Wezwanie do rozliczenia z Belgii

Zielone formularze z belgijskiego urzędu skarbowego

Jeżeli otrzymałeś zielone formularze z Federale Overheidsdienst Financien to znak, że musisz rozliczyć się z dochodów uzyskanych na terenie Belgii.

Każda osoba, która osiągnęła dochody na terenie Belgii jest zobowiązana do wykonania rozliczenia podatkowego. Nie ma znaczenia czy była to praca sezonowa, czy tylko kilka tygodni w wakacje.

Tajemniczy zielony druk z Belgii

Zielony druk to po prostu formularz podatkowy dla nie-rezydentów, czyli osób nie mających stałego miejsca zamieszkania na terenie Belgii. Na formularzu podane są podstawowe dane takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania a także belgijski numer podatkowy NIN oraz numer konta bankowego. Na formularzu zawarta jest również data, do której zeznanie podatkowe powinno znaleźć się w urzędzie skarbowym.

Rozliczenie „papierowe” lub elektronicznie

Zeznanie podatkowe do belgijskiego urzędu skarbowego można wypełnić na otrzymanym formularzu lub zrobić to elektronicznie za pomocą systemu Tax On Web. Rozliczenia wysyłane drogą elektroniczną od razu trafia do właściwego urzędu skarbowego, dodatkowo w takim przypadku od razu poznajemy wynik rozliczenia podatkowego. System Tax On Web wraz z dostępem do My Min Fin umożliwia dostęp do pełnych danych o zatrudnieniu (wszystkie Fiche 281.10 w jednym miejscu), dodatkowo znajdziemy w nim wszystkie wydane decyzje podatkowe.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku z Belgii

Poniżej znajdziesz komplet dokumentów do rozliczenia podatku z Belgii. W celu rejestracji pełnomocnictwa w belgijskim urzędzie skarbowym konieczny jest Twój numer NIN oraz kopia dowodu osobistego (obie strony).

Komplet dokumentów do rozliczenia podatku z Belgii

Konsekwencje w przypadku braku rozliczenia podatkowego z Belgii

Jeżeli podatnik nie rozliczy się w wyznaczonym terminie to belgijski urząd skarbowy wysyła przypomnienie o konieczności rozliczenia. Wykonanie rozliczenia zamyka sprawę, w zasadzie bez konsekwencji.
Jeśli podatnik ignoruje wezwania z urzędu to kolejnym krokiem jest zawiadomienie o możliwości nałożenia kary w wysokości o 50€ do 1250€ oraz dodatkowym podatku w wysokości od 10 do 200% kwoty należnej!

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Mała emerytura z Belgii a obowiązek rozliczenia w Belgii

Przykład:
Jeżeli na Fiche 281.10 w pozycji 286 znajduje się kwota pobranej zaliczki na podatek dochodowy (bedrijfsvoorheffing) w wysokości np. 2672€ to ryzykujesz kwotą 5344€ + kara za brak rozliczenia (max. 1250€) czyli aż 6594€.

Herinnering niet-indiening aangifte 2021
Aanslag van ambtswege 2021

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności