Planujesz rozliczenie podatku z Niemiec w 2024 roku? Sprawdź, do kiedy możesz złożyć deklarację, i za jakie lata wcześniejsze możesz się rozliczyć. Z powodu pandemii terminy składania zeznań zostały przedłużone, ale powrót do wcześniejszych zasad nastąpi już wkrótce. Dowiedz się, jakie są aktualne terminy, kiedy warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego oraz jakie konsekwencje grożą za opóźnienie. Nie daj się zaskoczyć i zapewnij sobie bezproblemowy zwrot podatku – z nami wszystko stanie się prostsze!
Rozliczenie podatku z Niemiec w 2024 roku – do kiedy trzeba złożyć deklarację?
W Niemczech w latach poprzednich osoby zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej musiały dostarczyć formularz najpóźniej do 31 lipca roku następującego po roku, którego dotyczy zeznanie. W związku z pandemią panującą na świecie, rząd zdecydował się na zmiany i przedłużenie okresu na zgromadzenie dokumentów i dokonanie stosownych obliczeń. Powrót do wcześniejszych ustaleń planowany jest dopiero na przyszły rok, a aktualnie termin złożenia zeznania podatkowego za 2023 rok upływa 2 września 2024 roku.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gdy zdecydujesz się na usługi biura podatkowego. Dla takich podatników termin składania deklaracji przedłużony jest aż na koniec lutego następnego roku. Tak więc rozliczenie za rok 2023 można w takiej sytuacji złożyć 2 czerwca 2025 roku.
W Niemczech nie wszyscy podatnicy zobowiązani są rozliczyć się z urzędem skarbowym – nie dotyczy to osób przypisanych do I klasy podatkowej lub posiadających z partnerem kombinację klas – IV i VI. Wiele osób w związku z możliwością skorzystania z wielu korzystnych ulgi i odliczeń decyduje się złożyć deklarację w celu uzyskania wysokiego zwrotu podatku z Niemiec. Jeżeli chcemy dobrowolnie się rozliczyć, to mamy na to aż 4 lata.
Należy pamiętać, że rozliczenie dotyczy także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe)
Rozliczenie podatkowe w Niemczech – do kiedy należy złożyć zeznanie z doradcą podatkowym?
Jeśli w procesie składania zeznania podatkowego korzystasz z usług doradcy podatkowego lub stowarzyszenia oferującego pomoc w zakresie podatku dochodowego, obowiązują Cię zazwyczaj inne terminy. Do niedawna ostatnim dniem na złożenie zeznania podatkowego był dzień 28 lutego (lub 29 lutego w latach przestępnych) roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że zeznanie podatkowe za rok 2023 powinno zostać dostarczone do urzędu skarbowego najpóźniej do 28 lutego 2025 roku.
W związku z niedawną pandemią w Niemczech zostały jednak wydłużone terminy składania zeznań podatkowych, aby ułatwić dostarczenie podatnikom wszystkich dokumentów. Obecnie korzystając z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego lub doradcy podatkowego zeznanie za rok 2022 możesz złożyć do 31 lipca 2024 roku a deklarację za rok 2023 do 2 czerwca 2025 roku.
Do kiedy trzeba rozliczyć PIT niemiecki elektronicznie?
Termin składania wniosku obowiązuje bez względu na to, czy decydujesz się na wypełnienie formularzy w formie papierowej, czy też składasz oświadczenie drogą elektroniczną. W tym celu możesz skorzystać z platformy „Mein Elster” dostępnej przez urząd skarbowy lub w programie do rozliczeń podatkowych. Jako zarejestrowany użytkownik tworzysz swoje zeznanie podatkowe na portalu Elster i możesz je złożyć z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, co sprawia, że cały proces jest bezpapierowy i bezpłatny.
Tak więc dla standardowych rozliczeń elektronicznych za rok 2023 ostateczny termin przesłania deklaracji przypada na 2 września 2024 roku.
Do ilu lat wstecz można się rozliczyć z podatku w Niemczech?
O zwrot podatku z Niemiec starać się można nawet do 4 lat wstecz. Okres taki obowiązuje od 2007 roku – wcześniej były to tylko dwa lata. Osoby, które kwalifikują się do obowiązkowego rozliczenia, nie mogą jednak tyle czekać i wypełnioną deklarację złożyć muszą po zakończeniu każdego roku podatkowego.
Oznacza to, że w 2024 roku można składać zeznania podatkowe za lata 2020, 2021, 2022 oraz 2023. Istnieją jednak różne terminy na złożenie deklaracji. Dla zeznań za rok 2023 ostateczny termin przypada na 2 września 2024 roku. Natomiast deklaracje za lata 2020-2022 można składać do 31 sierpnia 2024 roku, pod warunkiem że nie zostały one wcześniej złożone. Jest to istotne dla osób, które z różnych powodów nie rozliczyły się z podatku w terminie i chcą skorzystać z możliwości złożenia deklaracji za minione lata.
Rozliczenie za okresy wcześniejsze dla osób posiadających obowiązek dopuszczalne jest jedynie w szczególnych sytuacjach. Należy uzasadnić, dlaczego nie byliśmy w stanie wywiązać się z obowiązku – musi to być poważna sytuacja niezależna od podatnika. Za powód nie będzie brana nieznajomość przepisów. W przypadku niedotrzymania obowiązujących terminów może zostać naliczona wysoka kara podatkowa zależna od długości opóźnienia.
Do kiedy rozliczenie w Niemczech? Sprawdź terminy w tabeli!
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych terminów dotyczących konkretnych rozliczeń i okresu którego dotyczy zeznanie. Pozwala to porównać jak w ostatnich latach zmieniały się terminy, i co czeka nas w najbliższej przyszłości.
Za rok 2021 | Za rok 2022 | Za rok 2023 | Za rok 2024 | |
Rozliczenie bez wsparcia doradcy | 31 października 2022 roku | 31 października 2023 roku | 2 września 2024 roku | 31 lipca 2025 roku |
Rozliczenie z doradcą podatkowym | 31 sierpnia 2023 roku | 31 lipca 2024 roku | 2 czerwca 2025 roku | 30 kwietnia 2026 roku |
Do kiedy trzeba rozliczyć PIT niemiecki, aby uniknąć kar finansowych?
Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie może skutkować nałożeniem kar finansowych oraz odsetek. Urząd skarbowy ma prawo wystawić wezwanie do zapłaty oraz naliczać dodatkowe opłaty za spóźnienie.
Jeśli zeznanie podatkowe nie zostanie złożone w terminie, urząd skarbowy nalicza odsetki w wysokości 0,25% od niezapłaconego podatku za każdy miesiąc opóźnienia, przy czym minimalna kwota wynosi 25 euro miesięcznie. Oprócz odsetek, urząd może nałożyć karę pieniężną, której wysokość waha się od 200 do 500 euro. Wysokość kary zależy od sytuacji podatnika, na przykład od tego, czy jest to pierwsze opóźnienie, czy też powtarzające się.
Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zapoznać się z obowiązującymi terminami i zadbać o terminowe dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Jeśli nie jesteś w stanie złożyć deklaracji w wyznaczonym terminie, możesz wystąpić o jego przedłużenie do właściwego urzędu skarbowego – w takim przypadku musisz dostarczyć uzasadnienie oraz zaproponować nową datę.
Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku?
Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 roju i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.
„Biuro Borsuk” to jedno z najdłużej działających biur rozliczeń zagranicznych w Polsce. Zaczynaliśmy w 2002 roku oferując usługi dla osób z tzw. czerwonym paszportem, początki były trudne, jadnak dzięki nim zbudowaliśmy solidne fundamenty. Nasze bogate, dwudziestoletnie doświadczenie, pozwala świadczyć nam usługi na najwyższym poziomie.