Jak sprawdzić którą mam klasę podatkową w Niemczech?

Jak sprawdzić którą mam klasę podatkową w Niemczech?

Jak sprawdzić którą mam klasę podatkową w Niemczech?

Uzyskanie informacji o naszej przynależności do klasy podatkowej w Niemczech nie powinno stanowić większego problemu. Możemy samodzielnie odwiedzić urząd skarbowy Finanzamt lub samodzielnie sprawdzić tę informację korzystając z elektronicznej karty podatkowej Lohnsteuerkarte.

Sposoby uzyskania informacji o klasie podatkowej

Co w przypadku gdy nie jesteśmy przekonani, do której klasy podatkowej w Niemczech jesteśmy przypisani? W razie wątpliwości lepiej upewnić się uzyskując odpowiednie informacje z Finanzamt, ponieważ ta informacja będzie niezbędna do rozliczenia podatku z Niemiec. W tym celu możemy udać się do placówki skarbówki i zapytać się bezpośrednio urzędnika.

Od 1 stycznia 2013 funkcjonuje w Niemczech elektroniczna karta podatkową tzw. Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale, w skrócie ELStAM. Znajdują się na niej wszystkie niezbędne dane dotyczące podatnika, uwzględniające jego wynagrodzenie oraz składki zapłacone na podatek dochodowy. Dzięki temu możemy zadzwonić do niemieckiego urzędu skarbowego albo wysłać zapytanie drogą mailową a urząd analizując dane z karty, odeśle nam informacje o naszej aktualnej klasie podatkowej (wystarczy posiadać Steuer-ID).

Klasy podatkowe w Niemczech

W Niemczech możemy zostać przypisani do jednej z 6 różnych klas podatkowych:

  • klasa pierwsza – są do niej przypisywane automatycznie osoby samotne oraz takie, których małżonek nie przebywa na terenie Unii Europejskiej,
  • klasa druga – przeznaczona jest dla podatników samodzielnie wychowujących dziecko, 
  • klasa trzecia – dla małżeństw w przypadku gdy jeden z partnerów nie pracuje lub osiąga bardzo niskie dochody (tę klasę wybiera osoba lepiej zarabiająca),
  • klasa czwarta – dla małżeństw osiągających wspólne dochody; nadawana automatycznie po zawarciu związku małżeńskiego,
  • klasa piąta – dla małżeństw o dużej różnicy w dochodach (tę klasę wybiera osoba niepracująca lub z niskim wynagrodzeniem),
  • klasa szósta – klasa podatkowa dotycząca osób, które osiągających wynagrodzenie z więcej niż jednego źródła (odnosi się ona tylko do zarobków z drugiej i kolejnych miejsc pracy).
ZOBACZ RÓWNIEŻ  Rozliczenie Gewerbe w Polsce – jak załatwić formalności, prowadząc niemiecką firmę?

Warto mieć świadomość, że nie ma jednej najlepszej klasy podatkowej w Niemczech – wszystko zależy od osobistej sytuacji podatnika. W niektórych przypadkach można też zmienić klasę podatkową, jeżeli uznamy, że inna oferuje lepsze warunki rozliczenia.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności