uważaj na 3 klasę podatkową

Pracujesz w Niemczech? Uważaj na III klasę podatkową!

Każda osoba legalnie zatrudniona na terenie Niemiec przypisana jest do jednej z sześciu klas podatkowych. W zależności od klasy podatkowej pracodawca potrąca zaliczkę w przewidzianej niemieckim prawem podatkowym wysokości. W artykule postaram się obalić mity, które narosły wokół 3 klasy podatkowej w Niemczech.

Klasy podatkowe w Niemczech do I do VI

O co chodzi z tym klasami podatkowymi? Klasy podatkowe to w dużym uproszczeniu sposób na naliczanie podatku dochodowego w sposób optymalny. Chodzi o to, aby zaliczka na podatek została pobrana w odpowiedniej wysokości, czyli aby nie była za duża ani za mała.

W I i VI klasie podatkowej płaci się statystycznie najwyższe podatki, I klasa podatkowa to tzw. bykowe, czyli wysoki podatek dla singli, a także osób rozwiedzionych. W przypadku VI klasy podatkowej zazwyczaj mamy do czynienia z tzw. drugą i każdą kolejną pracą.

W przypadku dodatkowego zatrudnienia „drugi” i każdy kolejny etat będzie opodatkowany wg. VI klasy, wszystko dlatego, aby przy rozliczeniu rocznym nie było niedoboru podatku, czyli wysokiej dopłaty do Finanzamt. Podatnicy podlegający pod VI klasę podatkową muszą liczyć się z tym, że nawet 60% ich przychodu będzie stanowić zaliczka na podatek dochodowy. W VI klasie znajdują się również emeryci, renciści z rentą zakładową oraz studenci zatrudnieni na kilku etatach.

III klasa podatkowa w Niemczech tylko dla nielicznych!

III klasa podatkowa zarezerwowana jest dla małżeństw, w których występuje bardzo duża dysproporcja w dochodach lub jeden z partnerów nie jest aktywny zawodowo. Warto pamiętać, że w rozliczeniu podatkowym pod uwagę brany jest przychód, a nie dochód z Polski, dlatego małżonkowie „ryczałtowcy” nie kwalifikują się do rozliczenia z podatnikiem na III klasie podatkowej.

Niemiecka trzecia klasa podatkowa nie jest dla ciebie w przypadku gdy:

  • twój małżonek / małżonka w Polsce jest zatrudniony na umowę o pracę (także z wynagrodzeniem minimalnym),
  • twój małżonek / małżonka osiąga przychód z dowolnego źródła przekraczający 25000 PLN,
  • masz częściowy nieograniczony obowiązek podatkowy (Zeitweise unbeschränkte Steuerpflicht)
  • jesteś na ryczałcie lub Twój małżonek jest w Polsce na ryczałcie.

Podczas rozmów, które przeprowadziłem z osobami zatrudnionymi na niemieckich umowach o pracę, wielokrotnie słyszałem o rzekomym „nierównym traktowaniu pracowników” przez pracodawców. Moi rozmówcy twierdzili, że jeżeli ktoś jest lubiany przez kierownictwo w firmie, to jest na III klasie podatkowej. Tych mniej lubianych „karze się” I klasą podatkową i wyższym podatkiem.

Zobacz, jak sprawdzić którą mam klasę podatkową w Niemczech!

3 klasa podatkowa – Niemcy: wiele obowiązków i niewiele korzyści

Każda osoba opodatkowana według III klasy podatkowej w Niemczech ma obowiązek rozliczenia podatkowego. Brak rozliczenia w terminie może zakończyć się karą do 25000 €, zazwyczaj jednak spóźnienie kończy się nałożeniem tzw. Verspätungszuschlag w okolicach ok. 200 €, otrzymanie kary nie zwalnia podatnika z rozliczenia podatkowego!

W przypadku III klasy podatkowej kwota bez podatku dla osoby pracującej to 1788 € i zaledwie 105 € (dotyczy roku 2022) dla niepracującego małżonka.

Niemcy i III klasa podatkowa – sposób na wyższą wypłatę?

Podczas swojej wieloletniej praktyki podatkowej spotkałem się z przypadkami, w których pracownicy świadomie wnioskowali o III klasę podatkową, pomimo że ich małżonkowie uzyskiwali w Polsce przychody nawet na poziomie średniej krajowej. Powód był dość prozaiczny: chęć otrzymywania 200-300 € wyższego wynagrodzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Czy 1 klasa podatkowa w Niemczech jest korzystna?

W momencie gdy dochodziło do rozliczenia podatkowego, okazywało się, że w kalkulacji wychodzi dopłata na poziomie nawet 4000 €. W takich sytuacjach oczywiste jest, że to „wina biura rachunkowego”, które nie potrafi dobrze rozliczyć.

Podatnicy bardzo często powołują się na „autorytet kolegi w identycznej sytuacji rodzinnej i o takich samych dochodach” tyle, że rozliczającego się w innym biurze, który otrzymał 1000 € zwrotu podatku. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku osób szukających podpowiedzi w Internecie. Wpisując np.frazę „3 klasa podatkowa w Niemczech forum”, natrafić można na wiele głosów osób, które narzekają na konieczność dopłacania, gdzie znajomy w podobnej mógł liczyć na większą przychylność ze strony niemieckiego urzędu skarbowego.

Warto wiedzieć, że odliczenia w postaci podwójnego gospodarstwa domowego, dojazdów z Polski do Niemiec, czy dojazdów do miejsca pracy na terenie Niemiec nie będą w stanie „zasypać” niedoboru podatku, który trzeba będzie wpłacić do Finanzamt.

I czy III klasa – zapłacisz taki sam podatek!

Bez względu czy jesteś na I czy na III klasie podatkowej w Niemczech summa summarum zapłacisz taki sam podatek!

Jak to działa? Jeżeli będziesz na I klasie podatkowej i rozliczysz się z niepracującym partnerem, to otrzymasz nadpłatę pobranej przez pracodawcę zaliczki, czyli zwrot podatku.

W przypadku III klasy podatkowej pracodawca nie pobierze zaliczki na podatek dochodowy lub pobierze ją w minimalnej kwocie. Przy rozliczeniu wspólnym z niepracującym partnerem rozliczenie wyjdzie na „zero” lub na małym plusie / minusie. Suma pobranego podatku w I i III klasie będzie taka sama.

Sprawdź, jaka jest najlepsza klasa podatkowa w Niemczech?

Kilka przeliczeń dla III klasy podatkowej

  1. (2022) Przychód w Niemczech: €30625, zaliczka na podatek: €1338, małżonek w Polsce – 0€ – wynik: €864 zwrotu podatku
  2. (2021) Przychód w Niemczech: €28079, zaliczka na podatek: €1363, małżonek w Polsce – 11218€ – wynik: €1575 dopłaty do Finanzamt

Zmień klasę podatkową na prawidłową

Jeżeli jesteś opodatkowany według III klasy podatkowej, a Twój Partner pracuje w Polsce, to zgłoś ten fakt pracodawcy. Im dłużej będziesz opodatkowany według nieprawidłowej klasy podatkowej, tym wyższe zobowiązanie podatkowe zapłacisz w kolejnym roku. Aby zmienić klasę podatkową, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek – zgłoś się do naszego biura podatkowego a pomożemy Ci to załatwić!

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności