Kogo dotyczy nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczechi dlaczego jest taki ważny?

Kogo dotyczy nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech i dlaczego jest taki ważny?

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech – czym jest i dlaczego jest taki ważny?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działają podatki w Niemczech? Czy wiesz, kto jest zobowiązany do ich rozliczania i jak są one obliczane? W tym artykule przybliżymy Ci temat nieograniczonego obowiązku podatkowego obowiązującego w Niemczech, który jest jednym z kluczowych elementów systemu podatkowego w tym kraju.

Nieograniczony obowiązek podatkowy Niemcy – co oznacza?

Nieograniczony obowiązek podatkowy oznacza, że podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku od całości swojego dochodu, niezależnie od tego, gdzie został on uzyskany. Jest to kluczowy termin dla zrozumienia systemu podatkowego w Niemczech, zwłaszcza dla osób, które planują tam przenieść swoje miejsce zamieszkania lub rozpocząć działalność gospodarczą.

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech sprawia, że osoby posiadające taki status zapłacą podatek w Niemczech od swojego globalnego dochodu. Zasada ta ma zastosowanie do większości osób, które mieszkają i pracują w Niemczech (mają nadany Steuer-ID).

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech – jak uzyskać?

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech dotyczy osób, które spełniają przynajmniej jeden z warunków – są zameldowane w Niemczech, przebywają i pracują na terenie tego kraju co najmniej pół roku lub ich dochód z Niemiec stanowi 90% wszystkich światowych zarobków.

Nieograniczony obowiązek podatkowy może jednak dotyczyć również osób, które nie mieszkają w Niemczech, ale są tam zatrudnione – na przykład pracowników delegowanych, dyplomatów czy pracowników organizacji międzynarodowych.

Wniosek o nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech

W potwierdzeniu nieograniczonego obowiązku podatkowego może pomóc certyfikat rezydencji podatkowej, czyli specjalne zaświadczenie wystawiane jest przez urząd skarbowy danego kraju. Jest to dowód, że jesteśmy traktowani jako mieszkaniec dla celów podatkowych w Niemczech, który możemy przedstawić na przykład w polskiej skarbówce. W ten sposób łatwiej określimy nasze centrum interesów gospodarczych. Warto jednak pamiętać, że dokument ten nie jest konieczny do rozliczenia nieograniczonego – nasza rezydencja jest ustalana automatycznie.

Kto więc powinien starać się o certyfikat? Przede wszystkim niezwykle przydatny będzie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą interesy zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Podatnikom uzyskującym dochody w więcej niż jednym kraju pozwolą w prosty sposób uniknąć podwójnego opodatkowania. Zaświadczenie wydawane jest poprzez złożenie wniosku we właściwym urzędzie skarbowym.

Nieograniczony podatek dochodowy w Niemczech – jakie daje korzyści?

Korzyści związane z nieograniczonym rozliczeniem podatkowym obejmują między innymi możliwość skorzystania z różnorodnych ulg i odliczeń obejmujących wydatki związane z pracą i doskonaleniem kwalifikacji zawodowych, prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego, wychowywaniem dzieci oraz dbaniem o zdrowie. Najczęściej przekłada się to na znacznie korzystniejszy zwrot podatku z Niemiec, jako że w takiej formie rozliczenia dostępna jest wysoka kwota wolna od opodatkowania.

Ograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech

W przypadku osób, które nie mają miejsca zamieszkania ani nie przebywają na stałe w Niemczech, ale otrzymują dochody z tego kraju, mówimy o ograniczonym obowiązku podatkowym. Płacą one podatek tylko od dochodów osiągniętych w Niemczech. 

Jeśli więc przepracowaliśmy na terenie Niemiec mniej niż 183 dni, ten rodzaj opodatkowanie będzie nas dotyczył. W takim wypadku wynagrodzenie z tego kraju będziemy musieli uwzględnić w deklaracji składanej w polskim urzędzie – to w naszym kraju zostaniemy uznani za rezydenta i dotyczyć nas będzie nieograniczony obowiązek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Steuernummer w Niemczech – dlaczego jest niezbędny?

Jeżeli pracujemy w Niemczech, nie jest to najkorzystniejsza forma rozliczenia, ponieważ uniemożliwia skorzystanie z większości przywilejów podatkowych, dostępnych w ramach rozliczenia dochodu. Nie pozwala skorzystać na przykład wielu ulg indywidualnych i rodzinnych. Nie mamy możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu, prowadzenia podwójnego gospodarstwa ani złożenia rozliczenia wspólnego.

Zasady dotyczące nieograniczonego obowiązku podatkowego dla przedsiębiorców

Podstawowym kryterium, które decyduje o tym, czy przedsiębiorca jest objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Niemczech, jest miejsce jego zamieszkania lub siedziba firmy. Jeżeli któreś z tych miejsc znajduje się na terenie Niemiec, przedsiębiorca jest zobowiązany do płacenia podatków od całego swojego dochodu, niezależnie od miejsca, w którym został on wygenerowany. To oznacza, że obowiązek ten dotyczy zarówno dochodów uzyskanych na terenie Niemiec, jak i poza jej granicami.

W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie kilku krajów istotne jest zrozumienie zasad dotyczących unikania podwójnego opodatkowania. Niemcy podpisały umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z wieloma krajami, co oznacza, że dochód wygenerowany za granicą może być zwolniony z podatku w Niemczech lub podatek zapłacony za granicą może być odliczony od podatku niemieckiego.

Jeżeli planujesz pobyt na stałe w Niemczech, to bardzo korzystna będzie zmiana rezydencji podatkowej, dzięki której uzyskamy nieograniczony obowiązek. Zgłoś się do naszego biura rachunkowego Borsuk Podatki, a pomożemy Ci w załatwieniu wszelkich formalności związanych z Niemieckim urzędem skarbowym. Skorzystaj z usług doświadczonych doradców i ciesz się najlepszymi warunkami podczas rozliczenia – zapraszamy!

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności