Kiedy trzeba składać załącznik PIT/ZG do PIT-38?

Kiedy trzeba składać załącznik PIT/ZG do PIT-38?

Kiedy składać PIT/ZG do PIT-38?

Deklarację podatkową PIT38/ZG należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia następującego po danym roku podatkowym. Nie ma tu znaczenia, czy rozliczamy się w wersji papierowej, czy też w elektronicznie.

Kto rozlicza PIT-38?

Deklaracja podatkowa PIT-38 dotyczy podatników, którzy rozliczają przychody lub straty kapitałowe. Do takich zaliczamy między innymi odsetki od depozytów bankowych i lokat lub innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, przychody z obrotu papierami wartościowymi, różnego rodzaju dywidendy, a także inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dokładne informacje o rodzaju przychodów, które należy wykazać w rozliczeniu podatku w Polsce na formularzu PIT-38, określone są w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kto musi złożyć załącznik PIT/ZG do PIT-38?

Przychody kapitałowe uzyskane za granicą powinno się wykazać w załączniku ZG wyłącznie w przypadku gdy pochodzą one z kraju, z którym Polska nie posiada podpisanej umowy o podwójnym opodatkowaniu lub gdy jest zastosowana metoda proporcjonalnego rozliczenia. Do takich krajów zaliczają się między innymi Holandia, Norwegia, Austria. 

Jeżeli natomiast do przychodów zagranicznych stosowana jest zasada zwolnienia z progresją, to nie będzie to miało wpływu na podatek płacony w Polsce i nie ma konieczności uwzględniania ich w PIT-38 ZG.

Kto musi rozliczyć się z Polskim Urzędem Skarbowym?

O tym, kto będzie zobowiązany złożyć deklarację PIT-38 ZG decyduje przede wszystkim rezydencja podatkowa.

Polskim rezydentem podatkowym jest osoba, która:

  • posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych,
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jeżeli podatnik osiągał zagraniczne dochody kapitałowe, a nie posiada rezydencji podatkowej w Polsce, jest on zwolniony z obowiązku złożenia deklaracji PIT w Polskim Urzędzie Skarbowym.

Termin złożenia PIT/ZG do PIT-38

W przypadku deklaracji za 2022 rok mamy czas do 2 maja 2023 roku. Przesunięcie daty złożenia zeznania nastąpiło, ponieważ ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę. W ten sposób urząd daje więcej czasu na załatwienie formalności i termin złożenia PIT-38, także z załącznikiem PIT/ZG przypada w następny dzień roboczy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Rozliczenie podatku z zagranicy – ile mamy na to czasu?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności