Jak rozliczyć PIT z emerytury polskiej i czeskiej? Najważniejsze informacje

Jak rozliczyć PIT z emerytury polskiej i czeskiej? Najważniejsze informacje

Jak rozliczyć PIT z emerytury polskiej i czeskiej?

Dochody z Czech są zwolnione w naszym kraju z podatku, jednak służą do wyliczenia stopy procentowej, którą wyliczamy należną stopę procentową do opodatkowania dochodów uzyskanych w Polsce. Emeryturę z Czech należy więc uwzględnić w rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym na formularzu PIT/36 ZG.

Rozliczenie emerytury z Czech

Osoby zobowiązane rozliczać całość dochodów w polskim urzędzie skarbowym muszą uwzględnić także wszelki świadczenia z systemów emerytalnych oraz socjalnych innych krajów. Dlatego przychód w emerytury z Czech trzeba rozliczyć w deklaracji PIT za dany rok podatkowy.

Wypłata czeskiej emerytury może być dokonywana za pomocą czeków lub na zagraniczne konto, lub przelewami na polski rachunek bankowy. W zależności od sposobu pozyskiwania świadczenia procedura podatkowa trochę się od siebie różni. Ostatecznie jednak wszystko reguluje podpisana pomiędzy krajami umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której ustalona jest metoda wyłączenia z progresją.

Czeska emerytura na polskie konto bankowe

Jeżeli emerytura zagraniczna zostanie przekierowana do wypłaty na rachunek polskiego banku, to placówka ta dokonywać będzie weryfikacji takiego świadczenia – zastosuje przepisy obowiązujące w konkretnym przypadku i pobierze właściwą stawkę podatku.

W przypadku emerytury z Czech bank nie pobierze zaliczki na podatek, ponieważ umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a Czechami stanowi, że od dochodów z tego kraju nie zapłacimy u nas podatku.

Emerytura otrzymywana w Czechach

Czeską emeryturę możemy pobierać również bezpośrednio w tym kraju, jednak w takim wypadku jej wartość należy samodzielnie ująć w deklaracji podatkowej PIT-36/ZG. Dotyczy to osób, które pozostają polskimi rezydentami podatkowymi – posiadają na terytorium Polski centrum interesów osobistych i gospodarczych lub przebywają na terytorium naszego kraju co najmniej 183 dni w roku kalendarzowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Ile dostanę zwrotu z Czech?

Polska rezydencja podatkowa zobowiązuje wszystkich do rozliczenia całości dochodów uzyskanych na świecie – wlicza się to więc także emerytura z Czech.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Czech. Zatrudniamy ekspertów posiadających również ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności