Co to jest Zorgtoeslag w Holandii?

Co to jest Zorgtoeslag w Holandii?

Co to jest Zorgtoeslag w Holandii?

Zorgtoeslag w Holandii to dofinansowanie ubezpieczenia pozwalające obniżyć wydatki związane z obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym w tym kraju. Jest to dodatek zdrowotny wypłacany przez Belastingdienst osobom o niskich dochodach.

Dodatek do ubezpieczenia Holandia – czym jest Zorgtoeslag?

Zorgtoeslag to dodatek do ubezpieczenia w Holandii wypłacany osobom o niskich dochodach. Ma działać jako dofinansowanie dla mniej zamożnych pracowników, aby byli w stanie pokryć wysokie koszty ubezpieczenia w tym kraju. Przeznaczony jest dla osób, których zarobki są niższe niż 38 520 EUR. Jego przyznawaniem zajmuje się Toeslagen, czyli specjalna komórka urzędu skarbowego odpowiedzialna za świadczenia społeczne.

Zgodnie z obowiązującymi w Holandii przepisami, każdy pracownik legalnie musi mieć wykupione podstawowe ubezpieczenia zdrowotne. Składka nie należy do najniższych, dlatego rząd częściowo pokrywa związane z tym wydatki.

Komu przysługuje Zorgtoeslag?

Aby móc starać się o przyznanie Zorgtoeslag konieczne jest posiadanie holenderskiego ubezpieczenia. W przypadku osób legalnie zatrudnionych w tym kraju jest ono obowiązkowe, dlatego sprawa dotyczy wszystkich pracowników. Składki potrącane są bezpośrednio z wynagrodzenia – w przypadku niskich dochodów możemy ubiegać się o zwrot podatku z Holandii.

Jakie warunki należy spełnić? Przede wszystkim Zorgtoeslag przysługuje wyłącznie osobom, które skończyły 18 lat, mają obywatelstwo holenderskie lub umowę o pracę w tym kraju. Bardzo ważna jest również wysokość dochodów – w 2023 roku nie może być on wyższy niż 38 520 lub nie może przekroczyć 48 224 euro w przypadku partnerów fiskalnych.

Dodatek do ubezpieczenia Holandia – do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Dla osób pracujących na terenie Holandii w 2022 roku termin na złożenie wniosku został wyznaczony na 31 sierpnia 2023 roku. W tym przypadku należy być punktualnym – holenderski urząd skarbowy nie przewiduje możliwości spóźnienia, przez co spóźnienie spowoduje, że o dodatek starać będziemy mogli się dopiero w kolejnym roku.

Po załatwieniu formalności, będziemy mieli spokój na dłuższy czas – wniosek wystarczy złożyć tylko raz. W kolejnych latach weryfikacja odbywa się automatycznie. Musimy jednak pamiętać, że w razie jakichkolwiek zmian w naszej sytuacji życiowej, które mogą mieć wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość, koniecznie trzeba poinformować urząd. Jeżeli będziemy otrzymywać dodatek, a okaże się, że nie przysługuje nam już taki przywilej z powodu zbyt wysokich zarobków – urząd może zażądać zwrotu pieniędzy. Jeśli nie planujemy dłuższego pobytu, do wniosku o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii można załączyć informację o zatrzymaniu wypłat wraz z końcem roku podatkowego.

Zorgtoeslag bez meldunku – czy można otrzymać?

Aby uzyskać dofinansowanie ubezpieczenia, konieczne będzie złożenie wniosek w formie papierowej. Możemy więc starać się o dodatkowe fundusze, jednak wszystko załatwić będziemy musieli osobiście w urzędzie.

W Holandii możliwe jest załatwienie wielu spraw urzędowych przez internet. W tym celu potrzebny będzie identyfikator tożsamości DigiD – nie uzyskamy go jednak bez stałego adresu zamieszkania. Osoby bez meldunku muszą więc samodzielnie ubiegać się w tradycyjny sposób o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii, lub mogą zgłosić się do biura podatkowego o pomoc w załatwieniu formalności.

Sprawdź także, jak wygląda rozliczenie z podatku w Holandii bez meldunku – w tym kraju każda osoba musi złożyć zeznanie, jeżeli zostanie wezwana do tego przez Belastingdienst.

Dodatek do ubezpieczenia Holandia 2022 – ile wynosi?

Dodatek Zorgtoeslag w 2023 roku to kwota maksymalnie 154 euro przy zarobkach nie wyższych niż 25 000 euro brutto. Nie oznacza to, że jeśli przekroczymy te dochody, to nie otrzymamy wsparcia – w dalszym ciągu należy nam się dofinansowanie, jednak będzie ono mniejsze. Im więcej zarobimy, tym mniejszej kwoty możemy oczekiwać. Poniżej przedstawiamy kwoty jakie otrzymasz przy konkretnych zarobkach.

22 000 € – 111 €

22 500 € – 109 €

23 000 € – 104 €

23 500 € – 98 €

24 000 € – 92 €

24 500 € – 87 €

25 000 € – 81 €

25 500 € – 75 €

26 000 € – 69 €

26 500 € – 64 €

27 000 € – 58 €

27 500 € – 52 €

28 000 € – 47 €

28 500 € – 41 €

29 000 € – 35 €

29 500 € – 30 €

30 000 € – 24 €

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak sprawdzić status zwrotu podatku z Holandii? Odpowiadamy!

30 500 € – 18 €

31 000 € – 13 €

31 500 € – 7 €

W przypadku dodatku na rok 2023 mamy do czynienia z maksymalną kwotą 154 euro przy dochodzie nieprzekraczającym 25 000 euro brutto.

Dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego – jak uzyskać?

Najprościej o Zorgtoeslag wnioskować za pomocą osobistego kodu DIGID przez swój profil na stronie urzędu. Z takiego rozwiązania mogą jednak wyłącznie osoby zameldowane i posiadające tę cyfrową tożsamość. 

W przypadku braku meldunku o Zorgtoeslag wnioskować możemy, składając formularz w formie papierowej bezpośrednio w urzędzie lub za pomocą dokumentu w formie elektronicznej przy pomocy specjalnego programu.

Średni czas oczekiwania na wydanie decyzji o przyznaniu Zorgtoeslag wynosi kilka tygodni – dużo zależy jednak od terminu złożenia wniosku. Jeśli poprawnie dostarczymy wszystkie dokumenty do odpowiedniego urzędu skarbowego w Holandii to proces weryfikacji powinien potrwać około pięciu tygodni. Wszystko może potrwać dużo dużej jeżeli urzędnicy w Toeslagen będą musieli zweryfikować dodatkowo pewne informacje – może potrzebować w tym celu się z nami skontaktować lub będziemy zmuszeni donieść jakiś dokument. Decyzja powinna jednak zapaść nie później niż po 8 tygodniach od złożenia wniosku.

Dodatek zdrowotny Holandia – jakie dokumenty są potrzebne?

Tak więc w celu uzyskać Zorgtoeslag, należy złożyć specjalny wniosek do Belastingdienst Toeslagen. Aby go uzupełnić potrzebne będą jednak odpowiednie dokumenty zawierające niezbędne dane. Zanim zaczniesz starać się o pieniądze, należy przygotować:

  • holenderską kartę podatkową (Jaaropgaaf) – od każdego pracodawcy w danym roku – zawiera ona wszystkie informacje o naszych dochodach,
  • numer konta bankowego – aktywny rachunek, na który będą wysyłane pieniądze,
  • druk potwierdzający opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii – verzekerde periode overzicht, bevestiging inschrijving zorgverzekering lub E-104.

Zorgtoeslag Holandia – jak uzyskać wspólnie z małżonkiem?

W sytuacji, gdy pozostajemy w związku małżeńskim lub partnerskim, zawsze składamy jeden formularz. Dotyczy to osób żyjących wspólnie – małżonków, osób zameldowanych przez cały rok, jeśli są współwłaścicielami mieszkania, żyjących w konkubinacie, razem wychowujących dziecko w jednym domu. Co ważne dwie osoby muszą mieć nadany holenderski numer BSN.

Dodatek do ubezpieczenia Holandia – kiedy wypłacają Zorgtoeslag?

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dodatek zdrowotny w Holandii wypłacany jest najpóźniej do 20, 21, lub 22 dnia miesiąca.dnia każdego miesiąca.

Poniżej przedstawiamy terminy wypłat zasiłku zdrowotnego dla poszczególnych miesięcy w 2023 roku.

styczeń 2023 – 20 grudnia 2022

luty – 20 stycznia 2023

marzec – 20 lutego 2023

kwiecień – 20 marca 2023

maj 2023 – 20 kwietnia 2023

czerwiec 2023 – 22 maja 2023

lipiec 2023 – 20 czerwca 2023

sierpień 2023 – 20 lipca 2023

wrzesień 2023 – 21 sierpnia 2023

październik 2023 – 20 września 2023

listopad 2023 – 20 października 2023

grudzień 2023 – 20 listopada 2023

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności