Jak samemu rozliczyć podatek z Niemiec? Procedura w pigułce

Jak samemu rozliczyć podatek z Niemiec? Procedura w pigułce

Jak samodzielnie rozliczyć się z podatku w Niemczech?

Rozliczając się z podatku w Niemczech, możemy zdecydować się na tradycyjny papierowy formularz lub skorzystać z systemu ELSTER i złożyć deklarację całkowicie online.

Jak rozliczyć się z podatku w Niemczech?

W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy złożenie zeznania podatkowego w Niemczech jest obowiązkowe. Nie każdy musi się bowiem rozliczać z urzędem – w większości przypadków dla Polaków pracujących w tym kraju jest to jednak opłacalne.

Najpopularniejszym sposobem rozliczania podatku w Niemczech jest oficjalna strona internetowa urzędu skarbowego i system ELSTER. To specjalny program pozwalający na złożenie zeznania całkowicie online – szybko, wygodnie i bezpiecznie. Wystarczy założyć konto, wprowadzając swoją nazwę użytkownika, adres e-mail, datę urodzenia oraz numer identyfikacji podatkowej. Po uwierzytelnieniu możemy wejść w zagadkę formularze, wybrać interesującą nas deklarację i uzupełnić wymagane dane.

Aby skutecznie rozliczyć się za pomocą programu ELSTER, potrzebna jest jednak dobra znajomość języka niemieckiego. W innym wypadku przestaje być on intuicyjny i może przysporzyć wiele problemów. W takim wypadku najlepiej skorzystać z pomocy biura podatkowego – to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda uzyskania zwrotu podatku z Niemiec. Masz pewność, że wszystko zostanie uzupełnione prawidłowo i zeznanie natychmiast trafi do Finanzamt. Dodatkowo dla podatników korzystających z profesjonalnej pomocy termin składania deklaracji przedłużony jest aż na koniec lutego następnego roku. Tak więc rozliczenie za rok 2022 można w takiej sytuacji złożyć do 29 lutego 2024 roku

Jakie dokumenty będą potrzebne do rozliczenia podatku z Nimiec?

Niezależnie, na jaką formę rozliczenia się zdecydujesz, to potrzebne będą Ci dokumenty posiadające wymagane dane do uzupełnienia formularza. Przede wszystkim konieczne będą druki zawierające informacje na temat Twojego wynagrodzenia i zapłaconych w danym roku różnego rodzaju zaliczek na podatek. To dzięki nim możliwe będzie wyliczenie ewentualnej nadpłaty. Do tego posłuży jeden z trzech dokumentów zaświadczenie podatkowe (Lohnsteuerbescheinigung) karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) i miesięczne, lub tygodniowe wycinku z wypłat (Abrechnung). Trzeba pamiętać, że w przypadku pracy u więcej niż jednego pracodawcy, konieczne będzie zdobycie osobnego zaświadczenia z każdego miejsca zatrudnienia. Jeżeli w dalszym ciągu pozostajemy polskimi rezydentami, druk EU/EWR będzie potrzebny do potwierdzenia dochodu z naszego kraju. Więcej o dokumentach do rozliczenia przeczytasz we wpisie – Co jest potrzebne do zwrotu podatku z Niemiec?

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Podatek VAT w Niemczech – poznaj obowiązujące stawki

Pamiętaj także że do załatwiania wszystkich formalności podatkowych potrzebny jest Steuer-ID – numer identyfikacji podatkowej.

Jeśli posiadasz status rezydenta i możesz skorzystać z ulg podatkowych, należy także zgromadzić wszystkie dokumenty potwierdzające, że kwalifikujemy się do ich uzyskania. W zależności od odliczenia będą to akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, wydatki związane z pracą czy potwierdzające warunki mieszkaniowe.

Na sposób rozliczenia wpływ będzie miał wpływ także nasz status – czy posiadamy ograniczony, czy nieograniczony obowiązek podatkowy.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności