Wykup STIPP-BPL

Wykup STIPP-BPL – składki emerytalne w Holandii

Zgodnie z holenderskim prawem każda osoba, która jest zatrudniona na podstawie legalnej umowy, ma potrącane z wynagrodzenia obowiązkowe składki emerytalne oraz rentowe. W kraju tulipanów nazywają się one Premie Volksverzekeringen. Dzięki takiemu zabiegowi po ukończeniu 67 lat podatnik nabiera prawa do uzyskania proporcjonalnej holenderskiej emerytury zwanej świadczeniem AOW. Co ważne, składek Premie Volksverzekeringen nie można odzyskać przed ukończeniem 67 roku życia.

Możesz za to wypłacić składki zgromadzone na mały fundusz emerytalny STIPP i BPL – zgłoś się do nas, a odzyskamy dla Ciebie pieniądze!

  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności

  Emerytura w Holandii – jak funkcjonuje?

  Każdy pracownik w Holandii ma potrącane z wynagrodzenia obowiązkowe składki emerytalne i rentowe – Premie Volksverzekeringen. Dzięki temu po ukończeniu 67 roku życia nabywamy prawo do otrzymywania holenderskiej emerytury, której wysokość zależeć będzie od aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w tym kraju oraz indywidualnej sytuacji podatnika.

  Holenderski system emerytalny składa się on z trzech podstawowych filarów:

  • AOW – emerytura podstawowa (Algemene Ouderdomswet),
  • emerytalne programy pracownicze,
  • indywidualne programy emerytalne.

  Podstawowym czynnikiem, wpływającym na wysokość wypłacanego świadczenia, jest czas zamieszkania oraz pracy na terenie Holandii. Do obliczania wysokości AOW brane jest bowiem pod uwagę ostatnie 50 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnegokażdy przepracowany rok to naliczenie 2% wartości świadczenia. W Holandii Emerytura przysługiwać będzie nam już po 5 latach pracy, jednak będzie to wyłącznie 10% wartości świadczenia. W celu uzyskania 100% podstawowej emerytury w Holandii należy więc przepracować pełne 50 lat.

  W Holandii zapłaconych podstawowych składek Premie Volksverzekeringen nie możemy odzyskać ani wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Część pracowników zatrudnionych w Holandii ma jednak opłacane przez pracodawcę również dodatkowe składki przeznaczone na mały fundusz emerytalny, czyli Pensioenfonds. W ich przypadku obowiązują inne przepisy – mamy możliwość dokonania ich wykupu.

  Pensioenfonds – mały fundusz emerytalny

  W Holandii możliwe jest opłacanie przez pracodawcę składek małego funduszu emerytalnego, czyli Pensioenfonds. Tego typu fundusze to:

  • StiPP – Stichting Pensioenfonds voor Personeelsdiensten,
  • BPL – Bedrijfspensioenfonds voor Landbouw – fundusz emerytalny dla pracowników zatrudnionych w firmach z sektora rolniczego i ekologicznego.
  • Flexsecurity pensioen,
  • Nationale Nederlanden.

  STiPP Holandia – dla kogo przeznaczony jest ten plan emerytalny?

  Plan emerytalny STiPP dotyczy każdego zatrudnionego w Holandii pracownika tymczasowego lub oddelegowanego. Są to między innymi wszystkie osoby zatrudnione w Holandii przez biuro pośrednictwa pracy czy firmy payrollowej.

  STiPP oferuje pracownikom dwie opcje planu emerytalnego: plan podstawowy i rozszerzony. Plan podstawowy jest przeznaczony dla pracowników tymczasowych, którzy ukończyli 21 lat i byli zatrudnieni przez co najmniej 8 tygodni u jednego pracodawcy. (nie musi to być jeden ciągły okres). Obowiązuje on maksymalnie przez 52 tygodnie.

  Jak sprawdzić składki STiPP?

  Jak sprawdzić składki emerytalne w Holandii? To nic trudnego – dostęp do tego typu informacji jest bardzo prosty. Mamy możliwość wglądu w zgromadzone na naszym indywidualnym koncie składek na dwa sposoby. Po pierwsze wszystkie niezbędne informacje będą zawarte w wysyłanym raz do roku przez fundusz emerytalny StiPP (Stichting Pensioenfonds voor Personeelsdiensten) zestawieniu emerytalnym.

  Z pełnym zestawieniem emerytalnym możemy zapoznać się także na stronie internetowej mijnpensioenoverzicht.nl. w zakładce „Mijn StiPP Pensioen”. Dostępne tam są aktualizowane kilkukrotnie w roku dane, dlatego jest to dobra opcja dla osób, lubiących być na bieżąco.

  Wypłata środków STiPP – kiedy jest możliwa?

  Comiesięczne odprowadzanie składek na dodatkowy fundusz emerytalny na nasze indywidualne konto przyczynia się do gromadzenia tzw. kapitału emerytalnego w StiPP. Następnie odłożone z tego tytułu środki te są inwestowane – składki wraz z uzyskanym zyskiem dają łączny kapitał emerytalny, który w momencie osiągnięcia wieku 67 lat przekształci się w dożywotnią emeryturę.

  Wcześniejsza wypłata środków StiPP jest możliwa wtedy, gdy spełniasz dwa podstawowe warunki:

  • składki emerytalne nie przekraczają rocznie 503,24 euro brutto,
  • upłynęło 5 lat od ostatniej umowy o pracę z holenderskim pracodawcą.

  Zwrot podatku z Holandii razem z Borsuk Podatki? Zobacz naszą ofertę.

  Jak odzyskać składki emerytalne z Holandii?

  Środki, które zostaną zgromadzone na funduszach Pensioenfonds, mogą zostać odzyskane poprzez wykup małego funduszu emerytalnego z Holandii. Zwrot jest możliwy na dwa sposoby.

  Jednorazowa wypłata

  Możesz to zrobić pod warunkiem, że od daty Twojego ostatniego zatrudnienia w Holandii upłynęły co najmniej 2 lata. W naszej kancelarii uzyskasz pomoc w przeprowadzeniu procedury i odzyskaniu swoich pieniędzy.

  Miesięczny dożywotni dodatek

  Jeśli chcesz co miesiąc dostawać dodatkowe środki, powinieneś zaczekać, aż uzyskasz wiek emerytalny przewidziany w Holandii, czyli na dziś 67 lat. Musisz jednak liczyć się z tym, że kwota dodatku zazwyczaj jest bardzo niska i nie opłaca się czekać na jej wypłatę. Wszelkie informacje na temat prognozowanej wysokości dodatku znajdziesz w piśmie z holenderskiego funduszu emerytalnego Pensioenfinds.

  Procedura odzyskiwania składek emerytalnych z Holandii różnić będzie się w zależności od miejsca zamieszkania. Jeżeli przebywasz poza granicami tego kraju np. w Polsce, to będziesz musiał złożyć odpowiedni wniosek o wcześniejszą wypłat e kapitału emerytalnego. W przypadku osób mieszkających w Holandii STiPP sam zaproponuje wcześniejszy zwrot składek.

  Ile kosztuje wykupienie emerytury w Holandii?

  Ustaliliśmy już, że możemy wypłacić składki emerytalne w Holandii, teraz warto zastanowić się, ile będzie nas to kosztować. StiPP oblicza jednakową dla wszystkich uśrednioną składkę, która inwestowana jest na poczet Twojego Kapitału – wynosi ona 4,2%. Od całej kwoty nie są potrącane żadne dodatkowe koszty.

  Jeżeli zdecydujesz się na usługi biura podatkowego w celu odzyskania emerytury z Holandii, to musisz liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów usługi. Nie są to jednak duże pieniądze, biorąc pod uwagę kwotę zwrotu, jaką możesz otrzymać.

  Wypłata składek emerytalnych z Holandii – jak to zrobić?

  Jak najłatwiej dokonać wykupu emerytury z Holandii? Skorzystaj z usług naszego biura podatkowego – zgłaszając się do nas, otrzymasz kompleksową pomoc w załatwianiu wszystkich formalności. Odzyskamy dla Ciebie należne składki najszybciej jak to możliwe. Jesteśmy do Twojej dyspozycji – możemy załatwić wszystkie sprawy związane z rozliczeniem podatku z Holandii i wszystkimi innymi urzędowymi kwestiami. Posiadamy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę doskonale orientującą się w aktualnych przepisach krajów Unii Europejskiej – możesz nam zaufać!

  Skontaktuj się z nami i przedstaw swoją sprawę w formularzu. Z chęcią pomożemy Ci w odzyskaniu składek ubezpieczeniowych STIPP. Zapraszamy – Borsukpodatki.pl.

  Przeczytaj również

  Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

   Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności