Zorgtoeslag – dodatek do ubezpieczenia w Holandii

Zorgtoeslag – dodatek do ubezpieczenia w Holandii

Jeśli jesteś lub byłeś legalnie zatrudniony w Holandii, to znak, że możesz ubiegać się o dodatek do ubezpieczenia. Poznaj najważniejsze informacje o Zorgtoeslag i sprawdź, jak możesz odzyskać wpłacone przez siebie środki. Jeżeli Twoje zarobki nie przekroczyły €38520 lub €48224 w przypadku małżeństw (par) to przysługiwać Ci będzie dofinansowanie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. Zgłoś się do nas, załatwimy za Ciebie wszystkie konieczne formalności!

  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności

  Zorgtoeslag – co to jest?

  Zgodnie z holenderskim prawem każdy pracownik, który jest zatrudniony na podstawie legalnej umowy, musi mieć wykupiony pakiet podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli pracujesz przez agencję pracy tymczasowej, takie pakiet jest w większości przypadków gwarantowany przez holenderskiego pracodawcę, który potrąca z Twojej pensji koszty objęcia Cię ubezpieczeniem.

  Rząd Holandii chcąc zrekompensować pracownikom poniesione koszty ubezpieczenia, daje możliwość złożenia wniosku do Belastingdienst Toeslagen o wypłatę specjalnego dofinansowania zwanego Zorgtoeslag. Świadczenie jest często mylone ze zwrotem ubezpieczenia z Holandii, który można było uzyskać do 2006 roku. W tym wypadku mówimy jednak o czymś zupełnie innym. Zorgtoeslag należy się bowiem pracownikowi nawet wtedy, gdy korzystać z opieki medycznej holenderskiego systemu zdrowia.

  Dodatek do ubezpieczenia Holandia – jak uzyskać?

  Aby móc ubiegać się o Zorgtoeslag konieczne jest przygotowanie oraz złożenie specjalnego wniosku. Dokument powinien trafić do Belastingdienst Toeslagen. Możesz również skorzystać z naszych usług. Zajmiemy się formalnościami i uzyskamy dla Ciebie dofinansowanie. Jeśli zdecydujesz się na naszą pomoc, dostarcz:

  • 3 ostatnie odcinki z holenderskiej wypłaty,
  • numer konta bankowego,
  • holenderską kartę podatkową (Jaaropgaaf) od wszystkich pracodawców z Holandii w danym roku podatkowym,
  • zaświadczenie o opłacaniu ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii – verzekerde periode overzicht, bevestiging inschrijving zorgverzekering lub E-104.

  Jeśli nie posiadasz żadnego z wyżej wymienionych dokumentów to możesz zgłosić się o ich wydanie do swojego pracodawcy lub firmy, w której posiadasz ubezpieczenie. W przypadku korzystania z więcej niż jednej polisy, w ciągu danego roku w kilku ubezpieczalniach, potrzebne Ci będzie zaświadczenie z każdej z nich.

  Zwrot podatku z Holandii razem z Borsuk Podatki? Zobacz naszą ofertę.

  Zorgtoeslag – ile się czeka?

  Wniosek o dofinansowanie do ubezpieczenia należy złożyć w najbliższym urzędzie skarbowym, a czas oczekiwania na decyzję o jego przyznaniu uzależniony będzie od daty dostarczenia wszystkich dokumentów.

  Jeżeli wniosek znajdzie się w Urzędzie do 01.04.2024 roku, jest szansa szybszego otrzymania decyzji wstępnej i uniknięcia długiego oczekiwania na ostateczną decyzję. W takim wypadku procedura weryfikacji trwać będzie trwać około 8 tygodni. Najpóźniej wniosek o przyznanie zasiłku Zorgtoeslag trzeba dostarczyć do holenderskiego urzędu do 01.09 roku następnego. Czyli np. za rok 2023 musimy złożyć formularz do odpowiedniego organu przed 01.09.2024 r.

  Jeżeli we wniosku nie została uwzględniona data zakończenia pracy w Holandii, automatycznie przedłużone zostaną wypłaty na kolejny rok. Musimy więc pamiętać, aby w sytuacji zakończenia zatrudnienia w danym miejscu, poinformować o tym urząd skarbowy by ten zakończył wysyłanie nam dodatku, który już się nam nie należy. Może to trwać nawet przez kilkanaście miesięcy, dlatego w pewnym momencie suma niesłusznie przyznanego świadczenia będzie bardzo wysoka a Belastingdienst upomni się o jej pełen zwrot.

  Pobierz dokumenty i złóż wniosek o dofinansowanie do ubezpieczenia

  Pobierz i wypełnij dokumenty a następnie wyślij na nasz adres mailowy. Pamiętaj aby opłacić wniosek.

  Zorgtoeslag – dokumenty do pobrania
  Rodo – zgoda na przetwarzanie danych osobowych

  Zorgtoeslag – ile można uzyskać?

  Przy składaniu wniosku deklarujemy roczne dochody brutto, na podstawie których wypłacana jest stawka dofinansowania. Im więcej zarobisz, tym mniejsze dofinansowanie otrzymasz z Belastingdienst.

  Dodatek za rok 2022 wynosił maksymalnie 111 euro za każdy miesiąc, w którym byłeś objęty ubezpieczeniem. Taka kwota dotyczyła osób z dochodem rocznym nie większym niż 21 500 euro brutto. W przypadku dodatku na rok 2023 mamy do czynienia z kwotą 154 euro przy dochodzie maksymalnie 25 000 euro brutto. W przypadku roku 2024 maksymalna kwota miesięczna dofinansowania to 123€.

  Poniżej przedstawiamy jaką miesięczną kwotę jaką wypłaci Ci holenderski urząd skarbowy za 2023 rok z tytułu dodatku ubezpieczeniowego w zależności od uzyskanych rocznych dochodów.

  22 000 € – 111€

  22 500 € – 109€

  23 000 € – 104€

  23 500 € – 98€

  24 000 € – 92€

  24 500 € – 87€

  25 000 € – 81€

  25 500 € – 75€

  26 000 € – 69€

  26 500 € – 64€

  27 000 € – 58€

  27 500 € – 52€

  28 000 € – 47€

  28 500 € – 41€

  29 000 € – 35€

  29 500 € – 30€

  30 000 € – 24€

  30 500 € – 18€

  31 000 € – 13€

  31 500 € – 7€

  Zorgtoeslag – jak jest wypłacany?

  Dodatek zdrowotny może być wypłacany na dwa sposoby:

  • zwrot zaliczkowy – wypłacany w miesięcznych zaliczkach każdego 20 dnia danego miesiąca przez okres całego roku,
  • zwrot jednorazowy – jednorazowe wypłacenie całej sumy po zakończeniu roku, za który uzyskasz dofinansowanie ubezpieczenia.

  O formie wypłacania dofinansowania do ubezpieczenia w Holandii możemy zdecydować samodzielnie i będzie to zależało od naszych osobistych preferencji. Należy podjąć decyzję, czy bardziej opłacalny będzie dla nas jednorazowy duży zastrzyk gotówki, czy równomiernie rozłożone płatności.

  W sytuacji, gdy nie wiemy jaki dochód brutto osiągniemy, lepiej złożyć wniosek o jednorazowy zwrot. Otrzymasz odpowiednią kwotę z Urzędu Skarbowego dopiero gdy dowiesz się o swoich zarobkach z otrzymywanej od pracodawcy kart podatkowej Jaaropgaaf i unikniesz ewentualnej konieczności oddania nadpłaconej przez urząd kwoty – w przypadku wyższych niż deklarowane dochodów należeć będzie Ci się mniej dofinansowania i może wystąpić różnica, którą należy zwrócić.

  Zorgtoeslag Holandia – kto może skorzystać?

  Z dofinansowania mogą skorzystać osoby, które:

  • ukończyły 18 rok życia,
  • opłacały ubezpieczenie zdrowotne w Holandii,
  • uzyskały roczne dochody nie większe niż 38 520 € (indywidualnie) lub 48 224 €  (z małżonkiem).

  Dodatek do ubezpieczenia Holandia – do kiedy?

  Według obecnie obowiązujących przepisów o dodatek do ubezpieczenia w Holandii za rok 2023 można ubiegać się do 31.08.2024 roku. Pamiętaj, że im wcześniej złożysz stosowny wniosek, tym szybciej na Twoim koncie pojawią się środki z tytułu dodatku.

  Jeśli masz jakiekolwiek problemy z wypełnieniem wniosku lub nie wiesz, jak uzyskać potrzebne dokumenty, zgłoś się do nas. Chętnie pomożemy Ci z wszystkimi formalnościami związanej z uzyskaniem Zorgtoeslag. Zaoszczędzisz dzięki temu mnóstwo czasu i niepotrzebnych nerwów i będziesz cieszyć się z należnych Ci pieniędzy, najszybciej jak tylko się da.

  Zachęcamy do skorzystania z naszych usług – oferujemy kompleksowe wparcie związane ze zwrotem podatku z Holandii oraz innych krajów Europejskich. Gwarantujemy profesjonalne podejście i skuteczne rozwiązanie każdego problemu w pełni online – zapraszamy.

  Przeczytaj również

  Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

   Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności