Rozliczenie podatku z zagranicy – ile mamy na to czasu?

Rozliczenie podatku z zagranicy – ile mamy na to czasu?

Ile czasu na rozliczenie podatku z zagranicy?

Dochody z zagranicy uwzględniamy podczas rozliczenia z polskim urzędem skarbowym na załączniku PIT/ZG. Deklarację podatkową należy dostarczyć najpóźniej do 30 kwietnia następującego po roku podatkowym którego dotyczy rozliczenie.

Rozliczenie podatku z zagranicy – kto musi złożyć PIT/ZG?

Obowiązek złożenia PIT-36 ZG dotyczy wszystkich osób, które uzyskiwały dochód z zagranicznych źródeł a pozostają polskimi rezydentami podatkowymi. W zależności od kraju w którym zarabialiśmy, zostaną zastosowane inne przepisy dotyczące zagranicznego podatku.

Jeżeli z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że zastosowanie ma metoda zwolnienia z progresją (Niemcy, Wielka Brytania) to w takim wypadku nie zapłacimy podatku od dochodów z zagranicy. Wpływ będą miały one wyłącznie na stopę procentową do opodatkowania polskich dochodów. Tak więc jeśli uzyskałeś dochody tylko za granicą, to nie musisz składać rozliczenia rocznego PIT

W przypadku metoda odliczenia proporcjonalnego sumuje się natomiast całości dochodu osiągniętego na świecie (w Polsce + za granicą) i opodatkowuje go zgodnie z obowiązującą stawką. Od tak obliczonego podatku odejmuje się następnie podatek zapłacony za granicą. W tym wypadku nawet jeśli nie posiadasz dochodów w Polsce, musisz złożyć deklarację podatkową.

Do kiedy trzeba rozliczyć dochody z zagranicy w Polskim urzędzie skarbowym?

Pamiętaj, że polskie urzędy skarbowe w ramach współpracy z zagranicznymi organami mogą skontrolować czy dokonywałeś rozliczenia podatkowego w innym kraju. Wymiana takich informacji pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej przebiega bardzo sprawnie, dlatego jeżeli pozostajesz polskim rezydentem podatkowym i masz obowiązek złożenia deklaracji to należy dotrzymywać wyznaczonych terminów. W innym wypadku możesz być pewien, że polska skarbówka upomni się o konieczności załatwienia wszystkich formalności.

Deklarację podatkową do polskiego urzędu skarbowego należy dostarczyć najpóźniej do 30 kwietnia każdego roku. Nie ma tu znaczenia czy rozliczenie dotyczyć będzie wyłącznie polskich dochodów, czy dołączamy także załącznik ZG. Termin ten może się nieznacznie przesunać jeżeli taki dzień wypadać będzie w weekend. W 2022 drugim na przykład mieliśmy czas do 2 maja na złożenie wszystkich dokumentów. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Co grozi za nierozliczenie się z zagranicy? Poznaj obowiązujące przepisy

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności