Co można odliczyć od podatku w Danii?

Co można odliczyć od podatku w Danii?

Co można odliczyć od podatku w Danii?

System podatkowy w Dani przewiduje możliwość skorzystania z licznych ulg podczas rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Odliczyć możesz koszty związane z dojazdem do pracy, zakwaterowaniem, prowadzeniem podwójnego gospodarstwa czy nawet wyżywieniem. Odliczenie sprawi, że obniży się kwota podatku i otrzymasz korzystniejszy zwrot.

Odliczenia od podatku w Danii

Podczas rozliczania możesz odliczyć od podatku w Danii:

  • koszty poniesione za dojazdy do pracy, 
  • koszty podróży do domu (np. w przypadku gdy rodzina mieszka w Polsce),
  • koszty związane z przekraczaniem płatnych mostów jeżeli taki znajduje się na drodze do pracy, 
  • koszty dotyczące prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego,
  • koszty wyżywienia i zakwaterowania – maksymalnie 29 300 DKK rocznie,
  • alimenty przyznane sądownie,
  • odsetki od kredytów w Polsce oraz w Danii –  w przypadku gdy posiadasz kredyt hipoteczny lub konsumpcyjny, a roczny dochód w danym roku podatkowym w najmniej 75% uzyskany został Danii, 
  • prezenty, datki i darowizny na rzecz organizacji charytatywnych, stowarzyszeń, fundacji oraz instytucji i wspólnot religijnych zatwierdzonych przez duński urząd podatkowy – maksymalne odliczenie 17.000 DKK.

Kwota wolna od podatku w Danii

Funkcjonuje także wysoka kwota wolna od podatku w Danii – w 2024 roku wynosi ona 49 700 DKK. W przeliczeniu na naszą walutę jest to około 30 tysięcy złotych, co oznacza, że sporo ludzi o najniższych dochodach nie zapłaci podatku wcale i będzie miało szanse na zwrot wyższy zwrot podatku z Danii.

Ulga Cross Border

Przewidziana jest także ulga dla osób składających rozlicznie wspólnie z małżonkiem osiągającym niższe dochody poza granicami Danii. Mogą one wynieść w 2024 roku maksymalnie 48 00 DKK brutto

Koniecznym warunkiem do spełnienia jest posiadanie co najmniej 75% rocznego dochodu z pracy na terytorium Danii.

Jak rozliczyć się z podatku w Danii?

Rozliczyć z duńskim fiskusem SKAT należy się po zakończeniu roku podatkowego. Taki obowiązek ma każda osoba legalnie pracująca w tym kraju

Tak jak w większości państw nakłada się on z rokiem kalendarzowym, a więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Odpowiedni formularz wraz z kompletem dokumentów trzeba przesłać do urzędu do 1 maja lub do 1 lipca – w zależności od decyzji skarbówki, o której dowiemy się ze wstępnej deklaracji podatkowej (Årsopgørelse).

ZOBACZ RÓWNIEŻ  Nemkonto w Danii – ile trwa jego założenie?

Pamiętaj również, aby wcześniej założyć Nemkonto w Danii – jest to dedykowany rachunek bankowy na który wypłacane będą wszelkich należności z instytucji publicznych.

Pracowałeś za granicą i szukasz pomocy w rozliczeniu podatku? 

Skontaktuj się z nami – nowoczesnym biurem rachunkowym. Działamy na rynku od 2002 i przez ten czas zdobyliśmy niezbędne doświadczenie pozwalające nam maksymalnie skrócić czas oczekiwania i uzyskać najkorzystniejszy finansowo zwrot podatku z zagranicy. Zatrudniamy ekspertów posiadających ogromną wiedzę z dziedziny prawa podatkowego takich krajów jak Holandia, Niemcy, Czechy, Austria, Norwegia czy Belgia. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, co pozwala osiągać nam doskonałe rezultaty i oferować najwyższą jakość usług. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania – dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Zapraszamy – „Biuro Borsuk”.

Aby zamówić dokumenty, należy wypełnić poniższy formularz:

    Klikając “Wyślij”, potwierdzasz, że przeczytałeś, zrozumiałeś i zgadzasz się z Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności