Jak uzyskać rezydencję podatkową w Austrii?

Jak uzyskać rezydencję podatkową w Austrii?

Jak uzyskać rezydencję podatkową w Austrii?

Aby uzyskać rezydencję podatkową w Austrii, należy mieszkać w tym kraju ponad pół roku, a po tym czasie zgłosić się do najbliższego urzędu skarbowego o nadanie numeru podatkowego.

Certyfikat rezydencji podatkowej

Na wniosek podatnika może zostać wydany certyfikat rezydencji podatkowej w Austrii. W tym celu należy się zgłosić do odpowiadającej nam placówki urzędu skarbowego. Dokument poświadczać będzie o miejscu naszego zamieszkania w celach podatkowych i wskazywać będzie, że podlegamy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu – wszystkie dochody danej osoby podlegają rozliczeniu w jednym państwie.

Zmiana rezydencji podatkowej może być konieczna jeżeli chcemy skorzystać z licznych ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku podczas składania rocznego zeznania.

Co daje rezydencja podatkowa?

Uzyskanie rezydencji podatkowej może okazać się bardzo korzystne, ponieważ 1 stycznia 2019 r. nastąpiła zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych pomiędzy Austrią a Polską. Zgodnie z nowymi zapisami, obowiązuje obecnie metoda proporcjonalnego odliczenia. Co to oznacza?

Metoda proporcjonalnego odliczenia oznacza, że dochód osiągany za granicą należy wykazać do opodatkowania w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Do niedawna można było przy tym skorzystać z ulgi abolicyjnej, która znacznie obniżała podatek, jednak od rozliczenia za 2021 rok jest ona limitowana i wysokość odliczenia nie może przekroczyć 1.360 zł.

Dotyczyć to będzie wszystkich Polaków pracujących w Austrii i posiadających polską rezydencję podatkową – zobowiązuje to do rozliczenia z naszym urzędem skarbowym. Temat ten omawialiśmy już we wcześniejszym wpisie – Jak uniknąć podatku z Austrii? W przypadku jeżeli zostaniesz uznany za rezydenta wyłącznie w Austrii, a z Polską nie będą łączyć Cię już żadne interesy prywatne (rodzina w kraju) czy gospodarcze, to nie będziesz musiał się rozliczać w naszym kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Czy rozliczenie podatku z Austrii jest obowiązkowe? Kto musi to zrobić?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Austrii. Zatrudniamy również ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności