Czy pracując w Belgii, muszę rozliczyć się w Polsce?

Czy pracując w Belgii, muszę rozliczyć się w Polsce?

Czy pracując w Belgii, muszę rozliczyć się w Polsce?

Dochody uzyskane w Belgii należy obowiązkowo rozliczyć z polskim urzędu skarbowym. Roczne zeznanie podatkowe należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia i uwzględnić zagraniczne zarobki w specjalnym załączniku ZG. Jeżeli posiadasz meldunek w Belgii i jesteś tamtejszym rezydentem podatkowym, masz nieograniczony obowiązek rozliczenia i musisz wykazać wszystkie dochody także te uzyskane w Polsce – taki dokument otrzymasz w polskiej skarbówce.

Jak rozliczyć się z dochodów z Belgii w Polsce?

Jeżeli pracowałeś za granicą, a w dalszym ciągu pozostajesz polskim rezydentem podatkowym, (jesteś zameldowany w Polsce bądź masz tu centrum zainteresowań osobistych) jesteś zobowiązana do złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Musisz więc rozliczyć się dwukrotnie – w Belgii składając odpowiedni formularz o zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek, a w Polsce dostarczając do urzędu PIT-36 z załącznikiem ZG, który uwzględnia zagraniczne dochody.

Dochody uzyskane w Belgii rozliczane są metodą proporcjonalnego rozliczenia, ponieważ Polska nie posiada z Belgią podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jest to niestety mniej korzystne rozliczenie w stosunku do krajów, w których podatek jest obliczany metodą wyłączenia z progresją. Tak więc zarobki z Belgii trzeba będzie doliczyć do dochodu osiągniętego w Polsce, w celu określenia stawki podatkowej.

W innym wpisie przedstawiliśmy, kto płaci podatek od pracy za granicą w Belgii.

Jak rozliczyć podatek w Belgii?

Rozliczenia podatku z Belgii możesz natomiast dokonać na dwa sposoby – osobiście składając wniosek do urzędu skarbowego, lub elektronicznie jeżeli posiadasz belgijską elektroniczną kartę pobytu, lub identyfikację i numer PIN.

Odpowiedni formularz otrzymasz automatycznie od belgijskiego urzędu skarbowego (w przypadku pierwszego rozliczenia musisz złożyć wniosek) i należy wypełnić go, używając karty podatkowej i zawartych tam informacji. Podczas rozliczenia możemy skorzystać z kwoty wolnej od podatku obowiązującej w tym kraju

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Ile czasu na rozliczenie podatku z Belgii? Spiesz się!

Sprawdź, ile masz czasu na rozliczenie podatku z Belgii.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności