Rozliczenie podatkowe opiekunka do osoby starszej

Jak prawidłowo rozliczyć PIT opiekuna osoby starszej w Niemczech?

Wielu Polaków decyduje się na pracę za granicą, zwłaszcza w krajach takich jak Niemcy. Jednym z najpopularniejszych zawodów jest praca w charakterze opiekuna osób starszych (Altenpfleger). Rokrocznie do naszych zachodnich sąsiadów wyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy Polek i Polaków, z uwagi na specyfikę zawodu jest to bardzo sfeminizowana branża.

Praca na umowę o pracę dla opiekuna osoby starszej

Niemiecka umowa o pracę dla opiekunki osób starszych to najczęściej stosowane i zarazem najprostsza forma zatrudnienia. Taka umowa o pracę gwarantuje, że wszystkie należne daniny zostaną zapłacone przez pracodawcę. W przypadku umowy o pracę pracodawca jest zobowiązany wydać Lohnsteuerbescheinigung czyli niemiecki odpowiednik PIT-11. Umowa o pracę gwarantuje, że wynagrodzenie opiekunki będzie zgodne z obwiązującymi przepisami np. o płacy minimalnej. Aktualna wysokość płacy minimalnej to €12.41 brutto / godzina.

Gewerbe – czyli własna działalność gospodarcza

Gewerbe lub Kleingewerbe to kolejna forma umożliwiająca wykonywanie legalnej opieki nad osobami starszymi. Gewerbe (Kleingewerbe) jest niemieckim odpowiednikiem polskiej działalności jednoosobowej. W przypadku pracy na przysłowiowej „gewerbie” Ty jesteś odpowiedzialny za wystawianie faktur, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na niemieckie ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W przypadku Gewerbe nie jesteś chroniony przez niemiecki kodeks pracy i nie otrzymasz Lohnsteuerbescheinigung umożliwiającej rozliczenie z podatku wraz z ewentualnym zwrotem podatku z Niemiec.

Kiedy musisz rozliczyć swój niemiecki przychód w Polsce?

Co do zasady nie ma obowiązku rozliczania przychodów osiągniętych w Niemczech w polskim urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak osiągamy również przychody w Polsce (bez względu na ich źródło), to takie obowiązek już występuje. Dodatkowo bez rozliczenia przychodów niemieckich w Polsce, polski urząd skarbowy może odmówić ostemplowania druku EU-EWR niezbędnego do rozliczenia podatku w Niemczech i uzyskania zwrotu podatku z Niemiec.

Czy od zarobionych w Niemczech pieniędzy zapłacę podatek w Polsce?

Polska oraz Republika Federalna Niemiec zawarły umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, oznacza to że od zarobionych np. w Niemcze pieniędzy nie zapłacisz podatku w Polsce. Jednak przychód osiągnięty na terenie Niemiec może wpłynąć na realną wysokość zapłaconego podatku w Polsce. Przychód z Niemiec może spowodować, że „wpadniesz” w wyższy próg podatkowy. Aby wykonać prawidłowo rozliczenie warto skonsultować się z biurem rachunkowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Podwójne gospodarstwo domowe w rozliczeniu dochodów z Niemiec – co oznacza?


Przykład: Polska emerytowana pielęgniarka „wyjeżdża na opiekę do Niemiec”, w Polsce pobiera roczną emeryturę w wysokości 30000 brutto, w Niemczech uzyskuje przychód na poziomie €10000 (5 miesięcy pracy w Niemczech). Z uwagi na kwotę wolną w Polsce ZUS nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Podczas rozliczenia podatkowego polska emerytura i przychód z Niemiec sumują się i dochodzi do przekroczenia kwoty wolnej od podatku. Kwota do zapłaty od emerytury w Polsce wyniesie 1911 złotych*.

Czy jestem polskim rezydentem podatkowym?

Zgodnie z polskim prawem, rezydentem podatkowym jest osoba, która spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:

  1. Ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
  2. Spędza na terytorium Polski więcej niż 183 dni w roku podatkowym.
  3. Ma centrum swoich interesów życiowych na terytorium Polski.

W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim urzędem skarbowym lub doradcą podatkowym.

Podsumowanie

Praca jako opiekun osób starszych w Niemczech to ciekawa opcja dla osób, które chcą zarobić więcej niż w Polsce. Jednak, decydując się na pracę za granicą, musimy pamiętać o obowiązku rozliczenia podatkowego w Polsce oraz w Niemczech. Przygotowanie zeznania podatkowego może wydawać się skomplikowane, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

*Dochód do wyliczenia stopy procentowej 63 892,66 zł: dochód do opodatkowania (30 000,00 zł) + suma przychodów zagranicznych art.27 ust.8 (podatnik: 33 892,66 zł); 6.37%: udział podatku obliczonego wg skali (233,56 zł) w dochodzie (31 946,33 zł).

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności