Ile wynosi podatek w Belgii?

Ile wynosi podatek w Belgii?

Ile wynosi podatek w Belgii?

W Belgii funkcjonują 4 stawki podatkowe – 25%, 40%, 45% i 50%. O tym, do którego progu zostaniesz przypisany, decyduje Twój roczny dochód – im będzie on wyższy, tym wyższy podatek zapłacisz.

Stawki podatkowe w Belgii

Stawki podatkowe w Belgii prezentują się następująco:

  • 25% – dla dochodów od 0 do 13 250 €,
  • 40% – dla dochodów od 13 250 do 23 290 €,
  • 45% – dla dochodów od 23 290 do 40 480 €,
  • 50% – dla dochodów od 40 480 € wzwyż.

Przypisanie do konkretnej stawki ma bardzo duże znaczenie i wpłynie bezpośrednio na wysokość Twojego zwrotu podatku z Belgii.

Kto musi płacić podatek w Belgii?

Wysokość podatku w Belgii, który musisz zapłacić, zależeć będzie od tego, czy posiadasz status rezydenta podatkowego. Jeśli mieszkasz w tym kraju przynajmniej 6 miesięcy w roku i jesteś zarejestrowany w swoim lokalnym okręgu samorządowym, to przypisana będzie Ci rezydentura podatkowa. Dzięki temu będziesz kwalifikował się do płacenia belgijskiego podatku dochodowego od całości swoich dochodów (osiągniętych na całym świecie).

Jeśli natomiast przebywasz w Belgii krócej niż sześć miesięcy w roku, zapłacisz wyłącznie podatek od dochodów osiągniętych w tym kraju. Swoje światowe zarobki będziesz musiał rozliczyć w państwie, w którym aktualnie pozostajesz rezydentem podatkowym – jeżeli jest to Polska, to należy złożyć w skarbówce PIT/36 ZG.

Kwota wolna od podatku w Belgii

W Belgii funkcjonuje jednak kwota wolna od podatku, z której skorzystać może każda osoba legalnie zatrudniona na terenie tego kraju. Za rok 2021 wynosi ona 9 520 € – można ona jednak zostać zwiększona jeżeli posiadamy dzieci na utrzymaniu.

W przypadku jednego dziecka kwota wolna od podatku wzrośnie o 1 650 €; dwójki o 4 240 €; przy trojgu dzieci o 9 500 €; przy czworgu o 15 360 €; każde kolejne o 5 860 €.

Jeśli zajmujemy się starszą osobą z rodziny (powyżej 65 lat), która potrzebuje opieki, to możemy podnieść kwotę wolną od podatku o 3 290 €.

Podatek w Belgii obniżyć można także poprzez odliczenie wydatków na cele zawodowe. W tym celu należy udokumentować koszty poniesione z tego tytułu, dzięki czemu przysługuje nam możliwość odliczenia ryczałtowego – maksymalnie 4 530 euro.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności