Zwrot podatku z Holandii jest uznawany jako przychód zagraniczny przez Polski Urząd Skarbowy, co oznacza, że podlega on rozliczeniu.
Zwrot podatku z Holandii a polski urząd skarbowy
To, czy będziemy musieli uwzględnić zwrot podatku, jest zależne od stosowanej metody unikania podwójnego opodatkowania. W przypadku wyłączenia z progresją dochód uzyskany za granicą w Polsce jest zwolniony z podatku i ewentualnie uwzględniany przy obliczaniu progresywnej stawki podatku na dochody zarobione w Polsce. Dochód nie jest więc opodatkowany w Polsce i nie odlicza się zagranicznego podatku – nie wykazuje się go więc w polskiej deklaracji tak samo, jak pieniędzy uzyskanych ze zwrotu podatku.
Sytuacja jest jednak inna w przypadku metody proporcjonalnego odliczenia. W tym przypadku można odliczyć od polskiego podatku zapłacony podatek zagraniczny, który obniża polskie zobowiązanie.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2021 po zniesieniu ulgi abolicyjnej, masz obowiązek dopłaty polskiemu fiskusowi różnicy pomiędzy podatkiem, który został zapłacony w Holandii, a tym, który należałoby zapłacić w Polsce. Tak więc zwrot podatku z Holandii musi być uwzględniony w rocznym zeznaniu podatkowym i tak samo, jak dochody z tego kraju rozliczany z zastosowaniem zasady proporcjonalnego odliczenia.
Ta metoda polega na tym, że powinieneś zapłacić podatek dochodowy w Polsce pomniejszony o kwotę, którą zapłacisz w Holandii. Takie odliczenie podatku nie jest pełne, a proporcjonalne do kwot, jakie są zarabiane przez płatnika w Polsce i Holandii.
Jak rozliczyć zwrot podatku z Holandii w Polsce?
Skoro zwrot podatku z Holandii traktowany jest jako zagraniczny dochód, to musi zostać uwzględniony w PIT-36/ZG. Pieniądze otrzymamy po załatwieniu wszystkich formalności z Belastingdienst i złożeniu odpowiedniego formularza – czas oczekiwania może wynieść nawet kilka miesięcy.
Należy pamiętać, że jeżeli rozliczamy się za rok 2024, to zwrot otrzymamy w roku 2025 – oznacza to, że w zeznaniu podatkowym uwzględnimy go dopiero przy kolejnym rozliczeniu, wraz z dochodami uzyskanymi w 2026 roku. Nie dokonujemy więc korekty deklaracji podatkowej, w której odliczaliśmy zagraniczny podatek.
Zwrot podatku z Holandii a ulga abolicyjna
Jeśli w danym roku uzyskamy dochody w Holandii i rozliczamy je w Polsce na zasadach metody proporcjonalnego odliczenia podatkowego, to możemy skorzystać z ulgi abolicyjnej. Daje to możliwość odliczenia od podatku dochodowego kwoty stanowiącej różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia a metodą wyłączenia z progresją. Dzięki temu w sporej większości przypadków nie zapłacimy żadnego podatku. Obecnie to odliczenie to nie może jednak przekroczyć wysokości kwoty 1360 zł – przez co w niektórych wypadkach konieczna będzie także zapłata podatku drugi raz – na przykład, jeśli uwzględnimy zwrot z Holandii w polskim zeznaniu podatkowym.
Czy zwrot VAT jest przychodem?
A jak sytuacja wygląda w przypadku zwrotu podatku VAT z zagranicy, jeśli prowadzimy tam działalność gospodarczą? W sytuacji, gdy jako polski podmiot występujemy do zagranicznego organu podatkowego o zwrot VAT, to po jego otrzymaniu powinniśmy go traktować jako przychód. Oznacza to, że podczas rozliczania z polską skarbówką z podatku dochodowego powinniśmy go wykazać.
Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku?
Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny zwrotu podatku z Holandii. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.
„Biuro Borsuk” to jedno z najdłużej działających biur rozliczeń zagranicznych w Polsce. Zaczynaliśmy w 2002 roku oferując usługi dla osób z tzw. czerwonym paszportem, początki były trudne, jadnak dzięki nim zbudowaliśmy solidne fundamenty. Nasze bogate, dwudziestoletnie doświadczenie, pozwala świadczyć nam usługi na najwyższym poziomie.