Zmiana Rezydencji Podatkowej

Zmiana Rezydencji Podatkowej

Rezydencja podatkowa w Polsce oznacza, że dana osoba jest objęta nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. Co jednak w przypadku, gdy w ciągu roku podatkowego potrzebna jest zmiana rezydencji? W naszej kancelarii pomożemy Ci w tego typu kwestii. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami i odciążymy Cię w przebiegu procedury zmiany rezydentury.

  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności

  Zmiana rezydentury podatkowej a zamiana miejsca zamieszkania

  Rezydencja podatkowa nie jest czymś, co otrzymuje się raz na całe życie. W przypadku, gdy podatnik zmienia rezydencję ze względu na przeprowadzkę do innego kraju, przestaje podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w państwie poprzedniego pobytu. Nie chodzi jednak o zmianę miejsca zamieszkania na kilka lat. Warunkiem jest bowiem przeniesienie wszystkich najważniejszych życiowych spraw takich jak: mieszkanie, praca, rodzina itp. Twój ośrodek życiowy musi się przenieść do nowego miejsca. Każda tego typu sprawa jest traktowana indywidualnie, dlatego warto mieć wsparcie w postaci profesjonalnej kancelarii. Dzięki naszej pomocy unikniesz problemów związanych z formalnościami przeniesienia rezydentury podatkowej.

  Rozliczenie podatku w Polsce razem z Borsuk Podatki? Zobacz naszą ofertę.

  Jak zmienić rezydencję podatkową?

  Jak już wspomnieliśmy, zmiana rezydencji podatkowej skutkuje utratą interesów osobistych i gospodarczych, co w praktyce jest równoznaczne z zerwaniem więzi z danym państwem. Będziesz więc musiał udowodnić przed urzędnikami, że rzeczywiście Twój ośrodek życiowy się przeniósł. Przy zmianie rezydencji najistotniejsze są:

  • wyjazd z małżonkiem i dziećmi do innego kraju,
  • wynajęcie lub kupno domu/mieszkania w innym kraju,
  • likwidacja lub zawieszenie działalności gospodarczej w danym kraju.

  Jeśli chodzi o ograniczenie więzi z państwem, to najczęściej dotyczy ono:

  • wyrejestrowania się z organizacji społecznych. Kulturalnych i politycznych,
  • wymeldowania się,
  • braku dostępu do nieruchomości (wynajęcie),
  • wyrejestrowania się ze służby zdrowia.
  • ograniczenia posiadania polskich rachunków bankowych,
  • posługiwania się zagranicznym adresem w sprawach urzędowych,
  • braku majątku,
  • ograniczenia inwestycji w Polsce,
  • wyrejestrowania auta.

  Co ważne, nie musisz spełniać wszystkich z wyżej podanych warunków. Wystarczy tylko, że cześć z nich będzie tożsama z Twoją sytuacją. Pamiętaj, że zmiana rezydentury jest zawsze sprawą badaną indywidualnie. Chodzi o to, by przekonać urzędników, że nie łączy Cię z Polską już nic istotnego.

  Zmiana rezydencji podatkowej w ciągu roku

  Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Finansów, jeśli zmieniłeś w ciągu roku rezydencję podatkową, powinieneś poinformować o tym fakcie urząd skarbowy. Możesz to zrobić mailowo lub telefonicznie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dostarcz certyfikat rezydencji z innego kraju, zeznania podatkowe, dokumenty zaświadczające meldunek i zgłoszenia aktualizacyjne miejsca zamieszkania w nowym kraju.

  Przeczytaj również

  Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

   Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności