Zmiana klasy podatkowej (DE)

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech to dość popularny zabieg wśród osób, które szukają oszczędności w podatkach. Warto bowiem wiedzieć, że często jest to naprawdę opłacalne rozwiązanie, o którym warto pomyśleć m.in. wtedy, gdy zmienia się nasza sytuacja życiowa. Jak zmienić klasę podatkową? Zdaj się na nasze biuro rozliczeń zagranicznych i zostaw formalności w rękach naszych doświadczonych konsultantów – zapraszamy!

  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności

  Zmiana klasy podatkowej – Niemcy. Kiedy należy o niej pomyśleć?

  Zdarza się, że podatnicy nie są zadowoleni z przypisanej im klasy podatkowej w Niemczech. Kiedy pomyśleć o jej zmianie? Najczęściej, gdy następują zmiany w statusie cywilnym. Do takich sytuacji zaliczyć możemy:

  Najczęstszym przypadkiem zmiany klas jest jednak sytuacja, w której jeden z małżonków nie pracuje lub osiąga niskie dochody na poziomie tzw. mini-joba, czyli ok. 450 € miesięcznie.

  Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

  Proces zmiany klasy podatkowej w Niemczech nie jest skomplikowany – wymaga on jednak udania się do urzędu skarbowego (Finanzamt) i złożenia w nim odpowiedniego formularza

  Aby móc zmienić klasę podatkową, należy przygotować takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty bądź paszport w przypadku, gdy wniosek składamy osobiście,
  • wypełniony formularz (można go otrzymać w placówce urzędowej lub na stronie Finanzamt),
  • opcjonalnie nieformalny wniosek, na którym widnieją informacje osobowe, a także numer identyfikacji podatkowej i numer identyfikacyjny.

  Zmiana klasy podatkowej w Niemczech – jak często można się na nią decydować?

  Od 2020 roku niemieckie przepisy umożliwiają zmianę klasy podatkowej maksymalnie dwa razy w roku. Wyjątkiem są specjalne sytuacje np. śmierć małżonka – w takim wypadku dopuszcza się częstszą zmianę.

  Jeśli zastanawiasz się nad zmianą klasy podatkowej w Niemczech, ale nie wiesz, od czego zacząć, zgłoś się do naszego biura rozliczeń zagranicznych. Pomożemy Ci wypełnić wniosek i skontaktować się z niemieckim urzędem skarbowym. Nie trać czasu i nerwów na rozmowy z urzędnikami – powierz nam swoją sprawę i ciesz się spokojem. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług – od wielu lat pomagamy również odzyskać zwrot podatku z Niemiec i nie tylko. Zapraszamy – Borsuk Podatki.

  Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

   Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności