Ile wynosi podatek dochodowy w Czechach?

Ile wynosi podatek dochodowy w Czechach?

Jakie podatki płaci się w Czechach?

W Czechach zapłacimy stawkę podatku dochodowego wynoszącą 15% od podstawy opodatkowania.

Stawka podatku dochodowego w Czechach

W Czechach obowiązuje stawka podatkowa wynosząca 15%, co czyni ją jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej. 

W kraju naszych południowych sąsiadów obowiązuje także stawka podatku dochodowego 22%. Ma zastosowanie w przypadku przychodów rocznych przekraczających 48-krotność miesięcznego średniego wynagrodzenia – nazywane jest to potocznie solidarnościowym zwiększeniem podatku.

W Czechach opodatkowaniu podlegają dochody pochodzące między innymi:

  • z zatrudnienia na umowę o pracę,
  • z własnej działalności gospodarczej,
  • z aktywów kapitałowych,
  • z wynajmu nieruchomości.

Ile podatku dochodowego zapłacimy w Czechach?

Wysokość podatku dochodowego, jaki przyjdzie nam zapłacić w Czechach, zależeć będzie przede wszystkim od wysokości naszych zarobków

Czeski system podatkowy pozwala na liczne odliczenia, które pozwolą nam znacznie obniżyć podstawę opodatkowania. W tym kraju nie funkcjonuje kwota wolna od podatku a w zamian mamy ulgę podatkową dostępną dla wszystkich obywateli. Pozwala ona odjąć 30 840 CZK od wyliczonej podstawy opodatkowania, a w sytuacji, gdy współmałżonek nie zarobił kwoty podchodzącej pod opodatkowanie, można odliczyć kolejne 30 840 CZK.

Sporo ulg podatkowych dotyczy podatników posiadających dzieci – można obniżyć podstawę opodatkowania nawet o 13 404 CZK na pierwsze dziecko, 19 404 CZK na drugie dziecko oraz 24 204 CZK na trzecie dziecko.

Dzięki zastosowaniu powyższych ulg i obliczeń może okazać się, że należy nam się wysoki zwrot podatku z Czech.

Kto musi płacić podatek w Czechach?

Zapisy dotyczące rezydencji podatkowej w Czechach są podobne do tych, jakie obowiązują w naszym kraju. Jeżeli w Czechach obowiązuje Cię nieograniczone rozliczenie – opodatkowaniu podlegać będą wszystkie dochody niezależnie od miejsca ich uzyskania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z Czech?

Jeżeli nie posiadasz czeskiej rezydentury podatkowej, w dalszym ciągu masz obowiązek złożyć deklarację (jeżeli dochód przekracza 15 0000 CZK) – pod uwagę będą brane jednak wyłącznie dochód uzyskany w Czechach.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności