Czy warto wykupić składki StiPP?

Czy warto wykupić składki StiPP przed osiągnięciem wieku emerytalnego?

Osoby pracujące w Holandii bardzo często zadają sobie pytanie „czy warto wykupić składki z małego funduszu emerytalnego”. W tym artykule postaramy się wyjaśnić czym jest „mała emerytura” oraz czy warto ją wypłacić przed uzyskaniem wieku emerytalnego.

Czym jest mały fundusz emerytalny?

Po przepracowaniu 6 miesięcy holenderski pracodawca jest zmuszony zgłosić pracownika do prywatnego funduszu emerytalnego. Ma to na celu zabezpieczenie emerytalnej przyszłości zatrudnionego i zbudowanie dodatkowego kapitału na przyszłość. Na fundusz emerytalny przekazywana jest comiesięczna składka odtrącana od wynagrodzenia pracownika (1/3), do tego pracodawca dokłada swoją część w proporcjach (2/3).

Ile wynosi wiek emerytalny w Holandii?

Wiek emerytalny w Holandii od kilku lat jest regularnie wydłużany. Aktualnie wynosi prawie 67 lat (tzw. AOW leeftijd), przykładowo osoba urodzona po 31 grudnia 1960 ale przed 1 październikiem 1961 osiągnie wiek emerytalny dopiero po uzyskaniu 67 lat i 3 miesięcy, nastąpi to w 2028 roku.

Jaką kwotę można realnie zaoszczędzić w prywatnym funduszu emerytalnym?

Bardzo trudno jednoznacznie określić kwotę, która można odłożyć, jednak przy wynagrodzeniu w wysokości €2300 brutto miesięcznie, kwota podstawy składek na fundusz StiPP wynosi €1671, od tej kwoty miesięczna składka wyniesie €124 (7,4%) a roczna 1488€. W przypadku 10 lat zaoszczędzoną kwota to prawie €15000!

Najpopularniejsze prywatne fundusze emerytalne w Holandii

Sektor prywatnych funduszy emerytalnych w Holandii działa bardzo prężnie, zazwyczaj każda gałąź przemysłu, każda branża posiada swój własny fundusz emerytalny (pensioenfonds). Najpopularniejsze fundusze emerytalne to: StiPP, BPL, PGB, PME

Czy warto wykupić małą emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego już teraz?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu kwestii. W przypadku niewielkich kwot, małą emeryturę warto wypłacić jednorazowo. W przypadku kwot powyżej 5 tysięcy euro wypłata jednorazowa może nie być możliwa (uregulowania wewnętrzne funduszu emerytalnego).
Dlaczego warto wykupić małe kwoty? Ponieważ po osiągnięciu wieku emerytalnego będziemy otrzymywać miesięczne świadczenie wy wysokości od €3 do €10 miesięcznie, w przypadku jednorazowej wypłaty będzie to np. €1200. Jest to kwota, z którą coś sensownego można zrobić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak samemu rozliczyć się z podatku w Holandii?

Czy wypłata małej emerytury z Holandii jest opodatkowana?

Tak, jest opodatkowana w wysokości co najmniej 9,45%, zaliczka na podatek zostanie przekazana do holenderskiego urzędu skarbowego – Belastingdienst. Jest wielce prawdopodobne, że bank w Polsce również pobierze zaliczkę od otrzymanej kwoty.

Wykup „małej emerytury” a państwowe świadczenie emerytalne AOW z Holandii

Holenderski system emerytalny składa się z trzech filarów:

  • pierwszy państwowy AOW (2% za każdy rok pracy / życia w Holandii),
  • drugi filar to prywatne fundusze emerytalne typu StiPP (przez pracodawcę)
  • trzeci filar w postaci ubezpieczeń rentowych – ubezpieczeń na życie.

W przypadku „wykupienia” oszczędności z drugiego filaru emerytalnego (np. StiPP) nie stracisz prawa do emerytury państwowej AOW!

Jak wykupić „małą emeryturę” z holenderskiego funduszu emerytalnego?

Aby wykupić Małą Emeryturę musi minąć 5 lat od zakończenia pracy w Holandii czyli przed 31/12/2017. Jeżeli spełniasz 5 letni warunek to skontaktuj się z nami!

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności