Rozliczenie podatku z zagranicy to temat, który dotyczy wielu osób pracujących poza Polską. Każdy kraj ma swoje własne zasady i terminy dotyczące składania deklaracji podatkowych, co może być wyzwaniem dla tych, którzy chcą mieć pewność, że ich sprawy są w pełni zgodne z przepisami. Znajomość obowiązujących terminów i przepisów jest kluczowa, aby uniknąć problemów z lokalnymi urzędami skarbowymi oraz nie narażać się na niepotrzebne kary czy odsetki. Jak więc skutecznie zadbać o swoje rozliczenia podatkowe z zagranicy?
Ile czasu na rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce?
Termin na złożenie takiego rozliczenia podatkowego z zagranicy wypada do 30 kwietnia roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, którego dochody dotyczą. Na przykład, dochody uzyskane w 2024 roku należy uwzględnić w deklaracji składanej do 30 kwietnia 2025 roku. Należy pamiętać, że niezachowanie tego terminu może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, takimi jak naliczenie odsetek za zwłokę czy nałożenie grzywny.
Warto również zaznaczyć, że w niektórych przypadkach, w zależności od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, może występować konieczność zastosowania odpowiednich ulg lub metod unikania podwójnego opodatkowania, takich jak metoda proporcjonalnego odliczenia lub metoda wyłączenia z progresją.
Rozliczenie podatku z zagranicy – kto musi złożyć PIT/ZG?
Obowiązek złożenia PIT-36 ZG dotyczy wszystkich osób, które uzyskiwały dochód z zagranicznych źródeł, a pozostają polskimi rezydentami podatkowymi. W zależności od kraju w którym zarabialiśmy, zostaną zastosowane inne przepisy dotyczące zagranicznego podatku.
Jeżeli z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że zastosowanie ma metoda zwolnienia z progresją (Niemcy, Wielka Brytania), to w takim wypadku nie zapłacimy podatku od dochodów z zagranicy. Wpływ będą miały one wyłącznie na stopę procentową do opodatkowania polskich dochodów. Więc jeśli uzyskałeś dochody tylko za granicą, to nie musisz składać rozliczenia rocznego PIT.
W przypadku metoda odliczenia proporcjonalnego sumuje się natomiast całości dochodu osiągniętego na świecie (w Polsce + za granicą) i opodatkowuje go zgodnie z obowiązującą stawką. Od tak obliczonego podatku odejmuje się następnie podatek zapłacony za granicą. W tym wypadku, nawet jeśli nie posiadasz dochodów w Polsce, musisz złożyć deklarację podatkową.
Do kiedy trzeba rozliczyć dochody z zagranicy w Polskim urzędzie skarbowym?
Pamiętaj, że polskie urzędy skarbowe w ramach współpracy z zagranicznymi organami mogą skontrolować czy dokonywałeś rozliczenia podatkowego w innym kraju. Wymiana takich informacji pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej przebiega bardzo sprawnie, dlatego, jeżeli pozostajesz polskim rezydentem podatkowym i masz obowiązek złożenia deklaracji, to należy dotrzymywać wyznaczonych terminów. W innym wypadku możesz być pewien, że polska skarbówka upomni się o konieczności załatwienia wszystkich formalności.
Deklarację podatkową do polskiego urzędu skarbowego należy dostarczyć najpóźniej do 30 kwietnia każdego roku. Nie ma tu znaczenia czy rozliczenie dotyczyć będzie wyłącznie polskich dochodów, czy dołączamy także załącznik ZG. Termin ten może się nieznacznie przesunać, jeżeli taki dzień wypadać będzie w weekend. W roku 2022 na przykład mieliśmy czas do 2 maja na złożenie wszystkich dokumentów.
Ile jest czasu na rozliczenie podatku z zagranicy?
Każdy kraj ma własne przepisy dotyczące terminu rozliczenia podatku, dlatego ważne jest, aby znać daty ustalone przez lokalny urząd skarbowy. W Polsce dochody z zagranicy należy uwzględnić w rocznej deklaracji podatkowej i złożyć ją do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Należy jednak pamiętać, że w innych krajach obowiązują różne terminy, więc dokładne sprawdzenie lokalnych przepisów jest kluczowe, aby uniknąć problemów z rozliczeniem. Poniżej lista popularnych krajów, w których Polacy decydują się na pracę.
Ile czasu na rozliczenie podatku z Niemiec?
Rozliczenie podatku z Niemiec należy złożyć do 31 lipca roku następującego po roku podatkowym. W przypadku korzystania z usług doradcy podatkowego termin ten może zostać wydłużony do końca lutego następnego roku. Czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi zazwyczaj od 4 do 12 tygodni.
Ile czasu na rozliczenie podatku z Holandii?
W Holandii termin na złożenie deklaracji podatkowej dla osób zameldowanych upływa 1 maja, a dla niezameldowanych 1 lipca. Jeśli deklaracja zostanie złożona do 1 maja, zwrot podatku można otrzymać w ciągu około 3 miesięcy, natomiast po tym terminie czas oczekiwania może wydłużyć się do 6 miesięcy. Możliwość rozliczenia się za lata wstecz wynosi aż 5 lat.
Ile czasu na rozliczenie podatku z Austrii?
W Austrii termin na złożenie deklaracji podatkowej upływa 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Osoby korzystające z usług doradców podatkowych mają czas do końca czerwca. Zwrot podatku może być realizowany w ciągu kilku tygodni, ale czasami proces ten trwa dłużej, w zależności od obciążenia urzędów skarbowych.
Ile czasu na rozliczenie podatku z Czech?
W Czechach na złożenie deklaracji podatkowej mamy czas do końca marca kolejnego roku podatkowego. Osoby korzystające z pomocy doradczej mogą przedłużyć ten termin do 1 lipca. Czas oczekiwania na zwrot wynosi zazwyczaj od 30 do 90 dni, w zależności od skomplikowania sprawy.
Ile czasu na rozliczenie podatku z Danii?
W Danii termin na złożenie deklaracji podatkowej to 1 lipca roku następującego po roku podatkowym. W przypadku osób korzystających z usług doradców podatkowych możliwe jest przedłużenie terminu do końca września. Zwrot nadpłaconego podatku zwykle trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od urzędowych procedur.
Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku?
Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

„Biuro Borsuk” to jedno z najdłużej działających biur rozliczeń zagranicznych w Polsce. Zaczynaliśmy w 2002 roku oferując usługi dla osób z tzw. czerwonym paszportem, początki były trudne, jadnak dzięki nim zbudowaliśmy solidne fundamenty. Nasze bogate, dwudziestoletnie doświadczenie, pozwala świadczyć nam usługi na najwyższym poziomie.