Czy zwrot podatku z Holandii jest przychodem?

Czy zwrot podatku z Holandii jest przychodem?

Czy zwrot podatku z Holandii jest przychodem?

Zwrot podatku z Holandii jest uznawany jako przychód zagraniczny przez Polski Urząd Skarbowy, co oznacza, że podlega on rozliczeniu. 

Zwrot podatku z Holandii a polski urząd skarbowy

To, czy będziemy musieli uwzględnić zwrot podatku, jest zależne od stosowanej metody unikania podwójnego opodatkowania. W przypadku wyłączenia z progresją dochód uzyskany za granicą w Polsce jest zwolniony z podatku i ewentualnie uwzględniany przy obliczaniu progresywnej stawki podatku na dochody zarobione w Polsce. Dochód nie jest więc opodatkowany w Polsce i nie odlicza się zagranicznego podatku – nie wykazuje się go więc w polskiej deklaracji tak samo, jak pieniędzy uzyskanych ze zwrotu podatku. 

Sytuacja jest jednak inna w przypadku metody proporcjonalnego odliczenia. W tym przypadku można odliczyć od polskiego podatku zapłacony podatek zagraniczny, który obniża polskie zobowiązanie

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2021 po zniesieniu ulgi abolicyjnej, masz obowiązek dopłaty polskiemu fiskusowi różnicy pomiędzy podatkiem, który został zapłacony w Holandii, a tym, który należałoby zapłacić w Polsce. Tak więc zwrot podatku z Holandii musi być uwzględniony w rocznym zeznaniu podatkowym i tak samo, jak dochody z tego kraju rozliczany z zastosowaniem zasady proporcjonalnego odliczenia.

Ta metoda polega na tym, że powinieneś zapłacić podatek dochodowy w Polsce pomniejszony o kwotę, którą zapłacisz w Holandii. Takie odliczenie podatku nie jest pełne, a proporcjonalne do kwot, jakie są zarabiane przez płatnika w Polsce i Holandii.

Jak rozliczyć zwrot podatku z Holandii w Polsce?

Skoro zwrot podatku z Holandii traktowany jest jako zagraniczny dochód, to musi zostać uwzględniony w PIT-36/ZG. Pieniądze otrzymamy po załatwieniu wszystkich formalności z Belastingdienst i złożeniu odpowiedniego formularza – czas oczekiwania może wynieść nawet kilka miesięcy. 

Należy pamiętać, że jeżeli rozliczamy się za rok 2022, to zwrot otrzymamy w roku 2023 – oznacza to, że w zeznaniu podatkowym uwzględnimy go dopiero przy kolejnym rozliczeniu, wraz z dochodami uzyskanymi w roku 2023. Nie dokonujemy więc korekty deklaracji podatkowej, w której odliczaliśmy zagraniczny podatek.

Zwrot podatku z Holandii a ulga abolicyjna

Jeśli w danym roku uzyskamy dochody w Holandii i rozliczamy je w Polsce na zasadach metody proporcjonalnego odliczenia podatkowego, to możemy skorzystać z ulgi abolicyjnej. Daje to możliwość odliczenia od podatku dochodowego kwoty stanowiącej różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia a metodą wyłączenia z progresją. Dzięki temu w sporej większości przypadków nie zapłacimy żadnego podatku. Obecnie to odliczenie to nie może jednak przekroczyć wysokości kwoty 1360 zł – przez co w niektórych wypadkach konieczna będzie także zapłata podatku drugi raz – na przykład, jeśli uwzględnimy zwrot z Holandii w polskim zeznaniu podatkowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Z czego trzeba się rozliczyć w Holandii?

Czy zwrot podatku jest przychodem?

Zwrot podatku z Holandii nie powinien wpływać na rozliczenie w danym roku podatkowym, dlatego w żaden nie powinieneś \ korygować deklaracji składanej za rok, w którym uzyskiwano rozliczone już zarobki zagraniczne. Przykładowo, jeżeli otrzymałeś zwrot podatku z Holandii w 2023 roku, to jego kwota będzie miała wpływ dopiero na rozliczenie składane w polskim urzędzie w roku 2024.

Czy zwrot vat jest przychodem? 

A jak sytuacja wygląda w przypadku zwrotu podatku VAT z zagranicy, jeśli prowadzimy tam działalność gospodarczą? W sytuacji, gdy jako polski podmiot występujemy do zagranicznego organu podatkowego o zwrot VAT, to po jego otrzymaniu powinniśmy go traktować jako przychód. Oznacza to, że podczas rozliczania z polską skarbówką z podatku dochodowego powinniśmy go wykazać.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku?

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny zwrotu podatku z Holandii. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności