Czy ulga abolicyjna dotyczy Danii?

Czy ulga abolicyjna dotyczy Danii?

Czy ulga abolicyjna dotyczy Danii?

Polscy rezydenci podatkowi osiągający dochody w Danii muszą rozliczyć je również w polskim urzędzie skarbowym – dzięki uldze abolicyjnej nie zapłacimy podatku wyliczonego metodą proporcjonalnego odliczania.

Rozliczenie dochodów z Danii w Polsce

Każda osoba pracująca w Danii i pozostająca jednocześnie polskim rezydentem podatkowym musi złożyć rozliczenie zagranicznych dochodów w polskiej skarbówce. Jako że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z tym krajem wskazuję mniej korzystną metodę proporcjonalnego odliczenia podatku – mamy możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej.

Stosując tę metodę odliczania, zagraniczne dochody należy opodatkować w Polsce  – wyliczyć należny od nich podatek zgodnie z polską skali podatkową i pomniejszyć o ten, który został wcześniej zapłacony za granicą. W celu zniwelowania różnić pomiędzy znacznie korzystniejszą metodą zwolnienia z progresją (zagraniczne dochody nie podlegają w Polsce) wprowadzono ulgę abolicyjną. Jeszcze do niedawna funkcjonowała ona na bardzo korzystnych warunkach, jednak w 2021 roku doszło do jej znacznego ograniczenia.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej w Polsce 

Ograniczenie ulgi abolicyjnej z dnia 1 stycznia 2021 roku spowodowało, że większość osób, pracujących w Danii zmuszone bezie zapłacić w Polsce różnicę między podatkiem dochodowym który zapłaciliby w Polsce od zarobków zagranicznych a tym zapłaconym w Danii. Zgodnie ze zmianami, obecnie jest ona limitowana i odliczenie odliczenia nie będzie mogło bowiem przekroczyć kwoty 1.360 zł.

W rozliczeniu dochodów z Danii i innych zagranicznych krajów, z których dochody rozliczane są metodą proporcjonalnego odliczenia za rok 2022 ulga abolicyjna przysługuje:

  • do wartości 1.360 zł,
  • jest nielimitowana kwotowo tylko przypadku dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.
ZOBACZ RÓWNIEŻ  Co to jest AM-bidrag?

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z Danii. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności