Jak zostać rezydentem podatkowym w Czechach?

Jak zostać rezydentem podatkowym w Czechach?

Jak zostać rezydentem podatkowym w Czechach?

Zgodnie z przepisami za rezydenta podatkowego uchodzi osoba fizyczna która ma w Czechach miejsce zamieszkania, lub tutaj przeważnie przebywa​. Jeżeli chcemy w tym kraju posiadać nieograniczony obowiązek podatkowy, to należy udowodnić, że znajdują się tam nasze centrum interesów życiowych i gospodarczych.

Czym jest rezydencja podatkowa? 

Rezydencja podatkowa określa obowiązki podatkowe danej osoby. Jeśli zostaniemy uznani za rezydenta podatkowego Czeskiej Republiki to w tym kraju będzie nas obowiązywał nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że rozliczać będziemy tam wszystkie nasze dochody. Nie będzie więc konieczności załatwiania formalności z polskim urzędem skarbowym i składania deklaracji PIT-36 ZG.

Zgodnie z polskim prawem osobami podlegającymi pod nieograniczony obowiązek podatkowemu są podatnicy posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Dokładnie oznacza to, że: 

  • przebywamy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku, 
  • posiadamy w Polsce ośrodek interesów życiowych – interesy osobiste, lub gospodarcze.

Kiedy zostaniemy uznani za rezydenta podatkowego w Czechach?

Organy podatkowe danego państwa określają obowiązki podatkowe danej osoby indywidualnie i biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Pomimo że najważniejszym z nich jest miejsce zamieszkania i czas przebywania w danym kraju, to jednak nie jest to jedyna ważna sprawa. Nawet jeżeli pracujemy w Czechach przez większość roku, ale nasze centrum życia prywatnego (rodzina, przyjaciele, przynależność do różnego rodzaju grup) w dalszym ciągu znajduje się w Polsce to urząd skarbowy nie będzie chętny uznać nas za rezydenta podatkowego.

Czeski urząd skarbowy potrzebuje silnych dowodów, że kraj ten stały się nie tylko miejscem naszego zamieszkania i zarobków, ale także ośrodkiem interesów życiowych. Jeżeli chcemy zmienić rezydencję podatkową warto:

  • kupić lub wynajmując dom/mieszkanie w Czechach,
  • sprowadzić rodzinę,
  • pozbyć się polskich nieruchomości,
  • zarejestrować samochód w Czechach,
  • zrezygnować z przynależności do polskich organizacji i stowarzyszeń, klubów. 

Jeżeli chcesz zmienić miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na Czechy, to zgłoś się do naszego biura podatkowego. W naszej kancelarii pomożemy Ci w tej kwestii, pomagając w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności i nadzorując cały proces zmiany rezydencji podatkowej.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności