Jak odzyskać wakacyjne z Belgii?

Jak odzyskać wakacyjne z Belgii?

Jak odzyskać wakacyjne z Belgii?

W Belgii każdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas urlopu, czyli tak zwane wakacyjne. Wypłaca je publiczna służba ds. urlopów – Rijksdienst voor Jaarlijkse Vakantie a jego wysokość uzależniona jest od uzyskiwanych dochodów.

Co to jest dodatek wakacyjny w Belgii?

W Belgii wszyscy pracownicy fizyczni otrzymują tzw. „pojedyncze” i „podwójne” wynagrodzenie urlopowe. Przysługują one za dni, w których korzystamy z urlopu. 

Jednorazowe wynagrodzenie urlopowe służy jako pokrycie normalnego wynagrodzenia, którego nie będziemy otrzymywać w trakcie urlopu. Podwójne wynagrodzenie jest natomiast dodatkiem, który przeznaczony jest na wydatki związane z wakacyjnym wyjazdem.

Ile wynosi wakacyjne w Belgii?

Kwota wynagrodzenia urlopowego w Belgii wynosi 15,38% z podniesionej do 108% płacy brutto pracownika z poprzedniego roku. Wypłacana jest ona przez kasę urlopową i trafia w całości bezpośrednio na konto podatnika. Wcześniej jednak od tej kwoty potrącane są jeszcze 1% na składki solidarnościowe, 13,07% na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczka na podatek dochodowy w zależności od stawki podatkowej.

Otrzymasz wynagrodzenie urlopowe bezpośrednio z kasy urlopowej na konto bankowe. Należy jednak pamiętać, aby  podać swój aktualny numer rachunku bankowego za pomocą specjalnego formularza P75, który wypełnisz poprzez swój bank. Jeżeli tego nie zrobisz na czas, pieniądze zostaną zamrożone na koncie kasy urlopowej.

Twoje świadczenie urlopowe będzie obliczone na podstawie zarobków, jakie osiągałeś w roku poprzedzającym rok urlopowy. Wliczane są więc wszystkie miejsca pracy i wszystkich belgijskich pracodawców, u których pracowałeś jako pracownik fizyczny.

Kiedy wypłacane jest wakacyjne w Belgii?

W Belgii pracownik fizyczny odbierając urlop, nie otrzymuje wynagrodzenia bezpośrednio od swojego pracodawcy – pieniądze wypłaca natomiast Rijksdienst voor Jaarlijkse Vakantie (RJV lub Vakantiefonds), czyli publiczna służba ds. urlopów. Pełną kwotę należnego Ci wakacyjnego powinieneś otrzymać w jednej racie między 2 maja a 30 czerwca.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Belgii. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego również z takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria czy Norwegia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności