Jak obliczyć diety z Danii?

Jak obliczyć diety z Danii?

Jak obliczyć diety z Danii?

Dieta na służbową podróż zagraniczną do Danii to zryczałtowana dzienna stawka w wysokości 406 DDK.

Co to jest dieta zagraniczna?

Dieta to suma pieniędzy, którą pracodawca wypłaca pracownikowi w celu pokrycia kosztów podróży do innego kraju w celach służbowych. Dotyczy to wydatków na przejazdy, dojazd, nocleg, wyżywienie oraz inne potrzeby w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Dla każdego państwa ustawowo ustalana jest inna stawka diety.

Jak określa się diety zagraniczne? 

Wysokości diet w poszczególnych krajach można znaleźć w Rozporządzeniu MPiPS z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. 

Określana jest w formie dziennej stawki dla danego państwa oraz kwoty limitu na nocleg i nie zmieniły się one od 2013 roku. Dieta ustalana jest dla docelowego państwa podróży zagranicznej, dlatego w przypadku delegacji obejmującej więcej niż jeden kraj  należy ustalić więcej niż jedno państwo docelowe.

Warto podkreślić, że diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika są wolne od podatku dochodowego, dlatego nie będzie miała wpływu na zwrot podatku z Danii.

Ile wynosi dieta na podróż służbową do Danii?

Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą, dzienna stawka diety na podróż służbową do Danii wynosi w 2022 roku 406 DDK a kwota limitu na nocleg ustalona została na 1300 DDK.

Za każdą dobę spędzoną w podróży zagranicznej przysługuje pracownikowi dieta w pełnej wysokości. Jeżeli jest ona krótsza, to stosuje się pomniejszone kwoty wynoszące:

  • do 8 godzin –1/3 diety,
  • ponad 8 do 12 godzin – 50% diety,
  • ponad 12 godzin – dieta w pełnej wysokości.

Jeżeli pracownik otrzymywać będzie za granicą bezpłatne całodniowe wyżywienie, przysługiwać będzie jedynie 25% diety natomiast jeżeli posiłki będą pokryte jedynie częściowo, to będzie ona odpowiednio zmniejszona o:

  • 15%, jeśli opłacone są śniadania,
  • 30%, jeśli opłacone są obiady
  • 30%, jeśli opłacone są kolacje,
  • 25%, jeśli opłacone są inne wydatki.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Przeczytaj również

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności