Czy można skorzystać z ulgi na dziecko w Polsce i Czechach?

Czy można skorzystać z ulgi na dziecko w Polsce i Czechach?

Czy można skorzystać z ulgi na dziecko w Polsce i Czechach?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje ograniczeń w przypadku korzystania z ulgi na dzieci, jeżeli jeden z rodziców pracuje za granicą i posiada taką możliwość. Dlatego ulga na dzieci w Czechach nie ogranicza w żaden sposób ulgi w Polsce.

Ulga na dzieci w Czechach i Polsce

Ulga na dzieci w przepisach czeskiego i polskiego prawa podatkowego znacznie się różnią i nie mogą być traktowane jako tożsame świadczenie. Cechują się między innymi kwotami i są regulowane według innych zasad. 

Tak więc jeśli mąż pracujący w Czechach skorzysta podczas rozliczenia z przewidzianej przez tamtejszy urząd skarbowy ulgi na dziecko, to nie będzie to miało wpływu na możliwość skorzystania z odliczenia na dziecko oferowanego przez polską skarbówkę. Tak więc przy rozliczeniu w naszym kraju matka bez problemu może skorzystać z ulgi.

Ile wynosi ulga na dziecko w Czechach?

Rodzicom w Czechach przysługuje ulga na dzieci, a jej wysokość zależeć będzie od liczby potomstwa. Na pierwsze dziecko wynosi 15 204 korony, na drugie – 19 404 korony oraz 24 204 korony na każde następne. W przypadku gdy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności dana kwota ta zostaje podwojona.

Z tytułu posiadania dzieci będą nam przysługiwać inne korzyści podatkowe w Czechach. Jeżeli znajdują się one w wieku szkolnym to podczas rozliczenia możemy odpisać tak zwaną ulgę przedszkolną za koszty poniesione na rzecz opłat za przedszkole, żłobek lub szkołę. Maksymalnie w jednym roku podatkowym możemy odpisać 16 200 koron.

Jaka jest ulga na dziecko w Polsce?

Ulga prorodzinna przysługuje na każde dziecko, którego status spełnia ustawowe wymogi. Odliczenie stosuje się od podatku, co pozwala na znaczne zwiększenie zwrotu.

Odliczeniu podlega kwota 92,67 zł za każdy miesiąc, a roczny limit ulgi wynosi 1112,04 zł. Rośnie ona wraz z ilością dzieci i wynosi:

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 1112,04 zł rocznie na drugie dziecko,
  • 166,67 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,
  • 225,00 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 2700,00 zł rocznie w przypadku wychowywania czwartego i kolejnego dziecka.

Obowiązuje ona na każde dziecko niepełnoletnie nad którym podatnik posiadał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego lub pełnił funkcję rodziny zastępczej oraz pełnoletnie do ukończenia przez nie 25 lat, jeżeli kontynuuje naukę.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności