Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Niemiec? Ważne daty

Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Niemiec? Ważne daty

Wszystkie osoby, które posiadające obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym w Niemczech muszą złożyć deklarację najpóźniej 31 lipca. Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi średnio od 3 do 6 miesięcy.

Do kiedy można się rozliczyć z podatku w Niemczech?

O zwrot podatku z Niemiec starać się można nawet do 4 lat wstecz. Okres taki obowiązuje od 2007 roku – wcześniej były to tylko dwa lata. Osoby, które kwalifikują się do obowiązkowego rozliczenia, nie mogą jednak tyle czekać i wypełnioną deklarację złożyć muszą po zakończeniu każdego roku podatkowego.

Dowiedź się co możesz zrobić, aby szybciej odzyskać pieniądze, czytając wpis – Jak przyspieszyć zwrot podatku z Niemiec?

Rozliczenie za okresy wcześniejsze dla osób posiadających dopuszczalne jest jedynie w szczególnych sytuacjach. Należy uzasadnić, dlaczego nie byliśmy w stanie wywiązać się z obowiązku – musi to być poważna sytuacja niezależna od podatnika. Za powód nie będzie brana nieznajomość przepisów. W przypadku niedotrzymania obowiązujących terminów może zostać naliczona wysoka kara podatkowa zależna od długości opóźnienia.

Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową?

W Niemczech wszystkie osoby zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej muszą dostarczyć formularz najpóźniej do 31 lipca roku następującego po roku, którego dotyczy zeznanie.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gdy zdecydujesz się na usługi biura podatkowego. Dla takich podatników termin składania deklaracji przedłużony jest aż na koniec lutego następnego roku. Tak więc rozliczenie za rok 2023 można w takiej sytuacji złożyć do 29 lutego 2025 roku.

W Niemczech nie wszyscy podatnicy zobowiązani są rozliczyć się z urzędem skarbowym – nie dotyczy to osób przypisanych do I klasy podatkowej lub posiadających z partnerem kombinację klas – IV i VI. Wiele osób w związku z możliwością skorzystania z wielu korzystnych ulgi i odliczeń decyduje się złożyć deklarację w celu uzyskania wysokiego zwrotu podatku z Niemiec. Jeżeli chcemy dobrowolnie się rozliczyć, to mamy na to aż 4 lata. Tak więc termin złożenia dokumentów za 2023 rok upływa dopiero 31 grudnia 2027 roku.

Należy pamiętać, że rozliczenie dotyczy także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe)

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Kiedy 4 klasa podatkowa w Niemczech się opłaca?

Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?

Jak długo czeka się na zwrot podatku z Niemiec? Przeważnie od 3 do 6 miesięcy, od momentu, w którym złożyliśmy dokumentów. Im szybciej załatwimy formalności, tym większa szansa, że pieniądze trafią na nasze konto w pierwszej kolejności. Jeden oficjalny termin obowiązujący Finanzamt jednak nie istnieje. Wpływ ma tutaj jednak także miejsce, w którym się rozliczamy – niektóre placówki urzędu skarbowego działają szybciej niż inne. 

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności