Mała emerytura z Belgii - czy trzeba rozliczać ją w Belgii?

Mała emerytura z Belgii a obowiązek rozliczenia w Belgii

W chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej pracujący legalnie w Belgii Polacy zostali objęcie ubezpieczeniem społecznym a co za tym idzie prawem do państwowej emerytury. Państwowa emerytura zależy od liczby lat pracy i oraz zarobków, aby otrzymać świadczenie w pełnej wysokości wymagane jest minimum 45 lat pracy.

Emerytura w Belgii – system trójskładnikowy

Jak wspomnieliśmy powyżej wysokość państwowej emerytury jest uzależnione od wysokości składek oraz okresu ich opłacania . Emerytura zawodowa jest dodatkowo finansowana przez pracodawców, oferując lepsze świadczenia w ramach planów emerytalnych. Oszczędności prywatne, trzeci filar, zachęcają do indywidualnego oszczędzania na emeryturę

Emerytura w Belgii a wiek emerytalny

Aby ubiegać się o emeryturę belgijską, musisz spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim musisz mieć co najmniej 65 lat (chociaż istnieją pewne wyjątki). Musisz również mieć odpowiednią liczbę lat pracy w Belgii. W przypadku emerytury pracowniczej, musisz mieć co najmniej 45 lat pracy, podczas gdy dla emerytury samozatrudnionych i urzędniczych wymagane jest co najmniej 40 lat pracy.

Praca tymczasowa (sezonowa) a prawo do emerytury w Belgii

Praca tymczasowa w Belgii powoduje budowanie kapitału emerytalnego, jednakże trzeba pamietać że w przypadku gdy okres pracy będzie krótszy niż 14040 dni (45 lata) to wypłacone świadczenie będzie proporcjonalnie niższe.

Mała emerytura a obowiązek podatkowy w Belgii

Zgodnie z belgijską ordynacją podatkową każdy nawet najmniejszy dochód musi być zadeklarowany (rozliczony) w belgijskim urzędzie skarbowym. Obowiązek rozliczenia dotyczy także emerytury belgijskiej, nawet takiej wynoszącej kilkaset euro. W przypadku nierozliczenia bądź zwłoki belgijski urząd skarbowy może naliczyć karę od €50 do nawet €1250, dodatkowo możliwe jest zwiększenie należnego podatku od 10% do nawet 200%!

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Unikasz rozliczenia podatku z Belgii? Uważaj na kary!

Dokumenty do rozliczenia emerytury z Belgii

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów do maksimum uprościliśmy nasze procedury. Aby przygotować zeznanie podatkowe potrzebujemy od Ciebie:

ankieta osobowa
proxy wraz z kopią ID
EU-EWR

Rozlicz dochody z emerytury i śpij spokojnie

BorsukPodatki.pl od wielu lat z sukcesem obsługuje polskich oraz zagranicznych pracowników tymczasowych. Z naszych usług korzystają bankowcy, marynarze, pracownicy tymczasowi.
Czekamy na Ciebie!

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności