Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z Czech?

Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z Czech?

Publikacja: styczeń, 2023
Aktualizacja: grudzień, 2024

Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z Czech?

Dochodu z Czech nie będziemy musieli rozliczać w Polsce, jeżeli zostanie nadana nam czeska rezydencja podatkowa. W takim wypadku wszystkie zarobki, bez względu na miejsce ich uzyskania, wykazać musimy w deklaracji składanej u naszych południowych sąsiadów.

Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy?

W przypadku wszystkich osób, dla których miejscem zamieszkania dla celów podatkowych jest Polska, zastosowanie ma nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że wszelkie dochody, również te uzyskane za granicą, muszą zostać rozliczone w Polsce. Dotyczy to także wynagrodzenia uzyskiwanego w Czechach. Czy są sytuacje, w których nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy?

Nie będziemy musieli składać deklaracji podatkowej w Polsce, jeżeli zmieni się nasza sytuacja życiowa i zostaniemy uznani przez inny kraj za rezydenta do celów podatkowych. W dalszej części artykułu przedstawimy jakie czynniki o tym decydują i jakie związane są z tym konsekwencje.

Jednocześnie nie wolno zapominać, że w dalszym ciągu obowiązują nas przepisy obowiązujące w Czechach, tak więc tamtejszy urząd również może oczekiwać od nas złożenia deklaracji w wyznaczonym terminie.

Kto musi rozliczyć się z czeskim urzędem skarbowym?

Obowiązek rozliczenia w Czechach dotyczy jedynie osób, których dochody przekroczyły w danym roku 50 000 CZK. Od takich podatników czeski urząd skarbowy oczekuje rocznego zeznania podatkowego, pozostali pracownicy wciąż mogą jednak starać się o zwrot podatku z Czech.

Jak rozliczyć dochody z czech?

Jeżeli obowiązuje Cię złożenie deklaracji, formularz wraz z dokumentami musisz dostarczyć do urzędu najpóźniej do 31 marca. Potrzebne będą Ci do tego następujące dokumenty:

  • kopia dowodu osobistego,
  • POTVRZENI (odpowiednik PIT-11),
  • EU/EWR – formularz zawierający informacje o dochodach osiąganych w Polsce,
  • zaświadczenie o posiadaniu rachunku bankowego.

W Czechach mamy możliwość rozliczanie podatku za lata poprzednie, jeśli do tej pory nie zdecydowaliśmy się złożyć zeznania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy ubiegać się o zwrot podatku do 3 lat wstecz.

Kto nie musi rozliczać dochodu z Czech w Polsce?

Jeżeli chcemy rozliczać dochody z Czech wyłącznie w tym kraju, musimy posiadać nieograniczony obowiązek podatkowy. W takiej sytuacji polska skarbówka nie będzie wymagała od nas złożenia deklaracji podatkowej. W przypadku polskich obywateli konieczna więc będzie zmiana rezydencji podatkowej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za rezydenta podatkowego uznawana jest osoba fizyczna, która ma w Czechach miejsce zamieszkania i w tym kraju przebywa przez większą część roku. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana i brane są pod uwagę inne czynniki, indywidualne dla każdego podatnika. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące czeskiej rezydentury podatkowej znajdziesz w naszym wpisie – Jak zostać rezydentem podatkowym w Czechach?

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Czy pracując w Czechach, muszę się rozliczyć w Polsce?

Kto musi rozliczyć dochód z Czech w Polsce?

Rozliczyć dochód z Czech z urzędem skarbowym w naszym kraju musi każda osoba pozostająca polskim rezydentem podatkowym. Jeżeli posiadamy w danym roku na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych, lub przebywaliśmy tu więcej niż 183 dni – mamy obowiązek złożenia deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG, w której uwzględniamy dochody uzyskane w Czechach oraz innych zagranicznych państwach. 

Dzięki podpisaniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania od dochodu uzyskanego w Czechach nie zostanie naliczony podatek – będzie miał jednak wpływ na wysokość stopy procentowej.

Tak więc wszystkie osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi Polski, ale pracujące tymczasowo w Czechach, będą beneficjentami zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Stanowi ona, że do rozliczenia zarobków z Czech stosowana jest metoda wyłączenia z progresją – dochody z tego kraju nie podlegają więc dodatkowemu opodatkowaniu przez polski urząd skarbowy. Dzięki tej umowie mamy gwarancję, że zarobki otrzymywane za pracę za granicą będą opodatkowane wyłącznie w kraju, w którym zostały faktycznie wypłacone.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności