Jaka jest najlepsza klasa podatkowa w Niemczech?

Jaka jest najlepsza klasa podatkowa w Niemczech?

Jaka jest najlepsza klasa podatkowa w Niemczech?

Przynależność do klasy podatkowej w Niemczech zależy od wielu czynników, dlatego nie ma jednej najlepszej. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji podatnika, najczęściej najkorzystniej wpadają jednak: klasa 1 dla osób samotnych, klasa 2 w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko oraz kombinacja klas 3 i 5 dla małżeństw z dużą dysproporcją w zarobkach.

Jakie są klasy podatkowe w Niemczech?

Niemiecki system podatkowy wyróżnia 6 różnych klas podatkowych. Przypisanie do jednej z nich zależy przede wszystkim od naszego dochodu, ale także od innych czynników takich jak między innymi stan cywilny. Będzie ona miała decydujący wpływ na nasz zwrot podatku z Niemiec.

Jest to bardzo istotny czynnik podczas rozliczania się z urzędem skarbowym, ponieważ w zależności od tego, do której klasy podatkowej zostaniemy przypisani, taka stawka podatkowa potrącanego podatku będzie nas obowiązywać. Ma to również wpływ na to czy będziemy mogli skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

I klasa podatkowa

Pierwsza klasa podatkowa w Niemczech tyczy się tylko wszystkich osób żyjących samotnie, także małżonków, którzy są w separacji i nie żyją razem. 

II klasa podatkowa

Do tej klasy podatkowej należą osoby, które samotnie zajmują się wychowaniem dzieci.  

III klasa podatkowa

Przeznaczona dla osób owdowiałych, oraz małżonków, których partner wybrał V klasę podatkową. Połączenie klas III i V to najkorzystniejsze rozwiązanie w przypadku gdy partner posiada w małżeństwie znacznie wyższe dochody

IV klasa podatkowa 

Przyznawana jest automatycznie podatnikom po zawarciu małżeństwa i stosuje się ją w przypadku gdy partnerzy zdecydują się w niej pozostać, a nie zmieniać kombinację na 5/3.

V klasa podatkowa 

Dotyczy małżonków, których partner przeniósł się do III klasy podatkowej.

VI klasa podatkowa

VI klasa podatkowa w Niemczech przeznaczona jest dla małżonków i osób samotnych wykonujących w danym rok więcej niż jedną pracę. Ma ona zastosowanie jednak wyłącznie do drugiego i każdego kolejnego źródła dochodów.

Zobacz, jak sprawdzić klasę podatkową w Niemczech.

Zmiana klasy podatkowej

Zmiana klasy podatkowej jest możliwa w przypadku zmiany stanu cywilnego oraz sytuacji osobistej. Największą grupą są podatnicy grupy I ponieważ są tam przypisywane automatycznie osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Dochody z Niemiec w PIT-36: rozlicz je poprawnie!

W przypadku wychowania dziecka samemu istnieje możliwość zmiany na druga klasę podatkową, co jest w takim wypadku korzystniejsze. Małżeństwa często wykorzystują okazję, aby jednego współmałżonków  do trzeciej klasy podatkowej. Dzięki temu kombinacja podatkowa 4/4 zmieniana jest automatycznie na kombinację 3/5, która w wielu przypadkach (zwłaszcza przy niskich zarobkach jednego z partnerów) jest znacznie bardziej opłacalna.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności