Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak prawidłowo rozliczyć się z podatku po pracy w tzw. Minijobie w Niemczech? Czy wiesz, że możesz ubiegać się o zwrot podatku, ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak to zrobić? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat. 

Mini praca w Niemczech a zwrot podatku – jak należy się rozliczać?

Publikacja: sierpień, 2023
Aktualizacja: grudzień, 2024

Mini praca w Niemczech a zwrot podatku – jak należy się rozliczać?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak prawidłowo rozliczyć się z podatku po pracy w tzw. Minijobie w Niemczech? Czy wiesz, że możesz ubiegać się o zwrot podatku, ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak to zrobić? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat. 

Minijob w Niemczech – jak wygląda ta forma zatrudnienia?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest Minijob w Niemczech i czym się charakteryzuje? Praca na drobnym etacie wyróżnia się tym, że miesięczne zarobki pracownika nie przekraczają 556 , co w skali roku daje sumę 6 672 €. Tak więc biorąc pod uwagę minimalną stawkę godzinową w Niemczech, możemy przepracować maksymalnie 45 godzin miesięcznie

Nie oznacza to, że wypłata jest tutaj ustalona na najniższym poziomie – jeśli stawka godzinowa jest wyższa, liczba godzin musi zostać odpowiednio zmniejszona. Jest to jednak praca, którą wykonywać możemy wyłącznie kilka godzin tygodniowo, przez co bardzo często wybierana jest jako dodatkowe źródło gotówki dla studentów, gospodyń domowych czy osób bezrobotnych pobierających zasiłek.

Przekroczenie limitu 556 € miesięcznie automatycznie skutkuje utratą statusu Minijobera – zaczynamy więc podlegać pod regulacje podatkowe jak w przypadku normalnego zatrudnienia.

Zasady rozliczania Minijobu w Niemczech

Minijob w Niemczech to specyficzna forma zatrudnienia, która ma swoje unikalne zasady rozliczania. Podstawowym warunkiem jest, że zarobki nie mogą przekroczyć 520 euro miesięcznie. Jeżeli dochód z Minijob nie przekracza tej kwoty, pracownik jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku dochodowego. W przypadku przekroczenia tej kwoty obowiązują normalne zasady opodatkowania. 

Minijob może być zwolniony z podatku dochodowego, jeśli jest to jedyny dochód pracownika. Jednakże pracodawca musi zapłacić podatek w wysokości 2% od wynagrodzenia pracownika.

Rezydenci pracujący w Niemczech bardzo często decydują się złożyć deklarację podatkową, ponieważ pozwala to często na uzyskanie wysokiego zwrotu podatku. W przypadku zatrudnienia na Minijob w większości przypadku nie ma to sensu – w sytuacji, gdy składka nie jest odprowadzana, nie ma mowy o nadpłacie. Czy oznacza to jednak, że Minijoberzy nie muszą składać deklaracji w Finanzamt?

Minijob Niemcy – rozliczenie jest obowiązkowe?

Obowiązek rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym nie zależy od rodzaju zatrudnienia, ale od innych cech podatkowych. W tym kraju nie wszystkie osoby legalnie zatrudnione muszą składać deklarację – duży wpływ ma na to na przykład nasz stan cywilny oraz przynależność do poszczególnych klas podatkowych. 

Pracując jako Minijober, na ogół nie musisz składać zeznania podatkowego, jednak zawsze warto upewnić się, jak wygląda to w konkretnym przypadku. Może się okazać, że urząd skarbowy będzie wymagał od nas w danym roku rozliczenia – jeśli tego nie zrobimy, mogą zostać nałożone kary finansowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Niemiecki NIP – wszystko, co musisz wiedzieć o Steuernummer

Dokładne informacje dotyczące obowiązku składania deklaracji Finanzamt znajdziesz we wpisie – Kto rozlicza podatek w Niemczech?

Jak obliczyć zwrot podatku z Minijobu w Niemczech?

Obliczenie zwrotu podatku z Minijobu w Niemczech wymaga zrozumienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, kwota zwrotu podatku zależy od wielu czynników, takich jak roczne dochody, status podatkowy i liczba dzieci

Zasadniczo, roczne dochody z Minijobu nie mogą przekraczać 12 096 euro, przez co nie nie zapłacimy podatku dochodowego. Dopiero jeśli Twoje zarobki przekraczają ten próg, konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej. W takim przypadku zwrot podatku jest możliwy, jeśli zapłacono za dużo podatku w ciągu roku. Warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub skorzystać z kalkulatora podatkowego online, aby uzyskać dokładne obliczenia.

Mini praca w Niemczech a składki na ubezpieczenie 

Osoby zatrudnione na zasadzie Minijob nie są zobowiązane do płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na wypadek bezrobocia. Obowiązujące przepisy stanowią jednak, że opłacane jest ubezpieczenie społeczne (3,6% wynagrodzenia). Jednakże istnieje prosty sposób na uzyskanie zwolnienia z tego obowiązku – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy w formie podpisanego przez pracownika i opatrzonego datą oświadczenia.

Jak rozliczyć Minijob w Niemczech?

Podczas rozliczania Minijobu, istnieje kilka błędów, które są często popełniane. Najczęstszym jest nieuwzględnienie wszystkich dochodów. Wiele osób skupia się tylko na dochodach z Minijobu, zapominając o innych źródłach zarobku, takich jak wynajem nieruchomości czy prace dorywcze. To może prowadzić do nieprawidłowości w rozliczeniu i konieczności zapłaty kary.

Polscy rezydenci dorywczo pracujący w Niemczech i korzystający z takiej formy zatrudnienia muszą także pamiętać, że zarobione w ten sposób pieniądze należy uwzględnić podczas rozliczenia z polskim urzędem skarbowym. Wszystkie dochody z zagranicy wpisuje się w formularz PIT-36 z załącznikiem ZG.

Jak widzisz, praca na Minijob w Niemczech podlega pod nieco inne zasady podatkowe niż zatrudnienie na tradycyjną umowę o pracę. Jeżeli nie jesteś pewny czy należy Ci się zwrot podatku z Niemiec, to skontaktuj się z doradcami, którzy pomogą Ci w załatwieniu wszelkich formalności z Finanzamt. Korzystając z usług biura Borsuk Podatki, masz gwarancję, że Twoja praca na Minijob zostanie poprawnie rozliczona – zapraszamy.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności