlop w dwóch postaciach: w formie ekwiwalentu oraz odszkodowania. Warto wiedzieć, że SOKA-BAU rozróżnia oba przypadki, stąd też warto poznać je bliżej, aby wiedzieć, w jaki sposób wnioskować o wypłatę pieniędzy.

  Zwrot podatku z Niemiec razem z Borsuk Podatki? Zobacz naszą ofertę.

  SOKA-BAU PL a ekwiwalent za urlop

  Ekwiwalent z SOKA-BAU wypłacany jest za poprzedni rok lub trwający, czyli np. za 2022 oraz 2023 rok. O jego wypłatę można ubiegać jednak dopiero po zakończeniu pracy w branży budowlanej. Prawo do wnioskowania za sam ekwiwalent kończy wraz z końcem 2023 roku. Spóźnienie się z wnioskiem nie oznacza jednak, że pieniądze przepadają – po upływie terminu SOKA-BAU w Niemczech może zostać wypłacone odszkodowanie.

  SOKA-BAU w Niemczech a odszkodowanie na urlop

  Jeśli chodzi o odszkodowanie, to urlopu tego nie można wybrać już jako dni wolne, a jedynie można postarać się o zwrot pieniędzy. W tym wypadku nie ma znaczenia to, czy pracownik wciąż pracuje w branży budowlanej, czy nie. W 2023 roku wciąż można zgłosić wniosek o odszkodowanie do SOKA-BAU – najpóźniej do 31.12.2023. Po tym czasie pieniądze przepadają.

  SOKA-BAU – niezbędne dokumenty do zwrotu pieniędzy za urlop

  Aby liczyć na zwrot pieniędzy za niewykorzystany urlop, należy przygotować kilka dokumentów do SOKA-BAU w Niemczech. To, jakie mają być to druki, zależy od tego, czy pracownik wnioskuje o ekwiwalent, czy też o odszkodowanie. Niżej opisane zostały obie sytuacje.

  Ekwiwalent od SOKA-BAU a dokumenty

  W przypadku ubiegania się o ekwiwalent z Niemieckiej Urlopowej Kasy Budowniczej należy złożyć wniosek, wraz z takimi dokumentami jak:

  • Urlaubsnachweis, czyli aktualny wyciąg z konta pracownika (wysyłany jest on przez kasę na podany przez pracownika adres zamieszkania),
  • Meldung zur Sozialversicherung – druk będący potwierdzeniem zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego,
  • kserokopia Identifikationsnummer (jeśli został nadany),
  • potwierdzenie zakończenia pracy w branży budowlanej na terenie Niemiec.

  Odszkodowanie od SOKA-BAU – dokumenty

  Jeśli chodzi o odszkodowanie to kompletny wniosek powinien zawierać jedynie Urlaubsnachweis oraz kserokopię numeru identyfikacyjnego (Identifikationsnummer).

  Urlaubsnachweis od SOKA-BAU – jakie informacje w nim znajdziemy?

  Urlaubsnachweis jest wysyłany co roku przez Urlopową Kasę Budowniczą. Jest on niezbędnym dokumentem do tego, by móc wnioskować o zwrot niewykorzystanego urlopu w Niemczech. Zawiera on kilka ważnych informacji jak:

  • wynagrodzenie (podane w wartości brutto),
  • czas trwania zatrudnienia,
  • ilość dni urlopowych,
  • przypisaną wysokość wynagrodzenia za urlop,
  • stan urlopu na koniec roku poprzedniego.

  Wyciąg z konta z reguły przychodzi pod koniec marca, chociaż nie jest tam zawsze.

  SOKA-BAU – jak wygląda wypłata środków?

  Wszystkie składki urlopowe, które są odprowadzane przez firmę budowlaną, zwracane są bezpośrednio na konto bankowe konkretnego pracownika. Dlatego też przy składaniu wniosku o zwrot niewykorzystanego urlopu należy podać numer rachunku. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na pieniądze, to jest on różny. Pieniądze mogą trafić na konto już po 2 tygodniach lub nawet do 6 miesięcy.

  Dlaczego kwota zwrotu na wyciągu jest wyższa niż ta, którą otrzymałem?

  Dlatego, że SOKA-BAU potrąca składki na ubezpieczenie. Co więcej, wypłacana kwota jest również opodatkowana. Co ważne: po wypłaceniu należności, pracownik powinien otrzymać od pracodawcy Lohnsteuerbescheinigung, będący odpowiednikiem PIT-11 – jest on niezbędny do rozliczenia podatku z Niemiec.

  SOKA-BAU Niemcy – odzyskaj swoje pieniądze

  Jeśli potrzebujesz pomocy w odzyskaniu środków z funduszu SOKA-BAU, to znaczy, że możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami i przekaż niezbędne dokumenty. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami i odzyskamy Twoje niewykorzystane środki urlopowe. Serdecznie zapraszamy! Borsuk Podatki – pewny zwrot podatku z zagranicy.

  Przeczytaj również

  Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

   Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności