Jak rozliczyć Lohnzettel? Poznaj tajniki Autriackiej karty podatkowej

Jak rozliczyć Lohnzettel? PIT z Austrii a karta podatkowa

Publikacja: sierpień, 2022
Aktualizacja: grudzień, 2024

Pracowałeś w Austrii i zastanawiasz się, jak poprawnie rozliczyć Lohnzettel, aby uzyskać maksymalny zwrot podatku? Rozliczenia podatkowe za granicą mogą wydawać się skomplikowane, zwłaszcza jeśli wymagają spełnienia szeregu formalności i zgromadzenia odpowiednich dokumentów, takich jak karta podatkowa czy formularz UE/EWR. Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest Lohnzettel, jakie są terminy składania deklaracji podatkowych w Austrii oraz jakie dokumenty są niezbędne do poprawnego rozliczenia. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc i zyskaj więcej!

Co to jest Lohnzettel?

Lohnzettel, czyli L16 to dokument umożliwiający odzyskanie nadpłaconego podatku w Austrii, który otrzymujemy od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego. Składa się najczęściej z dwóch stron i zawarte są w nim informacji niezbędne do rozliczenia z tamtejszym urzędem skarbowym.

W austriackiej karcie podatkowej znajdziesz wszystkie dokładne dane na temat Twojego wynagrodzenia, zaliczek pobranych na podatek dochodowy, oraz ubezpieczenie.

Na Lohnzettel znajdują się także daty zatrudnienia pracownika, nazwa i numer urzędu skarbowego Finanzamt oraz indywidualny numer ubezpieczenia podatnika na terenie Austrii (Versicherungsnummer), który jest niezbędny do złożenia deklaracji. Wykorzystując dane z karty podatkowej Lohnzettel, możemy złożyć formularz zwrotu zapłaconego podatku (Arbeitnehmerveranlagung) w austriackim urzędzie skarbowym.

Lohnzettel z Austrii – kiedy otrzymamy ten dokument od pracodawcy?

Dokument potwierdzający wysokość dochodów i zapłaconych zaliczek na podatek, czyli tzw. Lohnzettel, jest kluczowym elementem w procesie rozliczeń podatkowych w Austrii. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć Lohnzettel pracownikowi w określonym terminie, a forma przekazania może się różnić. 

Jeśli dokument jest wysyłany drogą elektroniczną, na przykład mailem, pracodawca ma na to czas do końca stycznia. Natomiast w przypadku wysyłki tradycyjnym listem, termin ten wydłuża się do końca lutego. Warto zwrócić uwagę, że opóźnienia w dostarczeniu Lohnzettel mogą mieć wpływ na terminowość rozliczenia podatkowego, dlatego warto śledzić, czy dokument został dostarczony na czas.

Jeżeli do końca lutego Lohnzettel nie dotrze, należy niezwłocznie skontaktować się z pracodawcą w Austrii z prośbą o jego wystawienie lub ponowne przesłanie. Zdarza się, że dokument może nie dotrzeć z powodu błędnie podanego adresu e-mail, zmiany miejsca zamieszkania pracownika, czy też zwykłego przeoczenia ze strony działu księgowego pracodawcy. W takich sytuacjach istotne jest, aby jak najszybciej podjąć działania w celu uzyskania dokumentu. Warto również pamiętać, że w Austrii pracodawca ma obowiązek przechowywać dane finansowe pracowników, co oznacza, że w przypadku zgłoszenia takiej potrzeby, może on wystawić duplikat Lohnzettel.

Jak wygląda rozliczenie Lohnzettel?

O tym, czy rozliczenie podatku z Austrii jest obowiązkowe, pisaliśmy już w poprzednim wpisie. Jeżeli chcesz starać się o zwrot podatku z tego kraju, musisz być zameldowany, posiadać status rezydenta, nieograniczony obowiązek podatkowy lub więcej niż jednego pracodawcę w danym roku podatkowym.

Deklarację E1 w Austrii muszą złożyć osoby zameldowane w tym kraju, objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, których roczny dochód przekroczył 12 816 euro, miały więcej niż jednego pracodawcę lub otrzymały wezwanie od urzędu skarbowego. Rozliczenie można wykonać samodzielnie, przygotowując wymagane dokumenty, wypełniając formularz E1 i dodatkowe załączniki, a następnie składając je w urzędzie skarbowym (Finanzamt) – możesz też skorzystać z usług biura podatkowego.

Oprócz karty podatkowej do rozliczenia będą Ci potrzebne następujące dokumenty:

  • wypełniona ankieta osobowa,
  • dokument tożsamości,
  • deklaracja E1 – jeżeli posiadasz dodatkowe dochody pochodzące ze źródeł takich jak umowa najmu, o dzieło, dywidendy czy z pracy za granicą,
  • druk EU-EWR – otrzymasz go w polskim urzędzie skarbowym po rozliczeniu PIT/36 z załącznikiem ZG.
ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jaki obowiązuje VAT w Austrii w 2024 roku? Prezentujemy stawki i najważniejsze informacje!

Polacy zatrudnieni w Austrii są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia o dochodach, które realizuje się za pomocą formularza UE/EWR (E9). Jest to oficjalny dokument potwierdzający dochody uzyskane poza granicami Austrii i stanowi istotny element w procesie ubiegania się o ulgi podatkowe. Aby dokument został uznany, konieczne jest jego zatwierdzenie w polskim Urzędzie Skarbowym. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim należy dodatkowo dostarczyć dokumenty potwierdzające dochody współmałżonka.

Do kiedy trzeba złożyć rozliczenie austriackiej karty podatkowej?

Osoby zobowiązane do złożenia austriackiej deklaracji podatkowej mają czas na dopełnienie tego obowiązku w 2025 roku do 30 kwietnia, jeśli składają dokumenty w formie papierowej. W przypadku korzystania z platformy FinanzOnline termin ten zostaje wydłużony do 30 czerwca. Warto pamiętać, że wcześniejsze złożenie deklaracji pozwala na szybsze rozliczenie i ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli nie zdążysz złożyć deklaracji w terminie, konieczne może być wystąpienie o przedłużenie czasu na jej złożenie, co należy zgłosić do odpowiedniego urzędu skarbowego (Finanzamt).

Rozliczenia możesz dokonać nawet do 5 lat wstecz – dotyczy to osób, które nie miały obowiązku składania deklaracji lub chcą dokonać korekty, uwzględniając jakieś ulgi lub odliczenia. Przez ten czas możesz otrzymać zwrot podatku z Austrii.

Pracowałeś w Austrii i potrzebujesz pomocy w rozliczeniu Lohnzettel?

Skontaktuj się z nami – profesjonalnym biurem rachunkowym działającym na rynku od 2002 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu skutecznie skracamy czas oczekiwania na rozliczenie i pomagamy uzyskać najwyższy możliwy zwrot podatku z zagranicy. Nasi specjaliści posiadają szeroką wiedzę z zakresu prawa podatkowego w krajach takich jak Austria, Niemcy, Holandia, Czechy, Szwecja i Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala nam osiągać doskonałe rezultaty i świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci w całym procesie rozliczenia. Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów – zapraszamy do współpracy z „Biurem Borsuk”. Warto pamiętać, że w Austrii możliwe jest uzyskanie wysokiego zwrotu podatku, jeśli karta podatkowa zostanie prawidłowo rozliczona.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności