Jak rozliczyć PIT z Czech w Polsce?

Jak rozliczyć PIT z Czech w Polsce?

Jak rozliczyć PIT z Czech w Polsce?

Każda osoba pracująca na terenie Czech, pozostająca jednocześnie polskim rezydentem podatkowym, musi rozliczyć się z polskim fiskusem. W tym celu należy do urzędu złożyć roczną deklarację w postaci formularza PIT-36 z załącznikiem ZG.

PIT-36 z załącznikiem ZG

PIT36 ZG to załącznik, na którym wykazuje się dochody osiągnięte poza granicami naszego kraju. Dołączany jest do zeznań podatkowych PIT-36, PIT-38 lub PIT-39. Należy to zrobić osobno dla każdego państwa, z którego posiadamy zarobki.

Rozliczenie z polską skarbówką metodą wyłączenia z progresją

Polska i Czechy posiadają podpisaną umowę o zapobieganiu naliczenia podwójnego podatku dochodowego, dzięki czemu dochód uzyskany w tym kraju nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Nie oznacza to, że nie mamy wykazać go w rocznej deklaracji podatkowej – będą one niezbędne do zastosowania metody wyłączenia z progresją. Polega ona na ustaleniu stopy procentowej od całości uzyskanego dochodu (w Polsce i za granicą), a następnie zastosowanie jej wyłącznie do dochodów uzyskanych w Polsce.

Rozliczenie podatku w Czechach

Jeżeli Twoje przychody w Czechach przekraczają 15 000 koron czeskich, to masz także obowiązek rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym. Masz na to czas do końca marca następującego po danym roku podatkowym. W przypadku jeżeli skorzystasz z pomocy biura podatkowego, termin ten wydłużone zostaje o 3 miesiące. Najlepiej jednak złożyć zeznanie jak najszybciej, ponieważ w ten sposób możemy liczyć na szybszy zwrot.

Pozostali podatnicy nie muszą składać rocznej deklaracji podatkowej, jednak dalej mają taką możliwość. Pozwala to starać się o zwrot podatku z Czech. Do rozliczenia potrzebować będziesz oczywiście odpowiednich dokumentów – wykazujące Twój dochód, potwierdzające tożsamość czy kwalifikujące Cię do skorzystania z ulg. Przed złożeniem deklaracji podatkowej w Czechach powinieneś przygotować następujące druki:

  • Potvrzeni – wykaz uzyskanych dochodów i opłaconych składek w Czechach; dokument ten otrzymasz od swojego czeskiego pracodawcy (odpowiednik PIT-11),
  • kopia dowodu osobistego,
  • Druk EU/EWR – potwierdzenie osiąganych dochodów na terenie Polski,
  • potwierdzenie z banku o posiadanym koncie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak płacić podatki w Czechach?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności