PIT/ZG – jak przeliczyć walutę?

PIT/ZG – jak przeliczyć walutę?

PIT/ZG – jak przeliczyć walutę?

Dochody z zagranicy w rozliczeniu PIT/ZG należy wpisać po przeliczeniu na złote. Należy wziąć pod uwagę średni kurs obcej waluty ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, jaki był aktualny ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty.

Przeliczenie dochodu z obcej waluty na złotówki

Jeżeli otrzymywałeś wynagrodzenie za granicą, a w dalszym ciągu pozostajesz polskim rezydentem podatkowym, dochody takie podlegają rozliczeniu w Polsce. Dlatego niezbędne będzie złożenie deklaracji PIT/ZG i uzupełnienie wiersza “Dochody osiągnięte za granicą”.

W deklaracji rocznej składanej do skarbówki musisz wpisać swoje dochody w złotówkach, a nie w walucie kraju wypłaty. Przeliczenia kwot na złotówki dokonujesz po średnim kursie NBP ogłoszonego w dniu poprzedzającym dzień wypłaty lub postawienia wynagrodzenia do Twojej dyspozycji. Oznacza to, że każdą wypłatę trzeba przeliczyć niezależnie, biorąc pod uwagę kurs danej waluty zgodny z datą otrzymania wynagrodzenia.

Kto rozlicza podatek z zagranicy? Dotyczy to większości osób uzyskujących dochody w innym kraju, a w dalszym ciągu mających miejsce zamieszkania w Polsce.

Przeliczanie na złotówki ulg i odliczeń w walutach obcych 

Również w przypadku ulg podatkowych w obcych walutach do przeliczenia używa się kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.

Dotyczy wszelkich kwot uprawniających do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatków oraz podatku, które musimy przedstawić w złotówkach, a wyrażone są one obcych walutach. 

Zasada powyższa nie stanowi o tym, po jakim kursie przeliczać kwoty zwolnione z podatku. Będzie to między innymi wartość 30% diety za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy za granicą. Musimy więc ustalić wartość przychodu w walucie za dany okres, następnie w walucie ustalamy wartość 30% diety, na koniec odejmujemy tę kwotę bez wcześniejszego przeliczenia jej na złotówki, a dopiero różnicę uznajemy za przychód podlegający przeliczeniu na złotówki. Dopiero wtedy dokonujemy tego po średnim kursie NBP z odpowiedniego dnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Ile kosztuje rozliczenie PIT z zagranicy?

Wiesz już, jakie zasady prezliczania waluty obowiązują w przypadku rozliczenia zagranicznych dochodów – teraz sprawdź, kto rozlicza się na PIT-36.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności