Jak rozliczyć Lohnzettel? Poznaj tajniki Autriackiej karty podatkowej

Jak rozliczyć Lohnzettel? Poznaj tajniki austriackiej karty podatkowej

Jak rozliczyć Lohnzettel?

Wykorzystując dane z karty podatkowej Lohnzettel możemy złożyć formularz zwrotu zapłaconego podatku (Arbeitnehmerveranlagung) w austriackim urzędzie skarbowym.

Co to jest Lohnzettel?

Lohnzettel, czyli L16 to dokument umożliwiający odzyskanie nadpłaconego podatku w Austrii, który otrzymujemy od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego. Składa się najczęściej z dwóch stron i zawarte są w nim informacji niezbędne do rozliczenia z tamtejszym urzędem skarbowym.

W austriackiej karcie podatkowej znajdziesz wszystkie dokładne dane na temat Twojego wynagrodzenia oraz zaliczek pobranych na podatek dochodowy, oraz ubezpieczenie.

Na Lohnzettel znajdują się także daty zatrudnienia pracownika, nazwa i numer urzędu skarbowego Finanzamt oraz indywidualny numer ubezpieczenia podatnika na terenie Austrii (Versicherungsnummer), który jest niezbędny do złożenia deklaracji.

Termin otrzymania Lohnzettel od pracodawcy

Pracodawca może wysłać dokument w dwóch formach: mailem – ma na to czas do końca stycznia; listem – w takim przypadku termin wyznaczony został do końca lutego.

Jeżeli nie otrzymasz w terminie karty podatkowej, powinieneś zgłosić się bezpośrednio do pracodawcy w Austrii z prośbą o wystawienie dokumentu.

Rozliczenie Lohnzettel

O tym, czy rozliczenie podatku z Austrii jest obowiązkowe, pisaliśmy już w poprzednim wpisie. Jeżeli chcesz starać się o zwrot podatku z tego kraju, musisz być zameldowany, posiadać status rezydenta, nieograniczony obowiązek podatkowy lub więcej niż jednego pracodawcę w danym roku podatkowym.

Oprócz karty podatkowej do rozliczenia będą Ci potrzebne następujące dokumenty:

  • wypełniona ankieta osobowa,
  • dokument tożsamości,
  • deklaracja E1 – jeżeli posiadasz dodatkowe dochody pochodzące ze źródeł  takich jak umowa najmu, o dzieło, dywidendy itp.,
  • druk EU-EWR – otrzymasz go w polskim urzędzie skarbowym po rozliczeniu PIT36 ZG.

Deklarację masz czas złożyć w 2023 roku do 30 września, a rozliczenia możesz dokonać nawet do 5 lat wstecz. Przez ten czas możesz otrzymać zwrot podatku z Austrii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Jak obliczyć podatek dochodowy z Austrii?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności