Dochód brutto czy netto w PIT/ZG?

Dochód brutto czy netto w PIT/ZG?

Dochód brutto czy netto w PIT/ZG?

Jeżeli do Twoich dochodów ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, to dochody te wykazujesz w sekcji H PIT-u 36 w wierszu „Dochody osiągnięte za granicą”. Przychód brutto osiągany za granicą należy pomniejszyć o przysługujące dla danego kraju diety.

Jak rozliczyć roczne wynagrodzenia za pracę za granicą?

Niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi dochód z pracy oraz jaką metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu przewiduje umowa z danym krajem, sposób obliczania jest zawsze taki sam.

Zaczynamy od pomniejszenia o przysługujące dla danego kraju diety przychodu brutto. Następnie uzyskaną kwotę przeliczamy na złotówki po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Dochody uzyskane z tytułu umowy o pracę poza granicami kraju należy wykazać w deklaracji PIT-36. Dokładnie zagraniczne wynagrodzenie wpisujemy w specjalnym załączniku PIT/ZG. Na rozliczenia z polską skarbówką mamy czas najpóźniej do końca kwietnia. Od uzyskanej w złotych kwoty należy odjąć przysługujące pracownicze koszty uzyskania przychodu. 

Nie ma on obowiązku rozliczenia PIT 36 jeśli w danym roku podatkowym uzyskaliśmy wyłącznie zagraniczne dochody, a umowa z danym krajem nie przewiduje zastosowania metody wyłączenia z progresją.

Metoda wyłączenia z progresją

Podczas rozliczania podatku w Polsce nie zapłacimy podatku od dochodów uzyskanych za granicą jeżeli dochody z kraju, w którym pracowaliśmy, podlegają metodzie wyłączenia z progresją. W dalszym ciągu niezbędne są jednak do ustalenia stawki podatkowej, która będzie miała zastosowanie wyłącznie dla Polskich dochodów. 

Wynagrodzenie z zagranicy może więc spowodować, że łączna dochód przekroczy granicę wyższego progu podatkowego.

Metoda odliczenia proporcjonalnego

W przypadku metody odliczania proporcjonalnego może się okazać, że od dochodu zagranicznego uwzględnionego zeznaniu PIT/ZG zapłacimy dodatkowo podatek w Polsce, pomimo tego, że już raz ten podatek opłaciliśmy za granicą. Do tej pory bardzo korzystne było korzystanie z ulgi abolicyjnej, jednak obecne przepisy zdecydowanie ograniczają możliwość tego odliczenia.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności