Zaświadczenie UE/EOG w Niemczech: ważny druk!

Zaświadczenie UE/EOG w Niemczech: ważny druk!

Jaki druk do rozliczenia w Niemczech?

Poza kartą podatkową Lohnsteuerbescheinigung, do rozliczenia podatku w Niemczech potrzebny będzie nam także druk EU/EWR (UE/EOG). To zaświadczenie o dochodach uzyskanych za granicą. 

Co to jest druk EU/EWR?

EU/EWR (zaświadczenie UE/EOG) to wielojęzyczny, urzędowy druk niemieckiego fiskusa, który ma za zadanie wykazanie dochodów osiągniętych za granicą. W przypadku Polaków starających się o zwrot podatku z Niemiec będzie potrzebny do potwierdzenia wynagrodzenia z naszego kraju. Urząd skarbowy Finanzamt wykorzystuje zawarte na nim informacje do wyliczenia kwoty podatku na dany rok – należy dołączyć go do reszty dokumentów składanych z odpowiednim formularzem.

Zaświadczenie UE/EOG do Niemiec składa się najczęściej z 4 stron:

  • Strona 1 – w języku niemieckim dla niemieckiego urzędu skarbowego, 
  • Strona 2 – również w języku niemieckim dla adnotacji urzędowych Finanzamt,
  • Strona 3 – kopia dla urzędu skarbowego w Polsce w języku polskim potwierdzająca uzyskanie dochodów, 
  • Strona 4 – kopia dla podatnika w języku polskim.

Druk UE/EOG Niemcy – kiedy będzie potrzebny?

Dokument EU /EWR w Niemczech będzie potrzebny kiedy:

  • pracowaliśmy w Niemczech, lecz nie cały rok i wciąż posiadamy meldunek w Polsce – w takiej sytuacji niemiecki urząd będzie musiał potwierdzić, czy uzyskaliśmy jakiś dochód w naszym kraju, 
  • pracowaliśmy w Niemczech i uzyskaliśmy w Polsce dochody z innego źródła – pomimo zatrudnienia w Niemczech na nasze konto wpływały pieniądze z Polski np. z emerytury czy wynajmu,
  • rozliczamy się wspólnie z małżonkiem mieszkającym w Polsce – takim wypadku niezależnie czy osoba przebywająca w Polsce osiągnęła dochody, czy nie, konieczne będzie poświadczenie tego na zaświadczeniu UE-EOG.

Od dochodów osiągniętych w Polsce, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie zapłacimy podatku. W dalszym ciągu musimy wykazać je jednak podczas rozliczenia, ponieważ będą miały wpływ na stopę podatkową dochodów osiągniętych za naszą zachodnią granicą.

Kto wypełnia druk UE/EOG Niemcy?

Podatnik we własnym zakresie musi wypełnić na dokumencie jedynie swoje dane osobowe w polach od 2 do 8. Reszta informacji dotycząca wynagrodzenia, kosztów uzyskania przychodu i ich rodzaju będzie uzupełniona przez polski urząd skarbowy.

Aby zaświadczenie UE/EOG było ważne, na druku musi znaleźć się pełna nazwa urzędu potwierdzona pieczątką, data wydania dokumentu oraz podpis podatnika i jego małżonka.

Kiedy i jak złożyć wniosek o druk EU/EWR?

Wniosek o wydanie EU/EWR możesz złożyć w polskim urzędzie skarbowym odpowiadającym twojemu miejscu zameldowania w dowolnym momencie.

Aby uzyskać formularz EU/EWR do Niemiec może być konieczne rozliczenie się z podatku w Polsce. Do tego celu potrzebny nam będzie PIT 36/ZG, na którym wykazuje się dochód osiągnięty za granicą.

Zaświadczenie UE/EOG Niemcy online – złóż wniosek przez Internet

Wniosek możesz dostarczyć w formie elektronicznej jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym lub za pośrednictwem platformy e-PUAP. W przypadku formy papierowej, mamy możliwość osobistego dostarczenia druku, lub przesłania tradycyjną pocztą. Pamiętajmy, że wcześniej należy uwzględnić dochody z Niemiec w PIT-36 i złożyć ten formularz w urzędzie skarbowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Do czego wykorzystywany jest Steuer-ID? Poznaj znaczenie niemieckiego numeru identyfikacji podatkowej!

Ile kosztuje zaświadczenie UE/EOG Niemcy?

Złożenie wniosku o zaświadczenia w formie elektronicznej przez e-Urząd Skarbowy jest bezpłatne. Jeżeli zdecydujemy się natomiast na skorzystanie z platformy e-PUAP lub wersji papierowej, obowiązywać będzie opłata skarbowa w wysokości 17 złotych.

Przy wykonywaniu przelewu musimy dokładnie opisać cel opłaty skarbowej w polu tytułu wpłaty, aby nie zostawić urzędnikom żadnych wątpliwości. Najlepiej zamieścić tam swoje imię i nazwisko oraz krótki opis taki jak „zaświadczenie EU/EWR Niemcy”.

Ile czeka się na druk EU/EWR?

Zaświadczenie do Niemiec EU/EWR zostanie wystawione w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Urząd wyśle Ci dokument lub postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia.

Dokument EU/EWR jest wykazem rocznych dochodów, które nie ulegną już zmianie, dlatego jest on ważny bezterminowo. Nie ma więc konieczności pozyskiwania osobnego druku do każdej sprawy (np. jeżeli potrzebujemy zaświadczenie do kilku krajów).

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności