Czy obowiązuje kwota wolna od podatku w Holandii?

Czy obowiązuje kwota wolna od podatku w Holandii?

Jaka jest kwota wolna od podatku w Holandii?

W holenderskim systemie nie obowiązuje stała kwota wolna od podatku, w takim rozumieniu jak w Polsce. Dostępne są jednak liczne odliczenia zmniejszające wysokość podatku dochodowego, jak między innymi ogólna ulga podatkowa, która uzależniona jest bezpośrednio od wysokości dochodów.

Ogólna ulga podatkowa w Holandii

Każda osoba płacąca składki na podatek dochodowy w Holandii ma możliwość skorzystania z powszechnej ulgi podatkowej. Pozwala to na obniżenia podatku wraz ze składkami na ubezpieczenie. Uzależniona jest ona więc od wysokości dochodów i czasu, jaki pracujemy na terenie Holandii –  im niższy dochód uzyskany w danym roku podatkowym, tym wyższej ulgi możemy się spodziewać.

Kwota wolna od podatku w Holandii – ulga pracownicza

Kolejnym dostępnym odliczeniem w Holandii jest ulga pracownicza Arbeidskorting, która naliczana jest od dochodu z pracy. Dostępna jest dla wszystkich legalnie zatrudnionych osób, które odprowadzają składki na podatek dochodowy. Jej wysokość obliczana jest procentowo od wynagrodzenia w Holandii.

Ulga podatkowa na dziecko – Inkomensafhankelijke Combinatiekorting

W Holandii mamy także możliwość skorzystania z ulgi Inkomensafhankelijke Combinatiekorting, czyli odliczenia na dziecko, które nie osiągnęło jeszcze 12 roku życia. Z takiej ulgi możemy skorzystać, jeżeli nasze dochody przekraczają w 2023 roku 5 548 euro, a dziecko jest zarejestrowane w gminie pod tym samym adresem co rozliczająca się osoba.

Powyższe ulgi nie obniżają więc podstawy tak jak w przypadku kwoty wolnej od podatku, pozwalają jednak pomniejszyć konieczny do zapłaty podatek. Dzięki temu rozliczenie również będzie korzystniejsze i wielu przypadkach pozwoli uzyskać wysoki zwrot podatku z Holandii.

Aby ubiegać się o ulgi podatkowe w Holandii, należ spełnić konkretne warunki. Musimy zostać uznani za holenderskiego rezydenta podatkowego – w tym celu należy być zameldowanym w Holandii przez cały rok lub co najmniej 90%przychodów musi pochodzić z pracy w tym kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii za 2023 rok?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności