Praca „częściowa” w Niemczech, znana również jako Kurzarbeit, to temat, który budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
Czym jest Kurzarbeit?
Kurzarbeit to niemiecki termin oznaczający pracę na część etatu. Jest to forma zatrudnienia, w której pracownicy pracują mniej godzin niż zwykle lub niż jest to określone w umowie o pracę. Taki skrócony czas pracy może wynikać z różnych przyczyn, takich jak spowolnienie gospodarcze, brak zamówień czy klęski żywiołowe.
Kiedy firma może wprowadzić skrócony czas pracy – Kurzarbeit?
Firmy w Niemczech mogą wprowadzić skrócony czas pracy, gdy mają do czynienia ze znaczną utratą zleceń, z powodów ekonomicznych lub z powodu nieuniknionego zdarzenia. Przy wprowadzaniu skróconego czasu pracy, firma musi starać się zapobiegać utracie zleceń, na przykład przez udzielenie pracownikom urlopu. Firma musi również planować powrót do normalnego czasu pracy w niedalekiej przyszłości.
Rekompensata za skrócony czas pracy (Kurzarbeitergeld)
Rekompensata za skrócony czas pracy, znana jako Kurzarbeitergeld, jest świadczeniem z tytułu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Jest to forma wsparcia finansowego dla pracowników, którzy zarabiają mniej lub wcale podczas skróconego czasu pracy. Rekompensata ta jest wypłacana przez Federalną Agencję Pracy (Arbeitsagentur) w Niemczech.
Wynagrodzenie za Kurzarbeit
Rekompensata za skrócony czas pracy obliczana jest na podstawie utraconego wynagrodzenia netto. Z reguły wynosi ona 60 procent utraconego wynagrodzenia netto. Jeśli w gospodarstwie domowym mieszka co najmniej jedno dziecko, rekompensata za skrócony czas pracy wynosi 67 procent utraconego wynagrodzenia netto.
Czy pracodawcy w Niemczech mogą narzucić Kurzarbeit?
W Niemczech skrócony czas pracy koliduje z obowiązkami pracodawcy oraz pracownika, dlatego firmy nie mogą jednostronnie narzucić skróconego czasu pracy. Decyzja o wprowadzeniu skróconego czasu pracy musi zostać uzgodniona ze wszystkimi pracownikami, których ma to dotyczyć, lub z radą zakładową.
Składki na ubezpieczenie społeczne podczas skróconego czasu pracy
Podczas skróconego czasu pracy pracodawcy i pracownicy płacą na ubezpieczenie społeczne. Za czas pracy, który został utracony z powodu wprowadzenia skróconego czasu pracy, składki na ubezpieczenie społeczne zostają obniżone do 80 procent. Koszty te ponosi wyłącznie pracodawca, ale zostają one zwrócone przez Federalną Agencję Pracy.
Kurzarbeit a obowiązek podatkowy
Każda osoba uzyskująca więcej niż €410 dodatku za pracę w niepełnym wymiarze godzin, jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Wynika to z faktu, że chociaż dodatek za pracę w niepełnym wymiarze godzin jest zwolniony z podatku, zwiększa on stawkę podatku od dochodu podlegającego opodatkowaniu.
Leiharbeiteter a praca na Kurzarbeit
Pracownicy leasingowi (Leiharbeiteter) mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin, jeżeli zatrudniające je przedsiębiorstwo dopuszcza taką formę pracy. Musi jednak istnieć umowa z rodzimym pracodawcą i odpowiednie ubezpieczenie.
Czy podczas pracy na Kurzarbeit przysługuje zasiłek chorobowy?
Pracodawca jest zobowiązany do wypłacania wynagrodzenia przebywającemu na zwolnieniu lekarskim pracownikowi tak, jakby nadal pracował. Pracownik nie traci zatem wypłaty, ale też nie jest traktowany w specjalny sposób.
Podsumowanie
Kurzarbeit to bardzo popularna forma niepełnego zatrudnienia podczas pracy w Niemczech. Dzięki tej formie zatrudnienia pracownicy mogą zachować swoje miejsca pracy, w pracodawcy nie muszą redukować personelu w przypadku spowolnienia gospodarczego.
Informację oraz wysokość osiągniętego przychodu z tytułu Kurzarbeit znajdziesz w pozycji 15 na swoim Lohnsteuerbescheinigung. Dochody z Niemiec rozliczysz z BorsukPodatki.pl