Kto rozlicza podatek w Niemczech?

Kto rozlicza podatek w Niemczech?

Kto rozlicza podatek w Niemczech?

Obowiązek rocznego rozliczenia podatku w Niemczech mają rezydenci podatkowi w tym kraju. Taki status nadawany jest osobom które mieszkają w Niemczech na stałe lub przebywały w tym państwie ponad 6 miesięcy.

Kto ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego?

W Niemczech, w przeciwieństwie do większości krajów europejskich, nie wszyscy rezydenci zobowiązani są do złożenia rocznej deklaracji – każda osoba posiadająca najliczniejszą I klasę podatkową oraz otrzymująca wynagrodzenie tylko z jednego źródła, nie musi rozliczać się z Finanzamt. Tamtejszy Urząd Skarbowy wymaga tego jednak od podatników którzy:

 • posiadają dochód podlegający pod III lub VI klasę podatkową,
 • uzyskiwali wynagrodzenie od kilku pracodawców,
 • uzyskały dodatkowy dochód –  powyżej 410 euro rocznie,
 • pobierali emeryturę – w przypadku osoby samotnej wyższą niż 11 900 euro, w przypadku małżeństwa 22 600 euro, 
 • pobierali różnego rodzaju świadczenia socjalne (m.in. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek wychowawczy, zasiłek chorobowy) – łączna ich suma wyniosła 410 euro na rok,
 • mają dziecko, żyjąc w związku nieformalnym – w celu ustalenia przez urząd skarbowy wysokość kwoty wolnej od podatku na cele edukacyjne,
 • prowadzą własną zarejestrowaną działalność gospodarczą lub wykonując zawód wolny,
 • mają nadany Steuernummer, czyli niemiecki numer identyfikacji podatkowej,
 • pobierali zasiłek dla bezrobotnych, będąc w związku małżeńskim, a jedno z nich posiada V lub VI klasę podatkową

Dobrowolne rozliczenie podatku z Niemiec

Rezydenci, których nie dotyczy obowiązek rozliczenia, bardzo często jednak decydują się złożyć deklarację podatkową. Może to być bardzo korzystne, ponieważ daje możliwość otrzymania wysokiego zwrotu podatku z Niemiec w dużej wysokości, ponieważ przysługują im atrakcyjne odliczenia i ulgi z tytułu wydatków na dojazdy do miejsca pracy na leki, implanty czy okulary. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jakie są klasy podatkowe w Niemczech?

Nierezydenci także mogą złożyć rozliczenie w Niemczech dobrowolnie, ale nie będą mogli skorzystać z ulg oraz innych przywilejów podatkowych przewidzianych przez naszego zachodniego sąsiada. Nie ma również możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem, co jest przeważnie niezwykle korzystne.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

  Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności