Kindgebonden budget

Kindgebonden budget

Kindgebonden budget to jedno z dwóch dodatkowych świadczeń na dziecko, z którego skorzystać mogą osoby legalnie zatrudnione na terenie Holandii. Ma ono na celu wspomóc rodziców w czasie wychowania pociech, zmniejszając koszty utrzymania dzieci. Holenderski dodatek na dziecko cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. wśród Polaków wyjeżdżających do kraju tulipanów w celach zarobkowych. Dowiedz się więcej o tym świadczeniu i już dziś zacznij ubiegać się o jego przyznanie razem z Borsukpodatki.pl – zapraszamy!

Podaj swój e-mail i zamów dokumenty, aby uzyskać Kindgebonden budget

  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności

  Kindgebonden budget – czym jest?

  Kindgebonden budget jest dodatkiem pieniężnym wypłacanym rodzicom otrzymującym holenderski zasiłek rodzinny (Kinderbijslag). Wypłacany jest on co miesiąc, a jego wysokość zależy od wysokości dochodów, a także wieku dziecka (maksymalnie do 18. roku życia).

  Co ważne – w przeciwieństwie do Kinderbijslag, Kindgebonden budget nie jest wypłacany przez Kasę Ubezpieczeń Społecznych tylko przez Belastingdienst, czyli holenderski urząd skarbowy.

  Kto może ubiegać się o przyznanie Kindgebonden budget?

  Przede wszystkim Kindgebonden budget można otrzymać tylko jako dodatek do zasiłku rodzinnego, dlatego w pierwszej kolejności należy postarać się o niego w Sociale Verzekeringsbank (SVB), czyli Holenderskiej Kasie Ubezpieczeń Społecznych. Kinderbijslag przyznawany jest wszystkim osobom legalnie pracującym w Holandii i posiadającym dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia.

  W przypadku Kingebonden budżet, brane są pod uwagę dochody rodziców, przez co konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. Kto może wnioskować o przyznanie dodatku na dziecko?

  Jak ubiegać się o przyznanie dodatku na dziecko w Holandii?

  Podatnicy, którzy pobierają holenderski zasiłek rodzinny, powinni automatycznie otrzymać Kindgebonden budget. Nie trzeba także występować o przyznanie dodatku na dziecko w przypadku, jeżeli otrzymujemy już inne świadczenia z Belastingdienst takie jak dodatek do kosztów najmu lub dodatek do kosztów ubezpieczenia zdrowotnego. Takie osoby powinny otrzymać pismo z urzędu skarbowego o przyznaniu świadczenia najpóźniej w ciągu 8 tygodni od uzyskania zasiłku rodzinnego.

  Stanie się tak, jeśli urząd stwierdzi, że Twoje dochody nie są zbyt wysokie i spełniasz wszystkie pozostałe warunki. Jeżeli jednak nie otrzymasz informacji, że przysługuje Ci prawo do zasiłku, a uważasz, że tak powinno być, musisz wypełnić i złożyć stosowny wniosek. W tym celu powinieneś przygotować:

  O Kindgebonden budget można ubiegać się za 12 miesięcy wstecz, dlatego nie ma konieczności zgłaszania się do urzędu od razu po przyznaniu zasiłku rodzinnego. Urząd wypłaci zaległe kwoty za poprzednie miesiące od czasu kiedy nam się to świadczenie należało.

  Zwrot podatku z Holandii razem z Borsuk Podatki? Zobacz naszą ofertę.

  Kindgebonden budget Holandia – ile wynosi?

  W porównaniu do Kinderbijslag wysokość dodatku do rodzinnego Kindgebonden budget zależy bezpośrednio od dochodów rodzica składającego wniosek. Każdy wniosek jest więc rozpatrywany indywidualnie.

  Kiedy stracisz prawo do dodatku na dziecko?

  Dodatek na dziecko przyznawany jest wyłącznie osobom, którym przysługuje także prawo do zasiłku rodzinnego. W momencie zaprzestania wypłacania Kinderbijslag automatycznie wstrzymana zostanie także możliwość pobierania dodatku na dziecko. Jako że te dwa świadczenia są od siebie zależne, po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia Belastingdienst przestanie przesyłać nam pieniądze.

  Warto wiedzieć, że o kindgebonden budget możemy wnioskować w każdym przypadku, w którym należy nam się rodzinne z Holandii, nawet jeżeli go nie pobieramy.

  Kindgebonden budget a 500 plus

  Prawo Unii Europejskiej przewiduje możliwość pobierania wyłącznie jednego zasiłku rodzinnego z jednego kraju. Może się jednak zdarzyć, że przysługiwać będą nam dwa takie świadczenia. Jeśli zdecydujemy się na wypłacane przez polski rząd 500 plus, nie będziemy mogli już ubiegać się o zasiłek rodzinny z Holandii.

  Inaczej sprawa wygląda w przypadku kindgebonden budget – możemy uzyskać ten dodatek nawet w przypadku pobierania 500 plus w Polsce. Belastingdienst kieruje się bowiem wyłącznie tym, czy przysługuje nam prawo do pobierania zasiłku z rodzinnego z Holandii, a nie czy rzeczywiście korzystamy z tej możliwości.

  W przypadku, gdy wysokość dodatku okaże się wyższa niż kwota 500 plus, dostaniemy wyrównanie w postaci dodatku dyferencyjnego. Jego wysokość zależeć będzie od konkretnej sytuacji, ponieważ przy ustalaniu wysokości świadczenia brane są pod uwagę różne czynniki takie jak ilości dzieci w rodzinie, ich wiek, a także sytuacja materialna rodziców.

  Dodatek na dziecko w wypadku naprzemiennej opieki

  Jeśli byli partnerzy, sprawują opiekę nad dzieckiem naprzemiennie, tylko jedno z nich może starać się o dodatek. W tym celu należy poinformować Sociale Verzekeringsbank o tym, który z rodziców występuje o zasiłek rodzinny. Instytucja ta powiadomi holenderski Urząd Skarbowy, a wnioskodawcy zostanie przyznany dodatek na dziecko, pod warunkiem, że spełnia odpowiednie warunki.

  Na stronie holenderskiego urzędu skarbowego znajdują się narzędzia pozwalające dokonać każdemu z rodziców stosownych obliczeń, dzięki którym dowiedzą się, kto może otrzymać wyższy dodatek na dziecko. Pomoże to ustalić, który z opiekunów powinien złożyć wniosek o zasiłek rodzinny, aby było to jak najbardziej opłacalne.

  Zdobądź Kindgebonden budget z pomocą biura Borsuk Podatki!

  Potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku o przyznanie holenderskiego dodatku na dziecko? W takim razie skorzystaj z naszej oferty – biuro rozliczeń zagranicznych Borsuk Podatki pomoże Ci w skompletowaniu dokumentów i przygotowaniu pisma, dzięki któremu będziesz mógł liczyć na dodatkowe pieniądze od Belastingdienst. Skontaktuj się z naszymi konsultantami i zostaw formalności w rękach profesjonalistów – zapraszamy!

  Przeczytaj również

  Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

   Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności